Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Ihlamurun yararları nelerdir? Hangi illetlere düzgün gelir? Ihlamur çayı nasıl yapılır?

Mevsim geçişleri ve denince akla birinci gelen ıhlamur çayı, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. İçeriğinde lif ve bolca vitamin içerdiğinden hem boğazları hem de sindirimi temizlemede nispeten tesirlidir. Bilirkişilerin da sıklıkla tüketilmesini tavsiye ettiği ıhlamura dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala ıhlamurun yararları nelerdir? Hangi marazlara düzgün gelir? Ihlamur çayı nasıl yapılır?

Ebegümeci ailesine ilişkin olan ıhlamur, ağaç be çalı halinde bulunur. aylarında yaprak döken bu ağaçlarda açan ıhlamur yaprağı ve çiçeği dilimli görünüşü ile dikkat çeker. Ağaçtaki çiçeklerin sayısı 35’i bulduğu söyleniyor. Verimli ve kireçli topraklarda yetişen ağaçlar tabansuyu yüksek olan alanları sever. Sürüngelerin yaşamayı sevdiği ağaç Orta Avrupa’da bilhassa köylerinde yüzyıllar uzunluğu kullanıldı. Bilhassa genç kızlar ıhlamurla hem cilt bakımlarını yaparlar hem de taç yapar. Kimi topraklarda ıhlamur ağaçlarına haddinden fazla kıymet verdiklerinden kimsenin zarar vermesini istemezler. Hoş kokusu sayesinde kozmetik endüstrisinde de ham unsurdur. Ağacının odunları kaliteli olduğundan mahsusen müzik aletlerinin imalatında tercih edilir. Alternatif tıpta sıklıkla bitkisel ilaçların başında gelen ıhlamur, içerdiği yatıştırıcılar sayesinde hudut hücrelerinin deforme olmasını maniler. Hem üst teneffüs yolları illetleri sırasında yaşanan boğaz tahribatını mahzurlar hem de ruhsal illetlerin yaşanma riskini azaltır. 

IHLAMURUN YARARLARI NELERDİR? HANGİ ILLETLERE YETERLI GELİR?

Kronik uykusuzluk yaşayanlar umumiyetle sonraki gün yorgun ve gerilimli olurlar. Ayan bir vade devam eden bu rahatsızlık için en ülkü doğal ilaçlardan biri ıhlamurdur. Melatonin tesiri olan ıhlamuru uyumadan bir saat evvel tüketildiğinde bir haftada uyku sorununu ortadan kaldırır.

Mevsim geçişlerinde ayyuka çıkan virüs ve bakterilerin artmasını önlemek için ıhlamur birebir yarar sağlar. Bağışıklık sistemini yenileyen ve hücrelerin koruyan ıhlamur, vücudun direncini artırır.

Tanen ve oksidatif içerdiğinden güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu sayede bağışıklığı temizleyip illetlere karşı direnci yükseltir. 

Sindirimdeki atık besinlerin toksilenmesini önleyerek vücuttan atar. Mide asidini düzenler. Mahsusen hazımsızlık ve kusma üzere sıkıntılara düzgün gelir.

Bağırsakları temizlediğinden önemli rahatsızlık olan iltihaplanmasını köstekler. Bunun yanı sıra kabızlık üzere tuvalet meselelerinin yaşanmasının önüne makbul. 

Vücuttaki ödemler bazen el ve ayaklarda şişkinlik yapar. Bu da kişinin uzun vade tıpkı durumda kalmasından kaynaklanır. Ağrılara neden olan bu şişkinlikler için bir kova sıcak suya 500 gram ıhlamur ve kuru nane atıp ayaklarınızı koyarak bir saat bu formda kalmanız sonucunda hem ağrının hem de şişkinliğin dindiğini görmüş olursunuz.

Karaciğer ve safra kesesini toksinlerden arındırmada tesirli bir doğal bitkidir. Vücudun en kıymetli organlarından biri olan karaciğer uzun vade toksinlere maruz kaldığında önemli komplikasyonlara yol açabilir. Mahsusen kolesterolün yükselmesi ve cilt hastalıklarına taban hazırlar. Bu yüzden mütehassıslar nizamlı ıhlamur tüketilmesini tavsiye eder. 

Sıcak tüketildiğinde vücut ısısını artırarak terlemeyle bile toksin atar. Başkaca güçlü bir idrar söktürücüdür. Bu yüzden mesane de taş ve kum oluşumun önüne makbul. 

Hazırlanan ıhlamur suyu göz hastalılarına da düzgün gelir. Enfeksiyon önleyici olan ıhlamur suyuyla göz muhiti temizlendiğinde hem burada bakteri birikmesini önler. Hem de göz muhitindeki kırışıklığı azaltır.

Tonik üzere kullanılabilen ıhlamur cilt lekelerini yok eder. Günde iki sefer sistemli cilde uygulandığında bir aya gözle görülür bir sonuca şahit olursunuz. 

IHLAMUR ÇAYI NASIL YAPILIR?

Grip ve nezle üzere marazları önlemek için iki tane kurumuş elma bir tane çubuk tarçın, bir çay kaşığı zencefil, bir yemek kaşığı limon ve 20 gram kuru ıhlamuru 5 dakika ocakta kaynatın sonra alıp süzerek için. 

IHLAMURUN ZARARLARI NELERDİR?

Gebe ve yeni tevellüt yapmış hatunlar tüketmeden bir mütehassısa başvurmalı.

Günde 3 bardak geçilmemeli aksi halde ishale ve çok likit kaybına neden olur.

Kanı sıvılaştırarak basıncını yükseltebilir. Bu yüzden sonlu tüketilmeli.

Bir sefer kaynatılıp tüketilmeli 2. kaynama yapılmamalı.

Yorum Ekle