Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Intel, Yeni Comet Lake vPro İşlemcilerini Duyurdu

Intel, Yeni Comet Lake vPro İşlemcilerini Duyurdu

Intel, ahir 10’uncu nesil vPro işlemci serisini duyurdu. Yeni ailede hem H serisi hem de U serisi modeller bulunuyor. Intel’in yeni işlemci ailesinden kimilerinin Lenovo’nun yeni ThinkPad dizüstü bilgisayarları ile HP’nin Elite Dragonfly laptop’larında da taraf alacağı aslında CES 2020‘de duyurulmuştu. Intel tarafından yapılan tanıtımla ise resmiyete kavuşmuş oldu.

Intel’in yeni vPro ailesindeki işlemci modelleri yüksek performans sunmakla bir arada güvenlik cihetinden de gelişmiş özellikler içeriyor. İşlemcileri yakından tanıyacak olursak, tepe model olarak Core i9-10885H modeşini görüyoruz. Bu işlemci 2.4 GHz taban frekansa sahip ve 8 fizikî çekirdek, 16 izlek sahibi. Onu takiben ise yaygın tasarrufa sahip Core i7’li modeller geliyor ki, bunlar arasında da i7-10875H ve i7-10850H modellerini görüyoruz. Her iki işlemci de 45W TDP bedeline sahipken, 2.3 GHz ve 2.7 GHz baz frekans bedellerini içeriyorlar. Mobil tarafta yer bu işlemcilerin bir de masaüstü bilgisayar tarafındaki karşılıkları var.

10’uncu nesil Intel Core vPro masaüstü işlemciler’de Core i9 kategorisinde 3 yeni model yan alıyor. Tepe model i9-10900K olurken, bu işlemci 3.7 GHz taban frekans kıymetine sahip. Onu takip eden başka i9-10900 ve i9-10900T işlemcileri ile birlikte 10 fizikî çekirdek ve 20 izlek sahibi olan bu işlemci ailesi nitekim yüksek güç gereksinimi duyan kullanıcılara hitap ediyor. Core i9-10900 2.8 GHz taban frekans kıymetine sahip iken i9-10900T ise 1.9 GHz baz frekansa sahip.

Intel’in yeni vPro işlemci ailesinin özelliklerini yukarıdaki tablolarda daha detaylı olarak görebilirsiniz. Yeni aile ile bir arada münhasıran güvenlik konusunda hassasiyet gösteren Intel, mümkün BIOS akınlarını da önlediğini argüman ediyor. Elbette bunu devir gösterecek.

Bu yeni nesil platformdaki birtakım geliştirilmiş özellikler şöyle:

  • 3 yaşındaki bir laptopla karşılaştırıldığında tüm sistemde %40’a kadar daha yüksek performans
  • 3 yaşındaki bir laptopla karşılaştırıldığında %36’ya kadar daha ziyade ofis verimliliği
  • 5 yaşındaki bir laptopla karşılaştırıldığında olguyu %44’e kadar daha âlâ tahlil etme ve görüntüleme özelliği
  • Görüntü konferanslar için en güzel Wi-Fi teknolojisi için entegre Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) ilişki özelliği ile ağır ortamlarda yaklaşık 3 kat daha süratli Gigabit suratları ve gelişmiş performans
  • Süratli karşılık verme özelliği, uzun pil ömrü ve Project Athena onaylı dizüstü bilgisayarlarda anında kalınan taraftan sürece devam edebilme özelliği

Güvenlik, idare ve operasyonel istikrar için yeni 10. Nesil Intel Core vPro işlemcilerdeki ek özellikler ise şöyle:

Daha Inançlı bir Temel ve Altyapı:

  • Intel Donanım Kalkanı makûs maksatlı yazılımların taarruzlarını önlemek için özellikler sunuyor. Artık, tehdit özelliği ve sistem belleğinin de ötesinde kapsamlı himaye ile kritik kıymet taşıyan kaynakların korunmasına da yardımcı oluyor.
  • Intel Sağlam Tedarik Zinciri daha çokça gönül rahatlığı için PC bileşenlerinin izlenebilir olmasını ve özgünlüğünün denetlenmesini sağlıyor.

Asrî Hayat Döngüsü Idaresi:

  • Intel® Canlı Idare Teknolojisi ve and Intel® Uç Nokta Idare Asistanı, cihazların velev işletmenin tesisi içinde velev bulut ortamında olsun her mahalden uzaktan yönetilebilmesini sağlayarak, işletmelerin destek, PC bakım ve çalışanların aksama vadeleri üzere hususlarda hem paradan hem de vakitten tasarruf etmelerine yardımcı olabiliyor.

Yeni 10. Nesil Intel Core vPro mobil ve masaüstü işlemcilerle çalışan PC’lerin önümüzdeki aylarda PC üreticileri tarafından satışa sunulması bekleniyor.

Yorum Ekle