Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Intel, Yeni 10nm+ Tiger Lake İşlemcisini Tanıttı!

Intel, Yeni 10nm+ Tiger Lake İşlemcisini Tanıttı!

Intel, Tiger Lake kod isimli yeni nesil işlemcilerini gösterdi. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Ice Lake’in varisi olan bu işlemci 10nm+ mimarisi üzerine kurulmuş durumda.

Firma detaylara girmemiş olsa da, CPU AI ve grafik performansı için umumi bir düzgünleştirme lafı veriyor. CPU için iki haneli bir performans çıkarı, “devasa” AI performansı iyileştirmeleri ve yeni Xe grafik mimarisi sayesinde grafik performansında “büyük” bir sıçramadan bahsediliyor. Başkaca Tiger Lake çipleri USB 3’e nazaran dört daha süratli süreç lafı veren Thunderbolt 4 desteğine dahili olarak sahip olan birinci örnek olacak.

Intel, kısa bir müddet boyunca Tiger Lake’e sahip entegre grafik işlemcisi ile ince ve bir cihazda Warframe çalıştırarak gösterim yaptı.

Bu çiplerin, yılın ilerleyen periyotlarında cihazlarda sunulması bekleniyor. Ayrıyeten Intel, Tiger Lake için kullanılacak ana da sergiledi; Bu ana kartı çeşidinin tasarlanan en küçük örneği olarak isimlendirdi. Daha küçük boyut, yeni çipset ile çok daha küçük cihazların kullanılmasına imkan tanıyabilecek.

Intel’in Xe grafik mimarisi ise yalnızca Tiger Lake için değil ve firma, bir defa daha DG1 olarak belirtilen, yaklaşmakta olan grafik kartından bahsetti. Her ne kadar sayılar yahut özellikler verilmemiş olsa da, prototip donanım üzerinde Destiny 2 çalıştıran bir cihaz gösterildi.

Yorum Ekle