Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hurmanın yararları nelerdir? Hurma hangi illetlere düzgün gelir?

Hurmanın yararları nelerdir? Hurma hangi illetlere düzgün gelir?

Ramazan ayı denilince akla birinci gelen besinlerden biri hurmadır. Gelgelelim hurma yalnız Ramazanda değil her gün tüketilmesinde yarar sağlayan besinler arasındadır. Evet hurmanın yararları nelerdir? Hurma hangi marazlara yeterli gelir? Sizler için hurmaya dair merak edilen ve bilinmeyenleri derledik. Haberin detayında…

On bir ayın sultanı Ramazan ile özdeşleşen hurmanın içeriğinde, 15 adet vitamin ve mineral bulunur. Peygamber Efendimiz (Sav) “Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın çünkü hurma berekettir” demiştir. Günde 4 adet tüketilen hurma, 1 porsiyon meyve ölçüsüne denk gelir. Bu da vücudun günlük gereksinimi olan vitamin ve şeker orantısını karşılar. Bu nedenle bilirkişiler, hurmanın yalnızca Ramazan ayında değil her vakit tüketilmesi gereken bir besin olduğunu vurguluyor. Kuddüs, Mekke, Medine ve acilen çabucak birçok Akdeniz memleketinde rahatlıkla yetişebilen çeşidi olan hurma vücut ve zihinsel yorgunluğa âlâ gelen kaliteli bir besindir. Palmiye (Arecaceae) ailesine bağlı olan hurma ağaçta yetişen ve birden ziyade meyve verme özelliğine sahiptir. Sıcak havalarını seven soğuğa dayanıksız bu besin karaciğerleri temizler ve kansızlığa âlâ gelir.  Ilmî ismi dactyliferadır. Azot, fosfor, potasyum, demir üzere besin hususlarının yanı sıra bol ölçüde magnezyum, çinko, mangenez ve az ölçüde da bakır ve bor barındırır.

100 GRAM KURUTULMUŞ HURMANIN BESİN PAHASI

Kalori / 300,4 kcal

Karbonhidrat / 72 gr

Protein / 2 gr

Kolesterol / 0

Lif / 9 gr

A vitamini / 0,5 gr

B3 vitamini / 2 mg

Folik Asit / 24 mcg

C vitamini / 3 mg

Kalsiyum / 59 mg

Demir / 3 mg

Fosfor / 63 mg

Sodyum / 5 mg

Potasyum / 700 mg

Magnezyum / 58 mg

HURMANIN YARARLARI NELERDİR? HANGİ MARAZLARA DÜZGÜN GELİR?

Kolesterol içermemesi nedeniyle kalp dostu olan hurma, tıpkı devirde kan basıncını istikrarlar ve kalp ritmini düzenler. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle de kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan korur.

B vitamini bakımından varlıklı olan hurma, cildin daha elastiki bir yapıya sahip olmasını sağlar.

 Hurma, içerdiği yüksek magnezyum sayesinde hafızayı güçlendirir. Bu özelliği nedeniyle bilirkişiler, yaşlılık ve ergenlik periyodunda hurmanın tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yüksek lif orantısına sahip hurma, midenin uzun vade tok kalmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalarda, hurmada yüksek ölçüde bulunan B6 vitamini ve magnezyumun had sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

 Hurma, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta bulunan zararlı bakterileri temizler.

Hurmada bulunan beta karoten vitamini göz sıhhatini korur. Tıpkı devranda bera karoten, gece körlüğü rahatsızlığının oluşma riskini azaltır.

Kandaki hemoglobin sentezini artıran hurma, içerdiği kalsiyum ve fosfat sayesinde de kemik sıhhatini korur.

Tevellüt sonrası toparlanma aşamasında olan bayanların hormonlarını denetim altına alarak süratle vücutlarının ve sıhhatlerinin düzenlemesi sağlanır. 

Yorum Ekle