Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei’den GSM Şirketlerine Ticari 5G Tüyoları

Huawei’den GSM Şirketlerine Ticari 5G Tüyoları

Küresel Mobil Geniş Bant Forumu, bu yıl da global muhabere dalını bir araya getirdi. Zürih’te gerçekleştirilen aktiflikte konuşan Huawei Lider Yardımcısı ve Taşıyıcı İş Ünitesi CEO’su Ryan Ding, “5G’de Ticari Başarıyı Yakalamak” temalı sunumunda, geniş band meydanındaki gelişmeleri değerlendirirken, şirketin bu kapsamdaki aktüel faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Ryan Ding, sadece bir yıl üzere kısa bir vadede; standartların, spektrumun ve cihazların 5G’ye hazır hale geldiğini ve bunun son 30 yıldır mobil muhabere araçlarında birinci sefer karşılaşılan bir durum olduğunu söyledi.

Global GSM şirketleri, 5G ağlarını ticari pazara sunmak için yarışıyor

Ryan Ding konuşmasında şu tabirlere yan verdi; “2019’un başlarında, Güney Kore 5G hizmetini veren birinci memleket oldu. Bundan kısa bir mühlet sonra ise Çin 5G hizmetlerini başlattı ve 2020’nin sonuna kadar 600 ila 800 bin 5G baz istasyonu inşa etmek gayesiyle çalışmaya devam ediyor. Bugün, global GSM şirketleri 5G ağlarını ticari pazara sunmak için yarışıyor. Şimdiye kadar, yerküre umumunda 56 şirket 5G ağı kurdu ve 40 şirket 5G hizmetini başlattı. Huawei bu süreçte 60’dan ziyade 5G kontratına imza attı ve 400.000’den ziyade 5G antenin sevkiyatını gerçekleştirdi.”

5G kapsamındaki servislerin, gelecek yıllarda büyük bir endüstriyel gelişme faktörü olacağını söyleyen Ding, GSM şirketlerinin aşağıdaki üç iş yerinde 5G’den değerli gelirler elde edebileceğini belirtti.

“Tüketici pazarında, 5G’nin band genişliği ve düşük gecikme mühleti, bu servisleri yeni bir seviyeye taşıyacak. 5G, AR / VR, canlı yayın, görüntü ve oyun üzere yeni hizmetleri hayata geçirerek, kullanıcıların da bütçe ayıracağı yeni deneyimler sunacak. GSM şirketleri bu süreçte farklı gecikme mühletleri için farklı fiyatlar talep ederek, yarar elde etmeye yönelik yeni ölçütler yaratabilir ve mahallî pazara yönelik katma pahalı içerikler sağlayabilir. GSM şirketleri başkaca, 5G abonelerini artırmak için ilgi cazip 5G servis paketleri de tasarlayabilirler. Bu hem şirketler hem de tüketiciler için yarar olacaktır.”

“Ev geniş band piyasasında, dijital uçurumun kapanması ve geniş band suratlarının arttırılması bir zorunluluktur ve 5G’nin ticari dağıtımında yeni bir iş gayesidir. Avrupa’da bugün yaklaşık 70 milyon hane bu hizmetlerden mahrum durumda. GSM şirketleri, konut geniş band erişimindeki problemleri süratle çözmek için hem sabit hem de kablosuz fiber sistemlerini kullanabilirler. Huawei, önde gelen birçok firmaya, 5G’de yeni büyüme fırsatları sunarken, hanelerin gereksinimlerini süratli bir biçimde karşılamak için de 5G Sabit Kablosuz Erişim (FWA) kullanarak, fiber gibisi bir geniş band eserleri sunmalarına yardımcı oldu.”

“B2B pazarında, birçok sanayi 5G’yi benimsiyor ve 5G’nin yüksek performansla dijital dönüşümü mümkün kılmasını bekliyor. Bir işletme için band genişliği, güvenilirlik ve uçtan uca gecikme vadelerinin denetimi üzere kriterler son aşama kıymetlidir. Bu muhtaçlıklar, farklı sanayilerin gereksinimlerini karşılamak açısından şirketler için de kıymetli fırsatlar manasına gelir.”

Ryan Ding, GSM şirketlerinin B2B dönüşümü için yeni ağ yetenekleri, operasyonel yetenekler ve iş modelleri geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Ding, “Bu geleceği inşa etmek için GSM şirketleri, regülasyon kurumları, dikey sanayinin aktörleri, ekipman satıcıları ve sistem entegratörleri birlikte çalışmalıdırlar” dedi.

Huawei Mobil Geniş Bant Forumu 2019, GSM şirketlerinden, dikey kollardan, ekipman üreticilerinden, standart tertiplerden, analist firmalardan ve medyadan 1.500’den ziyade temsilciyi bir araya getirdi. Forumun sergileme ortamlarında; 5G teknolojisine yönelik ticari tahliller, 5G destekli bulut AR / VR sistemleri, 8K yayın, bulut oyun ve 5G destekli uzaktan idare sistemleri de dahil olmak üzere; ferdî tüketiciler, konutlar ve işletmeler için varlıklı deneyimlere mekan verildi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle