Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hünnap meyvesinin yararları nelerdir? Hünnap hangi marazlara düzgün gelir | Hünnap çayı…

Hünnap meyvesinin yararları nelerdir? Hünnap hangi marazlara düzgün gelir | Hünnap çayı…

Bursa’nın köylerinden toplanan tezgahlarda mahallini alan hünnap vücuttaki radikal hücreleri temizlemede epeyce tesirlidir. B vitaminleri kompleksi bakımından güçlü olan hünnap, kemiklerin güçlenmesini artırır. Birçok illete şifa olan hünnap hakkında sizler için merak edilenleri araştırdık. Pekala hünnap meyvesinin yararları nelerdir? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Cehrigiller ailesine ilişkin bir ağaç cinsinde yetişen hünnap meyvesi birinci olarak bir renkte gelişir. Sonbahar güneşinde bekleyen meyve devirle al ve kahve rengi arası bir renge bürünür. Dış yüzeyi hafif sert olan hünnap imaj olarak zeytine benzeri. Yabani olarak bulunduğu üzere bahçelerde şahsi olarak da yetiştirilir. Yeşil hali ekşi bir tada sahipken rengi yoğunlaştıkça tadı da tatlılaşır. Çin’den tüm yerküreye yayılan bu meyve alternatif tıpta sıkça kullanılan doğal ilaçtır. Kuzey Afrika, Suriye ve Hindistan’da da bulunur. İklim koşullarına acilen ayak uyduran bir ağaca sahiptir. Devletimizde Marmara, Garp ve Güney Anadaolu’da da yetiştirilir. İçeriğinde doğal şeker bulunan meyve kurutulup çay ile birlikte tüketilir. İçeriğinde yüzde 85 nispette C vitamini bulunduran nadir meyvelerdendir. Bu özelliği sayesinde bir avucu tüm vücudu toksinlerden arındırır. Bağışıklığı güçlendirir. 100 gramlık hünnapta yüzde 7 A vitamini, yüzde 20 B vitamini ayrıyeten demir, manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve sodyum bulunuyor. Hünnapla ilgili yapılan çalışmalarda meyvenin kanserli hücrelerin oluşumunu azaltığı biliniyor. Güçlü bir içeriğe sahip olan hünnap meyvesi doğal bir sakinleştirici özelliği vardır. 

KAÇ ÇEŞİT HÜNNAP VARDIR?

Yapılan araştırmalarda 10’un üzerinde hünnap çeşidi bulunmaktadır. Li Hünnap en ziyade tercih edilen çeşididir. Mayıs ayında taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Jin ise hünnap meyvesinin en kusursuz yüzeyine sahiptir. Kurduktan sonra toplanarak tüketilir. Çin’de yetişen çeşitleri ise Globe ve Honey Jar’dır. Bunlar Çin’in kültür meyvesidir. Dünay’da en çok yetiştirilen hünnap çeşidi ise Lang’tır. Lang, biçim olarak armuta benzeri kuru halde yenir. İçinde en çokça şekere sahip olan çeşit ise Sugar Cane’dir. 

HÜNNAP ÇAYI NE İŞE YARAR?

Güçlü bir toksin atıcı olan hünnap, çay halde tüketildiğinde de tesirlidir. Mahsusen idrar söktürücü özelliği sayesinde mesane ve böbreklerde kum taş oluşumunu önler. Bunun yanı sıra hünnap çayı yağ yakımında da tesirlidir. Vücuttaki virüsleri temizler. Boğazı rahatlatır. Sindirimi düzenler. Mide ve bağırsaklara yarar sağlar. 

HÜNNAP MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanılan boğaz enfeksiyonlarına uygun gelen öksürük buhranlarını kesmede birebir yarar sağlayan besinlerden biridir. İçerdiği pektin unsuru boğazlardaki tüm balgamı sökerek atmanıza yardımcı olur. Astım ve teneffüs hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Derhal acilen herkesin birtakım yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden ötürü yaşadığı kabızlık rahatsızlığına yeterli gelir. Sindirimi kolaylaştırarak mide ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin nispetini azaltır. Uzun mühlet de tok tutarak kilo vermenize bile yardımcı olur. Ayrıyeten kilo verirken kuvvet kaybı yaşamanızı önler. 

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde karaciğeri toksinlerden arındırır. Böylelikle cilt meselelerine yakalanma riskini azaltır. Bağışıklığı güçlendirerek riskli marazlara yakalanmayı köstekler. Bilirkişiler bilhassa bu meyvenin sonbahar aylarında tertipli tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Günde bir avuç tüketildiğinde bağışıklık sisteminizi süratli bir formda güçlendirir. Kemik ve kas kaybını önler. Çiğ olarak tüketilen bu meyve tükürükteki zararlı salınımların nispetini azaltarak ağız ve diş sıhhatini da korur.

vücuttaki hücrelerin daha sağlıklı işlemesini sağlar. Bu yüzden vücudun günlük muhtaçlık duyduğu minerallerin başında gelir. Hünnap bu bakımından varlıklı bir meyvedir. Bir fincana yakın tüketildiğinde vücudun potasyum gereksiniminin yüzde 70’ini karşılar.

Yapılan araştırmalara nazaran hünnap içerdiği unsurlar sayesinde hudut sisteminin yapısını korur. Bu yüzden kişinin çabuk sonlanmasını ya da gerilim üzere ruhsal durumlar yaşamasının önüne geçmesini destekler. Güçlü bir antidepresan ilaç hizmeti görür. 

HÜNNABIN ZARARI VAR MIDIR?

Tam olarak zararının ne olduğu bilinmez anacak mütehassıslar her besinde olduğu üzere hünnabı da tüketmede çoka kaçılmaması öneriliyor. Bunun yanı sıra kronik hastalar ve gebeler tüketmeden evvel eksperlerine istişareli. Hünnap yararlı bir meyvedir. Bu yüzden yararlarını elde etmek için kâfi porsiyonda tüketilmesi önerilir. 

 

Yorum Ekle