Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
IBM ve Japonya, Kuantum için Güç Birleştirdi

IBM ve Japonya, Kuantum için Güç Birleştirdi

IBM Q, kuantum bilgisayarlara ulaşmayı kolaylaştıracak yeni araçlarını eylül ayında duyurmuştu. Bu araçlar arasında IBM’in kuantum bilgisayar ordusunun arasına eklediği birkaç 5 kübit kuantum bilgisayar da vardı.

Artık ise IBM, birebir cephede bir adım daha attı ve Tokyo Üniversitesi ile bir araya gelerek IBM Quantum Ortaklığı’nı duyurdu. Kuantum bilişimi bilim, sanayi ve topluluk için geliştirmeyi amaçlayan paydaşlığın en kıymetli yanlarından bir tanesi, IBM Q System One’ın Japonya’daki IBM tesislerinde kurulacak olması. Bu hamle, Japonya’yı ABD ve Almanya’nın akabinde bu tıp bir tesisi barındıran üçüncü memleket yapacak.

IBM ve Tokyo Üniversitesi, mevzuları dışında yeni bir kuantum sistem teknolojisi de kuracak. Bu teknoloji, kuantum bilgisayarlar için donanım geliştirme ve test etmeye, bilhassa kriyojenik ve mikrodalga test yeteneklerine odaklanacak.

Tokyo Üniversitesi, tüm bunlara ek olarak talebelerinin kuantum programlama eğitimine ve teknik gelişmelerine bilhassa öncelik vereceğini açıkladı.

Yorum Ekle