Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei Watch GT2e incelemesi, Yeni Yorumlar

Huawei Watch GT2e incelemesi, Yeni Yorumlar

 • Tasarım
 • Hoş görünen
 • 14 günü bulabilen pil ömrü
 • Başarılı uyku takibi, gerilim ölçümü ve kalp ritmi
 • Egzersiz takibi
 • Gelen güncelleme ile 100 spor yelpazesi
 • SpO2 takibi
 • 50 metreye kadar suya dayanıklı yapısı
 • Rakiplere orantıyla fiyat avantajı
 • Pratik desteği gelişmeli
 • Arayüzde gecikme yaşanabiliyor
 • Davet cevaplanamıyor

Akıllı saatler arasında çok sayıda model var gelgelelim baktığımızda başı çeken markalar aslında malûm. Fitbit, Huawei, Samsung, Apple ve Honor, bu meydanda kuşkusuz savlı modeller üretiyorlar ve bu markaların pek çok modelini de bugüne kadar inceledik. Hepsinin birbirine karşı öne çıktığı ve geçmişte kaldığı özellikler var elbette. Burada da tercih kullanıcının ne istediğine bağlı olarak değişiyor doğal ki.

Huawei Watch GT2e Akıllı Saat Pil Ömrü İle Öne Çıkıyor

Bugün inceleyeceğimiz model ise Huawei’nin yeni akıllı saati Watch GT2e modeli olacak. Saatin değerli özellikleri arasında epey geniş bir egzersiz yelpazesine sahip olması, uzun pil ömrü sağlaması ve yeni gelen kan oksijen doygunluğu izleme özelliği mahal alıyor diyebiliriz. Lakin doğal çok daha ziyadesi var. Artık incelemeye başlayalım.

Huawei Watch GT2e Tasarımı Nasıl?

Watch GT2e, münhasıran spor istikametiyle öne çıkan bir akıllı saat olduğu için dizaynıyla da sportif bir görünümde. Büyük ekranı ve tüm yüzeyiyle delikli bir yapıya sahip kayışıyla birlikte bunu bizlere gösteren saat, 3 farklı renk seçeneğiyle de bulunabiliyor. Elimizdeki bu modelin rengi Yeşil Nane olarak isimlendirilmiş. Ayrıyeten daha çarpıcı Al Lav ve klasik olarak da Grafiti Siyah renkleri de bulunabiliyor.

Huawei Watch GT2e Tartısı

43 gramlık ağırıyla nispeten ağır olduğunu söyleyebileceğimiz Watch GT2e, dizaynıyla gün içinde rahatsız edici olmuyor. Uzun bir vadedir bu saati kullanıyorum ve olağanda uyurken de pek saat vs. takmayı sevmem. Uyku takibi testini yapabilmek için bir müddettir Watch GT2e ile yatıp kalkıyorum ve kayışını çok sıkmadığınız sürece rahatsız edici olmayacağını söyleyebilirim. Öte yandan elbette önümüz yaz ve sıcak havalarda nasıl bir performans alacağımı ben de merak ediyorum. Saatin kayışı polikarbon materyale sahip, gelgelelim yüzey boyunca deliklerin yan alması, terlemeyi minimuma indirecektir diye düşünüyorum.

Saatin sağ tarafında iki tuş bulunuyor. Üstteki tuş sizi menüye taşırken, alttaki tuş ise sizi süratlice antrenman kısmına ulaştırıyor. Bunun dışında esasen saatin arayüzünde ekrana dokunarak dolaşabiliyorsunuz.

Huawei Watch GT2e İle Honor Magic Watch 2 Benzerliği

Kısa bir müddet evvel incelediğimiz HONOR Magic Watch 2 modeli, birebir ellerden çıktığı için pek çok açıdan Watch GT2e ile misal hatlar taşıyor, lakin ikisi arasında natürel ki birtakım farklar mevcut. Bunlardan biri de yandaki tuşlar oluyor. Magic Watch 2‘de bu tuşlar daha yüksekti, Watch GT2e‘de ise daha kısa hazırlanmış ki bu düzgün olmuş. Çünkü Magic Watch 2 incelemesinde de bahsetmiştik: Spor yaparken şayet eldiven kullanıyorsanız, teste yattığınızda, eldiven bantları tuşlara basınç yapabiliyor ve bu da siz farkında olmadan saatin kapanmasına sebebiyet verebiliyordu. Neyse ki Watch GT2e’de bu sorun olmuyor.

Huawei Watch GT2e Suya Dayanıklı Mı?

Bu arada Watch GT2e de tıpkı Magic Watch 2 üzere 50 metreye kadar suya dayanıklılık gösteriyor.

Huawei Watch GT2e ve Arayüz Özellikleri

Watch GT2e’nin ekranı 1.39 inç büyüklüğünde AMOLED panelden oluşuyor. Ekranın piksel yoğunluğu 326 ppi seviyesinde ve bu yoğunluk sayesinde de şık bir imaj sağladığını söylemek lazım. parlaklığıyla da şık bulduğumuz saatin ekran çözünürlüğü selef modelde de olduğu üzere 454×454 piksel.

Watch GT2e için çok sayıda arayüz seçeneği mevcut durumda. Saatin içinde halihazırda birkaç tane arayüz seçeneği var, fakat Huawei Sıhhat pratiği üzerinden çok sayıda arayüzü daha bulabiliyorsunuz ve bunları telefonunuzdan basitçe saate indirebiliyorsunuz.

LiteOS İşletim Sistemi

Watch GT2e, LiteOS işletim sistemini kullanıyor. Epey sade tasarlanan bu arayüzde çok sayıda seçeneği bulmanız mümkün lakin arayüz içinde dolaşırken vakit zaman -özellikle de ekranı kaydırırken- geç yanıt verdiğini görmek mümkün. Bazen nispeten bir gecikme yaşanıyor. Bunu da Huawei’nin bir güncelleme ile düzelteceğini umuyoruz.

Huawei Watch GT2e Egzersiz Seçenekleri

Bu arada güncellemeden bahsetmişken, geçtiğimiz günlerde Huawei, bir güncelleme yayınladı ve Watch GT2e’ye yeni yetenekler kazandırdı. Bunlardan biri SpO2, yani kandaki oksijen seviyenizi tespit edebilen bir özellik ve bir gayrısı ise daha geniş egzersiz seçenekleri. Artık bunlardan bahsedelim.

Egzersiz ve Antrenman Yetenekleri Neler?

Watch GT2e, odağına egzersiz pratiklerini ve sıhhat yeteneklerini alan bir akıllı saat olmasıyla ehemmiyet kazanıyor. Huawei, evvelki saat modellerinde de zati geniş bir egzersiz ve antrenman yelpazesine sahipti, ama son gelen güncelleme ile buna adeta sınıf atlattı demek mümkün. Çünkü saat üzerinde artık 100 farklı egzersiz modu bulunuyor.

Yani evvelce bunlar arasında koşu, bisiklet, tırmanma, yüzme, triatlon, kürek, basketbol ve daha pek çok seçenek bulunurken, artık cross fit’ten pilatese, uzay yürüyüşünden, boksa, baleden latin dansına, kendodan göbek dansına kadar çok lakin çok seçenek konum alıyor. Bunları saat üzerinden seçip antrenman programına başlayabiliyorsunuz.

Huawei Watch GT2e Tartı Antrenmanı

Öte yandan sevindirici bir sair gelişme de, mesela tartı antrenmanı olarak “Güç” ismi altında bir kategorinin daha dahil edilmiş olması. Evvelce kategorilendirilememiş çalışmalar için “Gayri” seçeneğini seçiyordunuz.

Buraya kadar her şey şık. Gelgelelim iş bunları izlemeye gelince ise, Huawei’nin bir güncelleme de Sıhhat pratiğina getirmesi gerektiğini söylemek lazım. Tatbik üzerinde Egzersiz Kayıtları altında derhal hepsini görebiliyorsunuz gelgelelim iş kategorilemeye yahut istatistik takibi yapmaya gelince, burada koşu, yürüme, bisiklete binme, yüzme ve basketbol ile sınırlısınız. Kısa bir müddet içinde buna da bir güncelleme getireceklerini düşünüyoruz.

Egzersiz Takip Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Watch GT2e, egzersizlere hususî geniş bir aralıkta ölçümleme yapabiliyor. Bunu yaparken ise 2 farklı hesaplama tekniğini kullanıyor. Bunlardan biri Maksimum Kalp Atış Suratı Yüzdesi olurken, gayrısı ise HRR Yüzdesi olarak önümüze çıkıyor. Evet, bunlar nedir? Kısaca açıklayalım.

Maksimum Kalp Atış Suratı Yüzdesi, maksimum kalp atış süratiniz ve yaşınız temel alınarak belirleniyor. HRR Yüzdesi ise Maksimum Kalp Atış Suratı Yüzdesi ile Dinlenme Kalp Atış Suratı üzerinden temel alınıyor. En yeterli antrenman sonucunu almanız için bu ayrımı düzgün yapmanız gerekli.

Nabız Seviyeleri ve Kalp Atış Suratı Yüzdesi

Bir örnek ile anlatacak olursak, mesela nabzınız sıradanda biraz düşükse, antrenman esnasında 100 üstü nabız seviyelerine ulaşmakta güçlük çekebiliyorsunuz. Bunun sonucunda da egzersiz yaparken saat üzerindeki anlık done akışına baktığınızda, hala “ısınma” formunda belirtildiğini görebiliyorsunuz. Bu sonuç bazen yanıltıcı olabiliyor, çünkü saat Maksimum Kalp Atış Suratı Yüzdesi‘ni seçtiğinizde, sizi kalp atış süratiniz ve yaşınız ile ölçümlüyerek bir kalıba oturtuyor ve bunun üzerinden raporlama yapıyor.

Lakin HRR Yüzdesi‘ni seçtiğinizde ise maksimum kalp atışı süratiniz ve dinlenme kalp atış suratınızı izleyen saat, sizin için şahsileştirilmiş hususî bir aralık belirleyecek ve bu sayede en yeterli sonucu alabileceksiniz. Elbette tam aksisi durum da olabilir. Bunu kendinize nazaran Huawei Sıhhat pratiği üzerinden ayarlayabiliyorsunuz.

Huawei Watch GT2e Sıhhat Yetenekleri Neler?

Watch GT2e, egzersiz takibinin yanında sizinle ilgili çok sayıda bilgiyi daha tahlil ediyor. Bunlar arasında elbette anlık nabzını, uyku takibiniz, kilonuz ve yeniden anlık gerilim ölçümlerinizi saat üzerinden takip edebiliyorsunuz. Gerilim ve nabız takibi daima olarak yapmasını isteyebileceğiniz üzere makul aralıklarla takip edilmesini de belirteleyebiliyorsunuz. Bunu pratik içinden seçmeniz mümkün.

TruSleep Özelliği

Bu arada saatin münhasıran aktif bir uyku takibi yapabilmesini istiyorsanız, muhakkak TruSleep özelliğini aktifleştirin. Böylelikle daha geniş ve daha gerçek bir uyku tahlili elde edebileceksiniz.

Son olarak Watch GT2e’nin kandaki oksijen satürasyon seviyelerini de izleyebildiğini ve kullanıcıların istedikleri vakit 1 dakika içinde kan oksijen doygunluğunu öğrenebilmelerini sağladığını da belirtelim.

Huawei Watch GT2e Tasarruf Seçenekleri

Elbette Watch GT2e geniş spor ve sıhhat yetenekleri sunuyor, lakin bunların yanında gayrı akıllı saat fonksiyonlarını da içeriyor. Ha, saat üçüncü parti pratiklerle pek varlıklı değil, lakin bildirim takibi konusunda geniş seçenek sunuyor. Saatte, hangi bildirimleri görmek istediğinizi Huawei Sıhhat pratiği üzerinden seçebiliyorsunuz.

Süratli Karşılık Özelliği Yok

Facebook, Gmail, Instagram, Messenger, Twitter, WhatsApp ve türevlerini seçebildiğiniz bu ayarları etkin ettikten sonra ise telefonunuza gelen bir Gmail’den yeni e-posta bildirisi saatinize düşüyor yahut Instagram bildirisi tekrar saatin ekranında beliriyor. Ama mesela WhatsApp üzere pratiklere süratlice yanıt verebilme seçenekleri yok, saati sırf monitör olarak kullanıyorsunuz diyebiliriz. Halbuki daha evvel incelediğimiz Galaxy Watch Active 2 modelinde süratli yanıt verebilme üzere seçenekler vardı.

Eksiklikler

Öte yandan ne yazık ki Watch GT2e de değerli bir özellik yok. Bu saat ile telefonunuza gelen aramaları cevaplayamıyorsunuz. Yani saat ile telefon görüşmesi yapamıyor, sırf gelen aramayı görüyorsunuz ve aramayı geri çevirme opsiyonuna sahipsiniz. Bu kıymetli eksiklik, çünkü kıymetli rakip modellerde bu fonksiyon mevcut.

Son olarak Watch GT2e’yi Android telefonlara bağlayabildiğiniz üzere iOS ile de eşleştirebildiğinizi de söyleyelim. Lakin elbette tam uyumluluğu Android tarafında göreceksiniz.

Watch GT2e Pil Performansı Nasıl?

Gelelim Watch GT2e’nin pil performansına. Saatin en tezli olduğu bahislerden biri pil ömrü oluyor. Huawei, bu saat ile 2 haftayı bulan bir pil mühletinin yolunu açmış. Elbette bu tasarrufunuza nazaran farklılık gösteriyor. Mesela Huawei’nin söylemine nazaran, gün uzunluğu kalp atış takibi, TruSleep uyku modu ve GPS’in haftada 90 dakikalık egzersiz için faal olduğu, 50 bildiriye kadar bildirimlerin açık olduğu, günde 200 defa açma ve günde 30 dakika müzik dinleme senaryosuna bağlı olarak 2 haftalık tasarruf sunabiliyor saat.

Şarjı Ne Kadar Sürüyor?

Bizim kullandığımız mühlet içine, kalp atış takibi ve gerilim takibinin anlık olarak tutulduğu, 2 günde 1 spor yaptığımız ve GPS’in açık olduğu, tekrar WhatsApp, Gmail, Facebook, Instagram üzere kıymetli toplumsal medya bildirimlerini aldığımız ve geceleri TruSleep fonksiyonunun faal olduğu uyku takibinin yapıldığı bir senaryoda, 9 günün ahir pil yüzde 10 seviyesine geriledi. Bu da pek başarılı bir müddet sahihi.

Özetle

Huawei Watch GT2e, mahsusen egzersiz yetenekleri yüksek bir akıllı saat arayanlar için çok kullanışlı bulduğumuz bir model oldu. Uzun pil ömrü, başarılı uyku takibi, gerilim ölçümü ve 100 farklı egzersiz modu ile tasarrufu hayli geniş. Bahsettiğimiz yazılımına ait eksikleri de güncelleme ile giderilebilecek cinsten.

Gelgelelim telefona gelen davetleri cevaplayamamanın, muadillerine nispeten değerli eksik yanı olduğunu da söylemek lazım. Yalnız öte yandan fiyatıyla rakiplerine nazaran bir nebze de olsa avantajlı bir model oluyor.

Huawei Watch GT2e Fiyatı Ne Kadar?

Şu an Watch GT2e’yi 1199 TL fiyatla bulabiliyorsunuz ki, fiyat açısından pek çok yeni nesil modele nazaran daha ucuz duruyor açıkçası.

Kimler Almalı

Bilhassa sportif yetenekleri için güzel bir akıllı saat arayan, uyku, kalp ve gerilim takibi üzere özelliklere kıymet veren kullanıcılar Huawei Watch GT2e‘den mutlu kalabilirler.

Huawei Watch GT2e Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei Watch GT2e
Eser Tipi Akıllı Saat
CHIP Online Notu 85
Üretici Huawei
Firma Huawei Teknoloji     (212) 263 29 79
Teknik Detaylar
İşletim Sistemi Huawei LiteOS
1.39 inç AMOLED
Çözünürlük 454×454 HD
İşlemci Kirin A1
Hafıza 4 GB
Pil Ömrü Ömrü 14 gün
Su Müdafaası 5 ATM
Uyumluluk Android, iOS
Kontaklar Bluetooth 5.1, BLE, GPS
Boyutlar 53 x 46.8 x 10.8 mm
Tartı 43 gr. (Kayışsız)

Satın Al

Alternatifleri

Huawei Watch GT2e‘ye alternatif olarak Honor Magic Watch 2 ve  Samsung Galaxy Watch Active 2‘yi de satın almayı düşünebilirsiniz.

Yorum Ekle