Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hurmanın cilde ve saçlara yararları nelerdir? Hurma maskesi hanede nasıl yapılır?

Hurmanın cilde ve saçlara yararları nelerdir? Hurma maskesi hanede nasıl yapılır?

Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen en yararlı meyveler arasında ismi geçen hurmanın vücut sıhhatine olan yararlarını bilmeyen yoktur. Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurma ekseriyetle oruç açmak için tüketilir. Aslında hurma yalnızca Ramazan’da değil, yılın her ayında sofralarımızda bulunması gereken besinler arasında bölge alıyor. Zira hem cilde hem de saça birçok yararları bulunuyor. Evet hurma cilde nasıl uygulanır?

Umumiyetle Ramazan ayı boyuncu bolca tüketilen hurma Palmiyeler üzere tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yanlarda yetişir. Hurma leziz tadı ve yüksek besin kıymetiyle aslında yüzyıllardır hem besin hem de tıbbi gayeli kullanılan bir meyve. Faydaları saymakla bitmeyen hurma ve vitamin bakımından çok güçlü, düzgün bir kuvvet, doğal şeker ve lif kaynağı. İçerdiği kalsiyum, fosfat ve mineraller sayesinde kemiklerin zayıflamasını önlüyor ve kemik erimesine yeterli geliyor.Çoğumuz Peygamber Efendimizin sünneti olduğu için Ramazan sofralarından hurmayı eksik etmeyiz. Bilirkişilerin yaptığı bir açıklama nazaran hurma yalnıza vücuda değil cilt sıhhatine da birbirinden farklı yararları bulunuyor. Pekala bu yararlar neler? Hurma cilt bakımında nasıl kullanılır? Hurma maskesi nasıl yapılır?

Hurma içerisinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde cildin pürüzsüz ve nemli olmasına yardımcı oluyor. Birebir devranda cilde muhtaçlığı olan nemi geri kazandırarak daha elastik bir yapıya kavuşmasını sağlıyor.

Dokular muaf kaldıklarında cilt hücrelerinin vaktinden daha evvel yaşlanmasına sebep olurlar. Erken yaşta ortaya çıkan kırışıklık ve ince çizgilerin sebebi çoklukla bu derttir. Nizamlı olarak tüketilen hurma, (özellikle siyah ve al renkli olanlar) bu dertle başa çıkmanıza yardımcı olacak.

Ramazan bolca tüketilen hurma yalnıza o ayda değil, sık sık ve tertipli olarak tüketilmelidir. Zira içerisinde bulunan B vitamini sayesinde cilt meselesi ortadan kaldırıyor. Velev yapılan bir araştırmaya göre B vitamini, ciltteki birçok meselenin tedavisi için en tesirli tahlillerden birisi olarak gösteriliyor. Bilhassa ciltteki iz ve tahribatın giderilmesinde, yani cildin yenilenmesinde daha tesirli olduğu düşünülüyor. Şayet, sivilce izi ya da çatlaklar üzere cilt sorunları yaşıyorsanız, bunlarla yalnızca iki gerece sahip bir maskeyle savaşabilirsiniz. Hurmayı ezin ya da hazır satılan hurma ezmelerinden kullanın. Ve içerisine bal katın. Bu karışımı izlerinizin üzerine haftada bir uygulayın.

Cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olan hurma, bu sayede cildi genç ve dinamik kalmasını sağlıyor. 

HURMANIN SAÇLARA YARARLARI NELER?

Her gün sistemli olarak tüketeceğiniz sırf 3 hurma saçlarınızın daha ve sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olur. İçerisindeki mineraller sayesinde saç foliküllerinin ve tellerinin güçlü ve sağlıklı kalmasını sağlar.

İçerisinde bulunan demir ve B vitamini sayesinde saç dökülmesini mahzurlar. Nizamlı olarak tüketilen hurma saç köklerinizin güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar.

Saçlarınıza ve derisine sistemli bir halde hurma yağı ile masaj yaparsanız, saç derisinin muhtaçlığı olan mineralleri kısa vadede sağlayabilirsiniz. Sürekli olarak ülkü nem orantısını muhafazasına yardımcı olur. Bu da saç tellerinizin daha uzun mühlet sağlıklı kalmalarını ve daha kalın bir yapıya kavuşmalarını sağlar.

Yorum Ekle