Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Intel’e Bed, AMD’ye Güzel Haber

Intel’in 2018’de başlayan ve yakın vakitte çözülmesi umulan işlemci kıtlığının 2020’ye kadar devam edebileceği argüman edildi.

Firmanın meseleleri, 14nm işlemcileri yerinde sayıda üretmekte zorlanmasıyla başlamıştı. Artık ise dedikodular, sorunun en az bir yahut iki çeyrek daha devam edeceğini söylüyor. Dedikoduların aslı, İspanya’nın Barselona kentinde yapılan ve birkaç Intel ortağının mevzuyla ilgili konuştuğu Canalys Channels Forum aktifliği. Örneğin HP’nin zatî sistemler kısmının lideri Alex Cho, Intel’in tedarik problemlerinin HP’nin işini etkilediğini söyledi ve “çetin bir yıldı, hayatı karmaşıklaştırdı ve bunun bir yahut iki çeyrek daha sürmesini bekliyoruz,” dedi.

Lenovo’da baş işletme hizmetlisi (COO) Gianfranco Lanci ise argümana nazaran Intel’in yonga kısıtlamaları, bu PC pazarının potansiyel büyümesini kısıtlayan bir “endişe” idi. Lanci’ye nazaran Intel, Lenovo’ya durumun evvelki yılki çeyreğe kıyasla güzelleşeceğini söyledi, lakin bu şimdi gerçekleşmiş değil. Lanci, dertlerin üretim problemleri yahut işlemcideki mimari sıkıntılardan kaynaklanıyor olabileceğini söylüyor. “Şayet sorun mimariyle ilgiliyse, bu varsayım edilemez.

Intel’in rakibi AMD, bu çeşit problemler yaşamadığı üzere, işlemci piyasasında son on yılda birinci sefer yüzde 30’luk pazar hissesine ulaşmış durumda. Intel’in üretim güçlükleri bu ölçekte devam ederse, daha çok kullanıcı AMD’ye geçebilir.

Yorum Ekle