Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Huawei Watch GT 2  incelemesi  Huawei Watch GT 2 İnceleme

Huawei Watch GT 2 incelemesi Huawei Watch GT 2 İnceleme

  • Tasarımı
  • Parlak ekranı
  • 2 haftayı bulan pil ömrü
  • Uyku kalitesi takibi
  • Gerilim ölçümü
  • Mütemadi nabız ve hareket takibi
  • Profesyonel spor yetenekleri
  • 50 metreye kadar suya dayanıklı yapısı
Özetle

Sonuç olarak Huawei’nin yeni akıllı saati GT 2, selefinin üzerine çıkan özellikleri ve rakipleriyle arasında kıymetli fark yaratmasıyla birlikte etkileyici bir akıllı saat olmuş. Dizaynından getirdiği özelliklere, spor konusundaki yeteneklerinden pil ömrüne kadar komple bir akıllı saat tahlili arayanların rahatlıkla tercih edebileceği bir model olan Watch GT 2, saat üzerinden müzik dinlemek isteyenlere de 4 GB kapasiteli dahili depolama yeri sunuyor. Saat üzerinden müzik dinlenir mi dediğinizi duyuyoruz. Bu noktada Watch GT 2’nin Bluetooth fonksiyonu ile saati Bluetooth kulaklığınızla eşleştirebildiğinizi söyleyelim. Böylelikle mahsusen spor yaparken, telefonunuzu gönül rahatlığıyla gerinizde bırakabilirsiniz.

Pekala, GT 2 hakkında çok anlattık, ama fiyatı ne kadar?

Huawei GT 2’yi şu an piyasada 1499 TL fiyatla bulabiliyorsunuz. Bizce sunduğu özelliklerle fiyatını hak eden bir akıllı saat olmuş, fakat tercih elbette her vakit olduğu üzere tekrar sizin.

Şık tasarımı ve profesyonel spor yetenekleriyle dikkat çeken Huawei GT 2’yi inceledik.

Akıllı telefon pazarının olduğu üzere akıllı saat pazarının da güçlü oyuncusu Huawei, bilindiği üzere yeni akıllı saat modeli Watch GT 2’yi kısa bir mühlet evvel satışa sundu. Bilhassa 14 gün üzere uzun bir pil ömrü tezi taşıyan Huawei Watch GT 2, öte yandan gerek tasarımı gerek kazandığı yeni özellikleriyle birlikte her kısımdan kullanıcıya ayak uyduracak yapısıyla fark yaratıyor. Pekala, nedir bu özellikler? Huawei Watch GT 2, bir akıllı saat satın almak isteyenlere neler vadediyor? Bu incelememizde Watch GT 2’ye daha yakından bakacağız, bu soruları yanıtlayacağız.

Watch GT 2 Tasarımı Nasıl?

Huawei Watch GT 2, 3 boyutlu cam tasarımı ve böylelikle daha geniş ekranıyla birlikte Huawei’nin üst seviye ekran deneyimi sunan yeni akıllı saati olarak önümüze çıktı. 46 mm ve 42 mm üzere 2 farklı kasa boyutuyla bulunan Watch GT 2, elimizdeki 46 mm’lik versiyonuyla Sport Edition ve Classic Edition olarak tercih edilebilirken, 42 mm’lik kasasıyla da yeniden Classic Edition ve Elegant Edition olarak bulunabiliyor. Elbette saatin yeniden çok sayıda farklı kayış seçenekleri mevcut. Böylelikle saatin her bölümden kullanıcıya hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Ekranıyla pek ince olması bir yana, ekranda kullanılan pahalı taş sürece teknolojisi ile oyulmuş cam gereç, darbe ve çizilmelere karşı ekstra muhafaza sağlarken, elbette saatin suya ve toza karşı da dayanıklı olduğunu bu noktada belirtelim. O denli ki saat 50 metreye kadar suya dayanıklı yapıda. Bu da mahsusen yüzme sporuyla ilgilenenlerin ilgisini çekecektir diye düşünüyoruz.

Bu arada Watch GT 2, selef model olan Watch GT’ye kıyasla daha hafif; 41 gram tartısında. Bu da şu an piyasada bu yerdeki en hafif akıllı saat modellerinden biri olduğunu gösteriyor. Elbette kolda daha ağır duran, kendini hissettiren bir saat istiyorsanız, farklı kayış seçenekleri ile tekrar bunu sağlamanız mümkün. Bu noktada bilhassa saatin metal kayış seçeneklerinize bakmanızı öneriyoruz. Böylelikle halihazırda görünümüyle gerçek bir kol saatinden ayırt edilmesi epeyce zorken, hissiyat olarak da karşılığını almanızı sağlayacaktır.

Watch GT 2’nin ekranı 1.39 inç büyüklüğünde. Ekranda AMOLED panel kullanılması hayli sevindirici. Çünkü bu sayede ekran parlaklığı nispeten yüksek seviyede sağlanırken, birebir vakitte kontrast ve renk canlılığı da kendini ayan ediyor. Bunun karşılığını elbette günlük tasarrufta alıyorsunuz. Seçtiğiniz saat yüzünün şık görünmesi bir yana, güneş altında saatin görünürlüğü de pek sarih durumda. Bu arada saatin ekran çözünürlüğünün de 454×454 piksel olduğunu söyleyelim.

Ekranın derhal yan tarafında iki adet tuş bulunduran Watch GT 2, bu tuşlarla pratik menüsüne girebilmenizi ve seçeceğiniz bir tatbike süratli erişimde bulunabilmenizi sağlıyor. Saatle ilgili tüm dolaşımlarınızı ekrana dokunarak yapabiliyor, sade tasarlanan arayüzde aradığınızı rahatlıkla bulabiliyorsunuz.

Arayüz ve Tasarruf Özellikleri

Huawei, Watch GT 2’de de işletim sistemi olarak tıpkı selef modelde olduğu üzere LiteOS‘u kullanıyor. Selef modele nazaran daha gelişmiş halde önümüze çıkan bu işletim sistemi, gerek arayüzde çok sayıda seçeneğe, gerekse rahat bir dolaşıma müsaade veriyor. Ekrana basılı tutarak önünüze çıkan farklı arayüzlerini kullanabileceğiniz üzere, saatin pratiği üzerinden de daha ziyadesine erişebiliyorsunuz. Böylelikle klasik yahut spor model tercihiniz fark etmeksizin, günlük modunuza yahut kıyafetinize nazaran makul bir saat ekranı seçmeniz mümkün hale geliyor.

Android ve iOS işletim sistemlerini destekleyen Watch GT 2’yi telefonunuzla eşleştirmeniz için Huawei Health pratiğini edinmeniz gerekiyor. Fiyatsız olan bu pratik üzerinden kolay formda eşleştirmeyi tamamlayabiliyorsunuz. Saatle ilgili pek çok ayarı bu pratikten yapabildiğiniz üzere, saat üzerinden hakkınızda toplanan pek çok bilgiyi de tekrar bu pratik üzerinden ayrıntılı biçimde görebiliyorsunuz. Yeniden elbette günlük takibinizi, saatin ekranları arasında geçiş yaparak görebilirsiniz. Kalp atış suratı, gerilim ölçümü ve ne kadar ara kat ettiğiniz üzere malumatlar bu ekranlar arasında bölge alıyor. Tatbik menüsünde ise, az sonra daha detaylı bahsedeceğimiz egzersiz seçeneklerinden, telefon rehberinize, hava durumundan alarm ayarlarınıza kadar çok sayıda bölge alan tatbikleri bir arada görebiliyorsunuz.

Huawei Health pratiği içinde saate ait çeşitli kısımlar mevcut. Bunlar arasında Sıhhat kısmında; egzersiz kayıtları, nabız, uyku, kilo ve gerilim üzere ana başlıklar bulunuyor. Saat kolunuzda olduğu vade boyunca ölçümlenen donelerin gün, ay ve yıla yansıyan istatistiki donelerini bu ekranlardan takip edebiliyorsunuz.  Uygulama üzerinde tekrar egzersiz kısmında Watch GT 2 ile katılacağınız çok sayıda antrenman planının yan aldığını görüyorsunuz.

Pratikten yeniden saate ait pek çok ayarı yapabiliyorsunuz. Münhasıran faal bir uyku takibi yapabilmeniz için TruSleep özelliğini etkinleştirmenizi öneriyoruz. Öte yandan yeniden burada mütemadi kalp atış suratı takibi, otomatik gerilim takibi üzere seçenekleri de yönetebiliyorsunuz.

Profesyonel Spor Takibi Yapabiliyor

Evet, artık geldik Huawei Watch GT 2’nin spor özelliklerine. Huawei’nin mahsusen bu mevzuda Watch GT 2’yi epeyce geliştirdiğini söyleyebiliriz. Çünkü saat üzerinde az evvel de bahsettiğimiz daima nabız ve hareket takibi, gerçek devirli gerilim ölçümü, uyku kalitesi tahlili üzere özelliklerin yanı sıra çok geniş spor seçenekleri mekan alıyor.

Huawei Watch GT 2’nin spor modunda 8 adet açık hava sporu taraf alıyor. Bunlar arasında koşu, yürüyüş, patika koşusu, bisiklet, açık deniz ve triatlon bulunurken, gizli spor salonu aktiviteleri de elbette unutulmamış. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme havuzu, bağımsız çalışma, eliptik makine ve kürek makinesi üzere 7 farklı örtülü spor salonu egzersizini de destekleyen Watch GT 2, bu total 15 spor modu ile amaçlı egzersiz öncesi done tahlili ile egzersiz sırasında kayıt tahlili yapıyor ve sonrasında da tavsiyelerde bulunuyor.

Evet, spor modunda kalp ritmi biraz yükseliyor. Pekala, spor modunda olmadığında Watch GT 2 yeniden sizi izliyor mu? Sahihi, evet. Watch 2 GT, spor konusunda yardımcı olduğu üzere az evvel de bahsettiğimiz üzere birebir hengamda sıhhat takibi yapan bir akıllı saat. Bu noktada şayet olur da kalp atış süratiniz dakikada 100 atımın üzerine çıkarsa yahut bradikardi rahatsızlığınız var ve kalbiniz 10 dakikadan ziyade bir mühlet 50 atımın altında çarparsa, kullanıcıyı, yani sizi uyarıyor. Bu da sıhhat konusunda kıymetli bir noktaya temas ediyor.

Bu arada Watch GT 2’yi açık hava sporlarında kullanmayı düşünenlere, cihazın dahili GPS‘i bulunduğunu da söyleyelim.

Watch GT 2’nin Pil Ömrü Performansı

Huawei’nin daha evvel incelediğimiz selef modeli Watch GT’yi de mahsusen pil performansıyla epey beğenmiştik. Watch GT 2 de tekrar geleneği bozmuyor ve piyasadaki rakiplerinden daha düzgün bir pil ömrü sağlamasıyla fark yaratıyor. Bu noktada Huawei’nin saatin kalbinde mahal verdiği Kirin A1 işlemcisinin ehemmiyeti büyük. Çünkü Kirin A1 işlemcisi, güç idaresi konusunda saate değerli bir yarar sağlıyor. Ultra düşük güç tüketimi tatbik işlemcisi ve farklı bir güç idare ünitesini bir araya getiren Kirin A1, saatin pil ömrünü, 2 haftalık canlı tasarrufa dayanabilmesini sağlamış.

Günlük tasarrufta nabız takip modu, haftada 30 dakikalık Bluetooth üzerinden yapacağınız telefon görüşmesi, 30 dakikaya kadar müzik çalma, 90 dakikalık egzersiz ve geceleri faal uyku modu açıkken 2 hafta mühletince şarja gereksinim duymayan saat, öte yandan GPS açık durumdayken spor yaparken de pil ömrünü selef modele nazaran arttırıyor. Watch GT 2’nin elimizdeki 46 mm serisi modeli, GPS takipli spor modunda tam 30 saatlik etkin pil ömrü sağlayabiliyor.

Elbette tekrar pil ömrü; tasarrufunuza, ekran açık kalma müddetine ve ekran parlaklığına nazaran değişiklik gösterebilir, ancak bahsettiğimiz senaryo neticesinde 2 haftayı şarj etmeden devirmenizin çok mümkün olduğunun altını çizelim.

Bu arada cihazın kutusunda şarj pedinin bulunduğunu da söyleyelim.

Telefon Görüşmeleri Mümkün

Son olarak, az evvel de kısaca söylediğimiz üzere Huawei Watch GT 2, telefonunuza gelen davetleri cevaplayabilmenizi de sağlıyor. Telefonunuzdan 150 metreye kadar uzak olsanız bile telefonunuza gelen aramaları saat üzerinden yanıtlayabiliyorsunuz. Yaptığımız testlerde ses iletiminin karşı tarafa epeyce başarılı bir halde ulaştığını gördüğümüzü rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan saatin ses seviyesi de çok tatmin edici. Bu özellikten spor salonlarında telefonunuzu dolapta bırakmışken yahut hanede ve işte telefonunuzun anlık olarak yanınızda olmadığı durumlarda faydalanacağınız üzere, direksiyon başındayken de ziyadesiyle yararlanacağınızı düşünüyoruz. Bu arada saat üzerine rehberinizden favori insanlarınızı ekleyebileceğinizi ve böylelikle süratlice aramalarda bulunabileceğinizi de söyleyelim.

Huawei Watch GT 2 Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei Watch GT 2
Eser Tipi Akıllı Saat
CHIP Online Notu 91
Üretici Huawei
Teknik Detaylar
İşletim Sistemi Huawei LiteOS
Ekran 1.39 inç AMOLED
Çözünürlük 454×454 HD
İşlemci Kirin A1
Hafıza 4 GB
Pil Ömrü 14 gün
Su Müdafaası 50 metreye kadar
Uyumluluk Android 4.4 ve üzeri, iOS 9.0 ve üzeri
Ilişkiler Bluetooth 5.1, BLE, GPS
Boyutlar 45.9 x 45.9 x 10.7 mm
Tartı 41 gr. (Kayışsız)

Yorum Ekle