Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Inançlı Online Alışveriş Yapmanın 7 Yolu

Inançlı Online Alışveriş Yapmanın 7 Yolu

Tüm yerkürede Kasım ayının dördüncü yahut son cuması Kara Cuma (Black Friday) ve onu izleyen pazartesi günü de Siber Pazartesi (Cyber Monday) olarak anılıyor. Birinci olarak ABD’de ortaya çıkan ve tam bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu günlerde bilhassa giysi, kozmetik, elektronik üzere kategorilerde inanılmaz indirimler yapılıyor.

Türkiye’de de Efsane, Mükemmel yahut Harika Cuma gibi başlıklarla sunulan fırsatlardan ne yazık ki siber hatalılar da yararlanmaya çalışıyor. Siber hatalılar, online alışveriş yapanların kimlik yahut kredi kartı haberlerine ulaşarak, gelir elde etmeye çalışıyor. Bu hedefle da arama motoru ve DNS zehirlenmeleri, bankacılık zararlı yazılımları, ortadaki adam akınları, geçersiz Android bankacılık pratikleri üzere çeşitli taarruz tekniklerini kullanıyorlar

Korunmak için ne yapmalı?

ESET Türkiye İstanbul Teknik Yöneticisi Gürcan Şen, online alışveriş yaparken, bu çeşit siber taarruzların gayesi olmamak ve inançlı alışveriş yapabilmek için şu ipuçlarını paylaştı:

1) Halka açık Wi-Fi noktalarından alışveriş yapmamaya çalışın. Her internet ilişkisi, online ödemeler için yeteri kadar inançlı değildir. Online alışveriş için çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın. Favori e-mağazanıza ferdî temasınız yoluyla erişmeniz daha inançlı bir seçenektir.

2) Alışverişte kendi cihazlarınızı kullanın. Velev bilgisayarınız velev tabletiniz yahut akıllı telefonunuz olsun, alışverişi kendi cihazınızla yapın. Cihazın davranışındaki tuhaflıkları ayırt etmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Toplu tasarrufun olduğu internet cafeler üzere konumlardaki cihazlardan finansal süreç yapmaktan mümkün olduğunca uzak durun.

3) Kredi kartı yahut sanal kredi kartı kullanın. Kredi kartı kullanarak yapılan satın alma süreçleri, vadesiz yahut tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz paranızı kapsamadığından, daha inançlıdır. Velev limiti sınırlanmış sanal kredi kartı kullanırsanız, riski minimize etmiş olursunuz.

4) yazılımınız yeni olsun. Hala yapmadıysanız, birden çokça esirgeyici katmana sahip sağlam ve aktüel bir internet güvenliği tahlili yükleyin. Tercihen bu tahlil, e-bankacılık ve online ödemeleriniz için de himaye sunan bir tahlil olsun. ESET yazılımları, ‘Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması’ modülüyle kullanıcılarına ekstra  sağlıyor.

5) Geçersiz indirim fırsatlarına karşı temkinli olun. Gerçek olamayacak kadar güzel bir teklif alırsanız, büyük ihtimalle gerçek değildir. Gelen kutunuza düzmece indirim fırsatlarının gönderilmesi alışılmış bir durumdur. Bu geçersiz indirim fırsatları, kullanıcıları kredi kartı numaraları üzere kritik haberleri toplayan uydurma web sitelerine yönlendirirler.

6) Online çubuğunu her devir denetim edin. 

7) Alışverişten sonra ekstrelerinizi denetim edin. Banka ve kredi kartı hesap bakiyelerini denetim etmek, münhasıran sıradana nazaran ağır alışveriş yapılan periyotların akabinde her vakit yeterlidir. Bunu yaparken, online bankacılığa inançlı bir formda eriştiğinizden emin olun ve hesabınızın güçlü bir şifreyle, düzgün bir formda korunduğunu denetim edin.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.