Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
HyperX FURY DDR4 RGB  incelemesi  HyperX FURY DDR4 RGB İnceleme

HyperX FURY DDR4 RGB incelemesi HyperX FURY DDR4 RGB İnceleme

  • RGB denetimi
  • Daha süratli XMP profilleri yapılandırma imkanı
  • Hoş performans
  • Otomatik sürat aşırtma
  • Vesair DDR4 kitlerden daha pahalı
Özetle

Sonuç olarak HyperX FURY DDR4, gerek tasarımı gerek frekans suratlarıyla bir arada Intel ve AMD tabanlı sistemler için tercih edilebilecek başarılı RAM modüllerinden biri oluyor. Münhasıran BIOS’a bağlı otomatik sürat aşırtma özelliği sağlaması ve elbette RGB ışıklandırmasıyla dikkat çeken modüllerin fiyatı, elimizdeki 2×8 GB’lık kit olarak 700 TL biçiminde.

Kimler Almalı

Hem performanslı çalışan hem RGB ışıklandırmalı yapıda bir RAM kiti isteyenler Predator DDR4 RGB’yi rahatlıkla kıymetlendirebilir.

Otomatik sürat aşırtma yapabilen ve RGB ışıklandırmasıyla öne çıkan HyperX Fury DDR4 RGB RAM testte!

Oyuncuların son devirde en büyük merak duyduğu özelliklerden birinin RGB ışıklandırma olduğu aşikar. Bunu zati satılan pek çok donanım eserinin ışıklandırmalı yapıya bürünmüş olmasından anlayabiliyoruz. Aksesuarlardan başlayan RGB çılgınlığı, artık kasanın da içine girerek, anakart üzerindeki tüm kesimlere sirayet etmiş durumda. Bunlar arasında elbette artık RAM’ler de nokta alıyor.

Daha evvel de HyperX’in RGB’li RAM’lerini incelemiştik. Lakin o modeller Predator ailesinde mekan alıyordu. Bugün yakından bakacağımız RGB RAM’ler ise, HyperX’in FURY serisinden.

FURY DDR4 RGB Kapasitesi ve Frekansı Nedir?

HyperX FURY DDR4 bellekler, elimizde 8 GB’tan 2’li kit olarak konum alıyor. 16 GB yekun kapasite sunan modüller, ayrıyeten isteğe bağlı olarak kit biçiminde 32 GB ve 64 GB olarak da bulunabiliyor. Tekrar HyperX FURY DDR4 modülün 2400 MHz ila 3466 MHz aralığında çalışabildiğini söyleyelim.

Varsayılan olarak CL17-17 gecikme müddetleriyle 1.2V’ta 2400MHz’de çalışan bellek kiti, XMP profilleriyle kişiselleştirilebiliyor. 3000 MHz‘de CL15-17, 3466 MHz‘de ise CL16-18 gecikme müddetleri ve 1.35V’ta çalışabiliyor. Bu arada modülde otomatik sürat aşırma özelliğinin bulunduğunu da söyleyelim. Direkt olarak anakarta takıp çalıştırdığınızda, BIOS’un müsaade verdiği en yüksek bellek suratında otomatik olarak sürat aşırtma yapabilen bellekler, 2400 MHz ila 2666 MHz arasında otomatik olarak oynayabiliyor. Böylelikle sürat aşırtmanın nasıl yapıldığı konusunda fikri olmayan kullanıcılar da, belleklerden daha ziyade performans elde edebiliyorlar.

FURY DDR4 RGB Performansı Nasıl?

Elbette RAM’leri kendi sistemimize takıp test etmeyi de ihmal etmedik. Asus Prime Z390-A anakartı üzerinde mekan verdiğimiz bellekler, kendi sınıfında çok âlâ sonuçlar aldı. Birinci olarak AIDA64 Benchmark testinde değerlendirdiğimiz Fury DDR4 RGB, XMP-3200 profilinde testten 47311 MB/s okuma ve 45767 MB/s yazma sonuçları alırken, bu manada performans bakımından uygun bir noktada duruyor. O denli ki, yarışma halindeki G.Skill TridenZ’den daha uygun sonuç almayı başarıyor.

CHIP Test Sistemi

İşlemci: Intel Core i9-9900K
İşlemci Fanı: Dark AquaForce W242R Water Cooling
Anakart: Asus Prime Z390-A
Bellek: HyperX FURY DDR4 RGB 2×8 GB
Depolama: XPG SX8200 Pro M.2 SSD 1 TB
Ekran Kartı: Asus Strix Gaming GeForce RTX 2080
Güç Aslı: Aerocool KCAS 750W Modular PSU
Monitör: Asus  Strix XG32VQ
Kasa: CoolerMaster MasterBox MB511
Klavye: Asus Claymore Core
Mouse: Asus Gladius II
: Asus ROG Delta
Windows Sürümü: Windows 10 Home (64-bit)

Bir sair testimiz olan PCMark’a geldiğimizde ise, HyperX Fury RGB burada da yeniden rakipler arasında liste başı modellerden biri olmayı başardı. PCMark’tan 5799 puan toplayan kit, G.Skill TridentZ ile Corsair Vengeance’den daha tesirli performans üretti.

RGB Nasıl Çalışıyor?

HyperX FURY DDR4 bellek modülü, 41 mm yüksekliği ile düşük profili sayesinde anakarta rahat biçimde yerleştirilebiliyor. Böylelikle hava soğutmalı fanlı sistemlerde, işlemci fanının altında kendine rahat bölge bulabilecek olan modüllerde elbette ısı dağıtıcı alüminyum gövde kullanılmış.

HyperX FURY DDR4, başta da söylediğimiz üzere RGB ışıklandırmalı bir yapıya sahip. Bu yapısı ile bir arada şayet sisteminizdeki öbür donanım öğeleri de RGB’li yapıdaysa, RAM’lerin ışıklandırmasını sisteminize nazaran ayarlayabiliyorsunuz. HyperX’in NGenuity yazıımını yahut direkt anakartın yazılımını kullanarak ışıklandırmaları ayarlamanız mümkün.

HyperX FURY DDR4 RGB Teknik Özellikleri
Eser Modeli HyperX FURY DDR4 RGB
Eser Tipi Bellek
CHIP Online Notu 89
Üretici HyperX
Teknik Detaylar
Çeşit DDR4
Kapasite 2x8GB
Sürat 3466MHz
CAS 15, 16
Voltaj 1.2V, 1.35V
Renk RGB
Yükseklik 41,24 mm

Satın Al

Alternatifleri

Predator DDR4 RGB’ye alternatif olarak yeniden G.SKILL Trident Z RGB LED modelini de yakından inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle