Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
iCloud Yedeklerinin Şifrelenmediği Argüman Edildi

iCloud Yedeklerinin Şifrelenmediği Argüman Edildi

Apple ve kanun uygulayıcılar arasında Şubat 2016’da halkın önünde, farklı bir tartışma yaşanmıştı. Görünüşe nazaran FBI, San Bernardino saldırganını bulmak için Apple’ın bir iPhone’un şifresini çözmesini istiyordu. Apple ise iPhone’ların şifreli olduğunu ve bu bahiste yardımcı olamayacağını söylemişti.

Lakin Apple’ın iCloud yedeklerinin uçtan uca şifreleme kullanmadığı söyleniyor. Reuters’a nazaran bunun nedeni ise FBI’ın durumdan mutlu olmayışından ibaret. Argümana nazaran Apple, yüksek bölgelerde rahatsızlık yaratmak istemiyor.

iCloud yedeklerinin şifrelenmemesi, kanun uygulayıcıların hayatını inanılmaz raddede kolaylaştırıyor zira datalarınızın görüntülenmesi için iPhone’unuza gereksinim duyulmuyor. Apple’ın bu doneleri gerekli durumlarda FBI’a ilettiği söyleniyor.

Kapalılık konusunda uzun müddettir kendini öven Apple’ın bir vade evvel iCloud yedeklerini şifrelemeyi planladığı biliniyor. Yedeklerin şifrelenmemesi, planlardan vazgeçildiğini gösteriyor. Firma, FBI’ın yanında kullanıcıların data kaybı yaşamasının da önüne geçmek istiyor olabilir. Şifreli donelerin parolası kaybolduğunda bunu kimse çözemediğinden, verinizi Apple da kurtaramayacaktır.

ve Microsoft üzere firmaların da emsal bir ağırlık altında olduğu biliniyor. Reuters’a nazaran Apple, 2019’un birinci yarısında 1.565 davada yaklaşık 6.000 cihazın tam cihaz yedeklerini yetkililere sağladı. 2018’in 2. yarısında ise firmanın 14.000’den ziyade hesabın haberlerini yetkililere sağladığı biliniyor.

Buradan çıkan sonuç, fotoğraflarınızın, görüntülerinizin ve vesair ferdî verinizin elden ele dolaşmasından telaş ediyorsanız, büyük firmalara güvenmek tarafına kendi tahlilinizi üretmeniz gerektiği. Örneğin verinizi buluta yüklemeden evvel şifreleyebilir yahut Syncthing üzere bir araçla kendi eşitleme hizmetinizi oluşturabilirsiniz.

Yorum Ekle