Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
İnternet Kontağınız Inançlı mi? İşte Bunu Anlamanın 4 Yolu

İnternet Kontağınız Inançlı mi? İşte Bunu Anlamanın 4 Yolu

Ağ güvenliğizi zayıflatan birçok neden olabilir. Bu yüzden nitekim inançta olup olmadığınızı anlamak, kolay bir iş değil. Gelgelelim merak etmeyin, aşağıdaki unsurları uygulayarak ağınızın güvenliği konusundaki tasalarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

1. Güvenlik Duvarınızı Test Edin

Güvenlik duvarının temel vazifelerinden bir tanesi, bilgisayarınızın portlarını istenmeyen ilişkilerden korumaktır. ShieldUp! üzere hizmetler, portları test ederek bir rapor oluşturuyor. Güvenlik duvarınız sizi korumuyorsa, ayarlarınızı gözden geçirmenizde yahut daha inançlı bir güvenlik duvarını tercih etmenizde büyük yarar var.

2. Antivirüs’ünüzü Testten Geçirin

Antivirüs yazılımları, indirmelerinizi tarayarak sisteminize zararlıların girmesine köstek olur. Bu yüzden antivirüsün işini düzgün bir biçimde yapıp yapmadığını test etmenizde yarar var.

Rastgele bir antivirüs yazılımını test etmek için EICAR test virüsünü indirebilirsiniz. EICAR belgelerinin rastgele bir zararı yoktur lakin antivirüs yazılımları tarafından virüs üzere algılanlırlar. Bu evraklar, kendi başına indirilebileceği üzere, antivirüsü test etmek için ZIP evrakının içerisinde de bulunabilirler.

3. Web’de Dolaşırken Kullandığınız Protokolü Denetim Edin

HTTP protokolünü kullanan bir sitesinde done akışı “düz metin” olarak gerçekleşir. Yani sizinle maksat sunucu arasındaki done şifrelenmez. Bu datalar, aradaki rastgele bir sunucu üzerinde okunabilir yahut kaydedilebilir. Bu nedenle HTTP’yi bilhassa herkese açık ortamlarda kullanmak tehlikelidir.

HTTPS ise doneleri maksat sunucuya ulaşana kadar şifreler. Bir sitesinin HTTPS’yi kullanıp kullanmadığını adres çubuğuna bakarak anlayabilirsiniz. Web tarayıcınızın adres çubuğunda bir kilit simgesi görüyorsanız, temasınız şifreli HTTPS üzerinden gerçekleşiyor demektir.

Google’ın da teşvikleriyle bugün birden fazla tanınan site, varsayılan olarak HTTPS’yi kullanıyor. Fakat bir sitesinin HTTPS kullanmasının onu otomatik olarak inançlı yapmadığını unutmayın. Beğenilmeyen niyetli birinin kendi HTTPS destekli sitesini kurmasının çetin bir iş olmadığını söyleyelim.

4. VPN’iniz Sızdırmasın

VPN kullanıyorsanız, IP’nizi gizleyen hizmetin DNS isteklerini sızdırmadığından emin olun. Bunun için IP Leak’i kullanabilirsiniz. VPN üzerinden bağlandığınızda, DNS başlığı altında gördüğünüz her sunucu, tarayıcınıza yazdığınız adresleri görüyor demektir. VPN üzerinden bağlıyken sızıntı yoksa, burada görünen DNS adreslerinin internet servis sağlayıcınıza ilişkin olmaması gerekiyor.

Yorum Ekle