Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Indivisible İncelemesi

Indivisible İncelemesi

Oyun incelemelerini daha rahat bir ortamda yapmak için ekseriyetle meskene bırakıyoruz. Bu yüzden bazen oyunu bir müddetliğine evlatlarımıza kaptırdığımız da oluyor. Oyunun yüksek kalitedeki cazip ve renkli grafikleri ve albenisinin bunda tesiri büyük. Lab Zero Games’in 2. oyunu olan Indivisible da o oyunlardan biri oldu. Üstelik oyun yalnızca cazibeli grafiklerden ibaret olmadığı ve çok sağlam bir hikaye anlatımına da sahip olduğu için bu sefer bir yandan inceleme yaparken bir yandan da tüm diyalogları onlara çevirmek zorunda kaldık.

Birinci olarak Indivisible’ın tek söz ile kusursuz göründüğünü söyleyerek başlayabiliriz. Katiyen son vakitlerde oynadığımız en sevimli oyunlardan biri. Yalnızca anime üslubu çizimleri değil müzikleri ile de oyuncuyu katiyen fantastik bir yerküreye çekiyor. Oyun, korkusuz kahramanımız Ajna’nın köyüne bir taarruz düzenlenmesi ve pederinin vefatı ile başlıyor. Bu vakalar zinciri Ajna’nın içindeki bilmediği gizemli güçleri uyandırıyor ve varsayım edebileceğiniz üzere tüm bu hikayelerden sorumlu olduğunu öğrendiği Lord Ravannavar’dan intikam almak için yollara düşüyor.

Ajna’nın garip güçleri var

Yolculuğu sırasında da karşılaştığı çeşitli karakterleri yanında savaşması için ekibine ekliyor. Fakat bu yeni ekip oluşturma konusu biraz farklı gerçekleşiyor. Zira Ajna, ekibe katılanları özümseyip zihnine hapsetme üzere değişik bir yeteneğe sahip. Oyun boyunca ekleyebileceğiniz 20 karakterden oluşturacağınız dörtlü ekip yalnızca savaşlar esnasında ortaya çıkıyor ve Ajna’ya yardımcı oluyor. Savaşlar dışında ise istediğiniz hengam Ajna’nın zihnine girip buradaki karakterler ile muhabereye geçip onları daha âlâ tanıyabiliyorsunuz. Diyaloglar çok başarılı ve sair oyunlardaki üzere yalnızca aşağı kaydırdığınız metinlerden farklı olarak çok başarılı bir halde seslendirilmiş. Kaliteli seslendirme oyundaki her karakteri daha gerçekçi yapıyor.

Hem platform hem de RPG

Indivisible, iki tipi başarılı bir formda bir araya getiriyor. Savaşlar arasında ilerlediğimiz ehil ölçüde pek de zorlayıcı olmayan platform kısımları keşfetmeye açık olsa da daha çok lineer bir yapıya sahip. Asıl aksiyonun gerçekleştiği RPG kısmı ise gerçek devirli savaşlar sunuyor ve oyunun temelini oluşturuyor. Yeniden de platform kısımları o kadar sevimli ki burada da vakit geçirmek isteyeceğinize eminiz.

Daha evvel de belirttiğimiz üzere 4 insandan oluşturacağınız ekibinizin önüne devir vakit çok kuvvetli rakipler çıkıyor. Bu durumda düşmanınızı âlâ tanımak için kesinlikle istatistiklerini inceleyip kadronuzu ona nazaran oluşturmanız en sahih hamle olacaktır. Başkaca savaş sırasında yanlışsız hamleleri yapabilmek için kendi karakterlerinizin yeteneklerini de çok tahlil etmeyi unutmayın.

Öğrenmesi ustalaşması sıkıntı mekanikler

Gerçek vakitli savaşlar sırasında A, B, Y ve X tuşlarına atayacağınız ekip üyelerini tek bir tuşla öne sürebiliyorsunuz. Ama birtakım güçlü rakiplere karşı aşağı ve yukarı tuşlar ile bunları combo yapmanız da gerekebiliyor. Karakterlerinizin kişisel güçlerini ise yaptığınız başarılı atak ve savunma hareketleri ile artırabileceğiniz Iddhi çubuğu dolduğunda kullanabiliyorsunuz. Hem atak hem de savunma için ise zamanlama hayli kıymetli. Karar vermek için odaklanma tuşunu kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bu birebir vakitte devri yavaşlattığı için işleri kolaylaştırabiliyor.

Platform kısımlarında oynarken toplayacağınız “ringsel”leri kullanarak akın ve savunma yeteneklerini güçlendirebiliyorsunuz. Her bir için 5 tane toplamanız kâfi oluyor. Tüm ekip üyeleri Ajna’ya bağlı olduğundan yaptığınız güçlendirme tüm ekip için de beğenilen oluyor. Ringsel’leri biriktirirken bir sonraki checkpoint’e gelmeden ölürseniz son topladıklarınızı kaybediyorsunuz. Hasebiyle tekrar toplamanız gerekeceğini de unutmayın. Sonra bizim üzere “vay efendim nereye gitti topladıklarım” diye söylenip durursunuz.

Sonuç

Indivisible aslında sıkıntı bir oyun değil. Münhasıran yeteneklerinizi güçlendirdikçe düşmanların üstesinden gelmek daha da kolaylaşıyor. Lakin yeniden de her bir savaşa girmeden evvel kaydetmek akıllı bir davranış olabilir. Zira birinci seferde yenilmesi güç dişli rakiplerin ne hengam önünüze çıkacağını bilemeyebiliyorsunuz. Dövüş mekanikleri karmaşık değil ancak uzmanlaşması da kolay değil. Münhasıran güçlü rakiplere karşı comboları art arka sıralamak ve zamanlamayı yanlışsız yapmak büyük değer taşıyor.

Xbox One X’de denediğimiz oyun çok akıcı ve etkileyici grafikleri ve müzikleri ile bizi etkilemeyi başardı. Şu dönemki birbirine misal oyunlardan sıkıldıysanız ve külliyen farklı ve hanede evlatlarınız ile birlikte de sefalı saatler geçirebileceğiniz bir oyun. Bir göz atın deriz!

80

Imalat: Lab Zero Games
Dağıtım: 505 Games
Cins: Platform, RPG
Platform: XONE, PS4, PC, Switch
Web: https://indivisiblegame.com/

Yorum Ekle