Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Intel, Samsung’a Kaybettiği Liderliği Geri Aldı!

Intel, Samsung’a Kaybettiği Liderliği Geri Aldı!

Intel, 2017 yılına kadar, tam 24 yıl boyunca mealinde Yerküre’nin en büyük yarı-iletken tabanlı çip üreticisiydi. Ama bu durum, Samsung tarafından geçilmesi ile birlikte sona ermişti. Samsung’un bu başarısı bellek çiplerine dayanıyordu. Piyasadaki hakim konumunun yanı sıra DRAM ve NAND eserlerinin daha yüksek ortalama satış ile daha yüksek talebe sahip olmaları, bu başarıyı etkileyen en değerli durumdu.

Samsung 2018’in birinci yarısında da Intel’den daha ziyade satış yaparak bu momentumu himayeyi başardı ancak sonrasında yaşanan yavaşlama, Intel’in tekrar liderliğe geçmesine imkan tanıdı.

2018’in dördüncü çeyreğinde, artık bellek piyasasında talepten çok daha çokça arz olduğu bariz bir formda ortadaydı. Samsung ve SK Hynix üzere üreticilerin piyasayı doldurmaları ile birlikte fiyat düzeltmesine gidilmesinin satış için tek yol olarak görülmesi sebebiyle de fiyatlar aşağı düştü. Araştırma firması Gartner’ın belirttiği üzere DRAM ve NAND flaş eserlerinin 2019 yılında ortalama %47,4 fiyat düşüşü yaşaması ile bu çok arz ölçüsünün düzelmesi neredeyse bir yıl sürdü.

Yarı iletken kısmın Samsung’un gelirinin büyük bir kısmını oluşturmasından ötürü da bunun tesiri tablolarında anında görülebiliyordu. Samsung, 2019 ilk çeyreğinde son üç yılın en düşük gelirini bildirirken, 2 ve 3. çeyrekte %56’lık düşüş ve 4. çeyrekte de işletme karında %53’lük düşüş yaşandı.

Intel ise bellek piyasasında bölge almıyor olmasından ötürü bu düşüşten etkilenmedi. Öte yandan 2019 yılında satışların %82’sini oluşturan Samsung’un bellek geliri geçtiğimiz yıl %32’lik düşüş yaşadı. Intel’in geliri 2019 yılında %0,7’lik düşüş yaşamış olsa da, gelir olarak 2019 yılında 1. global yarı-iletken satıcısı konumunu geri almayı başardı. Intel’in geliri 65,8 milyar dolar iken Samsung’un geliri 52,2 milyar dolardı.

Bu yüzden de Samsung, yarı iletken işini genişletmek ve çeşitlendirmek için ağır yatırımlar yapıyor ve bellek olmayan eserlerden gelirini arttırmayı hedefliyor. Velev Intel’in CPU tedarik zahmeti yaşadığı 14nm çipleri üretmek için bir bile elde etmiş durumda. 2019 yılının sonuna sahih dengelenmeye başlayan bellek piyasasında da Samsung için durum hayli âlâ gözüküyor. Fazladan stoğun yılında muhtemelen tüketileceği varsayım edilebilir ve bu da ortalama satış fiyatlarını yükseltecektir. Öteki bir deyişle, Samsung’un kısa vade içerisinde birincilik konumunu bir sefer daha Intel’den alması mümkün gözüküyor.

Yorum Ekle