Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei P40 Lite incelemesi Huawei P40 Lite İnceleme

Huawei P40 Lite incelemesi Huawei P40 Lite İnceleme

 • Kompakt gövde, şık tasarım
 • Geniş ve güçlü Punch FullView ekran
 • 1. sınıf pil ömrü
 • Çok süratli şarj özelliği
 • Yüksek performans
 • AppGallery ve More Apps tahlili
 • Android 10 & One UI 2
 • 3.5 mm kulaklık girişi
 • Gün içi ve gece fotoğraf yetenekleri
 • Fiyat/performans
 • Parmak izi tutuyor
 • Stereo hoparlör yok
 • Suya karşı dayanıklı değil
 • 4K görüntü kaydı yok

Huawei tarafından kısa bir müddet evvel tanıtılan P40 ailesi, 4 ana model içeriyor. Huawei P40P40 ProP40 Pro+ ve elimizdeki P40 lite modeli ile yeni nesil akıllı telefonlarını tüketicilerle buluşturan Huawei, bunlardan bugün inceleyip özelliklerini keşfedeceğimiz P40 lite modelini de bu ay itibariyle satışa sundu.

Mahsusen şık dizaynıyla dikkat toplayan, başkaca gerek art kameraları, gerek Punch FullView ekranı ve az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğimiz yanlarıyla, yeni ailenin lite modeli P40 lite, 4 anahtar özelliğiyle kıymetlendirilebilir. Evet nedir bunlar?

 • 48 MP yapay zeka destekli dörtlü kamera seti
 • 40W Huawei Harika Charge teknolojisi
 • Muhteşem Gece Selfie özelliği
 • Punch FullView ekran tasarımı

Elbette bunlara ek olarak çok daha ziyadesi da var. Artık daha ziyade vakit kaybetmeden çabucak Huawei P40 lite incelemesine başlayalım.

Huawei P40 lite Tasarımı Nasıl?

P40 lite, dizaynıyla ziyadesiyle cazibeli bir model olmuş. Elimizde Su Yeşili rengiyle bulunan telefonun ayrıca Sakura Pembesi ve Gece Yarısı Siyahı gibi seçenekleri de bulunuyor. Açıkçası Su Yeşili modeli pek hoş; lakin Sakura Pembesi de fotoğraflarda bir o kadar farklı duruyor. Bu yeni renklerle, telefonların klasik renklerinden sıkılanlar için de güzel bir alternatif olacaktır bu model.

Huawei P40 Lite Suya Karşı Dayanıklı mı?

Kenarlara gerçek kavis kazanan art gövde, böylelikle elde rahat bir tutuş sağlıyor. Fakat art yüzün biraz parmak izi tuttuğunu da söylemek lazım. Bu arada dizayna ait olarak P40 lite’ın suya karşı dayanıklı olmadığı haberini de verelim.

Telefonun sağ yanına baktığımızda burada parmak izi sensörünün yan aldığını görüyoruz. Böylelikle telefonu sağ elinizde tutuyorsanız başparmağınızla, sol elinizle tutuyorsanız ise işaret yahut orta parmağınızla basitçe ekran kilidini açabiliyorsunuz. Bu arada olağan ki ayrıyeten bir yüz tanıma özelliği de telefonda bölge alıyor. Ekranın sol bucağındaki kamera yoluyla yüzünüzü de basitçe taratabiliyorsunuz.

Telefonun etrafındaki detaylara da değinmeden geçmeyelim. Sağ kenardaki parmak izi sensörünün üzerinde ses butonlarını görüyoruz. Alt kenarda USB-C portu ile hoparlör mazgalı bulunurken, bu hoparlörün tek olduğunu da söyleyelim. Yani telefonda stereo ses desteği bulunmuyor. Gelgelelim ayrıca 3.5 mm kulaklık girişine konum verildiğini görmek de hayli sevindirici.

Telefonun sol yanında ise SIM kart çekmecesi ile hafıza kartı yuvası mahal alıyor. Buraya Huawei’nin Nano Memory kartını takarak hafızayı 256 GB daha arttırabiliyorsunuz.

Son olarak telefondaki mikrofonların da üst ve alt kenara yerleştirildiğini de belirtelim.

Huawei P40 lite Punch FullView Ekran

Ekrana baktığımızda, Huawei’nin bu modelinde çentiksiz tasarımı benimsediğini görüyoruz ayrıyeten Huawei, bu modelinde ekrana Punch FullView adını vermiş. Bu yeni ekran ile çentiksiz tasarım, ince çerçeveler ve kavisli kenar dizaynıyla standart dikdörtgen dizaynlı telefonlara kıyasla daha kompakt, fakat öte yandan daha yüksek ekran – gövde orantısı sağlanmış. O denli ki, P40 lite’ın ekran – gövde oranı yüzde 90.6 seviyesinde. Böylelikle nitekim hayli geniş bir imaj sahası sağlanıyor ki bunun da karşılığını umumî telefon tasarruf deneyiminizin yanı sıra, tıpkı devirde sinema izlerken yahut oyun oynarken de alıyorsunuz.

Huawei P40 Lite Ekran Çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğü Full HD+ olarak da bilinen 1080×2310 piksel seviyesinde. IPS LCD panelin kullanıldığı ekranda piksel yoğunluğu 398 ppi seviyesinde olurken, parlaklık ve sertlik seviyeleri ise hayli yüksek. O denli ki, telefon maksimum parlaklıkta 515 nit seviyelerine ulaşabiliyor.

Ekran ayarlarından parlaklığın yanı sıra  modu ve sıcaklığını ayarlayarak kendinize nazaran optimize edebiliyorsunuz. Başkaca yeniden ekrana ait olarak burada göz yorgunluğunu hafifletmeyi amaçlayan bir Göz Konforu modunun bulunduğunu ve yine Koyu modun yan aldığı malumatını de verelim.

Huawei P40 lite Teknik Özellikler ve Performans

Huawei P40 lite, her ne kadar P40 ailesinin giriş seviyesi modeli olsa da, aslında performans bakımından nispeten güçlü ve rekabetçi bir telefon. Çünkü P40 lite’ta işlemci olarak 7nm mimarisine sahip Kirin 810 kullanılıyor. Bu yonga setiyle bir arada performansın yanı sıra özellikle yapay zeka teknolojisine odaklanan Huawei, bu işlemci ile ağır pratiklerde amiral gemisi statüsünde performans sağlayabiliyor.

Huawei P40 Lite Depolama ve RAM

8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemci, içeriğinde 2 adet 2.27 GHz frekanslı Cortex-A76 performans çekirdeğinin yanı sıra 6 adet 1.88 GHz frekanslı verimlilik odaklı Cortex-A55 çekirdeğinden güç sağlıyor. 6 GB RAM kapasitesine sahip olan telefonda başkaca 128 GB depolama ünitesi bulunuyor. Yeniden grafik tarafına geldiğimizde de burada Mali-G52 yongasının mahal aldığını görüyoruz. 6 çekirdekli olan bu grafik ünitesi de, selef model olan Mali-G51’e kıyasla yüzde 30 daha yüksek performans sağlayabiliyor.

Bu bahsettiğimiz teknik üniteler ışığında P40 lite hakikaten yüksek performans gösterebiliyor. O denli ki, yaptığımız AnTuTu Benchmark testinden tam 304459 puan toplayan telefon, böylelikle orta segmentin bir üyesi olmasına rağmen amiral gemileriyle yarışma edecek seviyede sonuca imza atıyor.

Huawei P40 Lite Performansı Yeterli

O denli ki, bu skorla Huawei P40 lite‘ı öteki akıllı telefon modelleriyle yan yana koyduğumuzda, orta segment tüm rakiplerini geçmişte bıraktığını görüyoruz. Bu manada bu telefonu satın almayı düşünenlerin performans konusunda telaş etmesine gerek olmadığını söylemek olağan. Elbette bunu sırf sentetik sonuca bakarak değil, kullandığımız vade içinde akıcı bir deneyim sağlamasına ait olarak da söylüyoruz.

Huawei P40 lite performans testlerini ve karşılaştırma tablosunu hemen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei P40 lite İşletim Sistemi ve AppGallery

Evet, bu mevzuyu da açıklığa kavuşturduktan sonra artık gelelim bir öbür değerli hususa. Huawei P40 lite, Android 10 işletim sistemi yüklü olarak geliyor ve EMUI 10 arayüzü kullanıyor. Ama telefonda Google servisleri yok. Ancak artık anlatacaklarımızla bunun, Google pratik marketindeki pratikleri kullanmakta size bir köstek olmayacağını daima bir arada göreceğiz.

Huawei P40 Lite AppGallery Mağazası

Bilindiği üzere Huawei, Google defterini kapattıktan sonra AppGallery adındaki pratik mağazasına yoğunluk vermiş ve buradaki iş stratejilerini geliştirmişti. Uzun vakittir bu tatbik mağazası üzerinde çalışan Huawei, burada şu an yüzlerce tanınan uygulamayı bir arada sunuyor.

Şu an yerkürenin en büyük üçüncü tatbik marketi olan Huawei AppGallery, bilhassa Türkiye’deki lokal tatbiklerinin birçoklarını içeriğinde bulundurmasıyla da dikkat çekiyor. O denli ki, AppGallery’de yerli geliştiricilerin geliştirdiği çok sayıda uygulamayı bulabiliyorsunuz.

Huawei P40 Lite Telefonda Facebook, WhatsApp, Youtube Var Mı?

Evet, FacebookWhatsappYouTube kullanılabiliyor mu? Evet, bunlar da kullanılabiliyor, gelgelelim bu tatbikleri AppGallery üzerinden değil, kendi sitelerinden indiriyorsunuz. O da çok olağan; Huawei Browser‘ı açıp, Facebook’u indirmek için ekrana facebook.com/android yazıyorsunuz ve açılan sahifeden İndir butonuna tıklıyorsunuz. Sonrasında telefonunuza inen .apk belgesine tıklıyor ve yüklüyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Whatsapp için de benzeri yolu izliyorsunuz. Huawei Browser’da whatsapp.com/android yazıyor ve tıpkı süreçleri Whatsapp için de tekrarlıyorsunuz.

YouTube izlemek için ise yapmanız gereken daha olağan, Huawei Browser’dan adresi girmek, hepsi büsbütün bu kadar.

Huawei Browser içinde de AppSearch diye bir özellik var. Buradan da websitesi üzerinden indirilemeyen APK’lara ulaşabilirsiniz.   

Daha ziyadesi mı lazım? Mesela FacebookInstagramTwitterGmail ve daha ziyadesi mı? Evet, istisnasız hepsini ve daha daha fazlasını P40 lite’a kolaylıkla yüklemeniz mümkün.

MoreApps ile Tüm Pratiklere Ulaşın

AppGallery pratik mağazasında MoreApps adında 3’üncü parti tahlili konum alıyor. Bu pratik üzerinden yerküre çapında ve lokal olarak en güzel pratiklere kolay kolay göz atabiliyor ve bunları telefonunuza kolay kolay yükleyebiliyorsunuz.

MoreApps’i P40 lite’a yükledikten sonra aradığınız uygulamayı aratıp yükleyebilirsiniz. Burada çok sayıda pratik kategoriler arasında yan alıyor. Biz denemek için Spotify‘dan Twitter‘a, Messenger‘dan Linkedin‘e, Gmail‘den Google Haritalara kadar çok sayıda uygulamayı indirdik ve etkin olarak kullandık. Rastgele bir sorun yok, pratikleri çok sağlıklı ve akıcı halde kullanabiliyorsunuz.

Evet, yani gördüğümüz üzere Google’sız telefon mümkün. Bu, hem bugün incelediğimiz P40 lite modeli için, hem de bundan sonraki gelecek Huawei telefon modelleri için makbul durumda. O nedenle Android market tatbikleri yok diye beğenilen büyütmeye yahut çekinmeye gerek yok. Huawei artık kendi mobil servisleri ve kendi AppGallery uygulama mağazasıyla yola devam edecek, tüketiciler de Android pratiklerinın tasarrufunda rastgele bir sıkıntıyla karşılaşılmayacak.

Phone Clone ile Kolay Aktarım

İşletim sistemi konusunda bir öbür bahsetmemiz gereken nokta ise Phone Clone pratiği olacak. Phone Clone uygulaması, bir telefondan bir diğer telefona geçmek için kullanabileceğiniz hakikaten mükemmel bir pratik oluyor. Mesela P40 lite’ı almaya karar verdiniz diyelim ve şu anki telefonunuzdaki pratik, sistem ayarları, belge, fotoğraf, medya, rehber ve iletilerinizi nasıl aktarabileceğinizi düşünüyorsunuz…

Phone Clone Nasıl Kullanılır?

Bu noktada yardımınıza Phone Clone uygulaması yetişiyor. Hem yeni telefona, hem eski telefona Phone Clone pratiğini yüklüyorsunuz, sonrasında ise eski telefondan yeni telefona hangi belgelerinizi aktaracağınızı seçiyorsunuz, iki telefon birbirine bağlanıyor ve evraklarınız aktarılmaya başlıyor. Hepsi bu kadar.

Huawei P40 lite Pil Performansı Nasıl?

Evet, Huawei P40 lite’ın dizaynından başladık, ekran detaylarına değindik, teknik özelliklerini ve performansını değerlendirdik, işletim sistemi ve AppGallery ile tatbik konusunu da konuştuk. Artık sırada 2 gayri değerli noktamız var. Bunlardan biri pil ömrü, ikincisi ise kameralar.

Artık evvel P40 lite’ın pil performansından bahsederek başlayalım. P40 lite’ta 4200 mAh kapasitesinde batarya mekan alıyor. Bu batarya, günlük tasarruf için zati ziyadesiyle yeterliyken, pil ayarlarındaki Güç Tasarruf modu ve Harika Güç Tasarruf modunu kullanarak bu vadeyi çok daha arttırmanız mümkün.

Huawei P40 Lite Şarjı Kaç Saatte Bitiyor?

Bizim yaptığımız testlerde tam 120 saatlik pil performansı sağladığımız P40 lite, konuşma süresiyle 34 saat, ekran açık web dolaşım müddetiyle ise 18 saati aşkın bir deneyim sağladı.

Elbette telefona her vakit olduğu gibi Full HD medya testimizi de uyguladık. Wi-Fi’ya bağlı konumda ve ekran parlaklığının maksimum açık olduğu senaryoda 90 dakika boyunca Full HD medya oynatmanın sonucunda yüzde 14‘lük pil kaybı gözlemledik. Yani bu koşulda medya izlerseniz yaklaşık 11 saat boyunca aralıksız görüntü izleyebilirsiniz. Olağan ki ekran parlaklığını otomatik yaparak bu vadeyi arttırmanız elinizde.

Umumi olarak pil performansıyla pek beğendiğimiz telefon, öte yandan süratli da şarj oluyor. İncelemenin başında da söylediğimiz gibi 40W Huawei Muhteşem Charge şarj cihazıyla gelen telefon, 30 dakika içinde 0’dan bataryanın yüzde 70’ini doldurabiliyor. Bu da ziyadesiyle düzgün bir müddet akıllıcası.

Huawei P40 lite Kameraları

Huawei P40 lite, 4 kameralı bir akıllı telefon modeli oluyor ve gerideki bu 4’lü kamera diziliminde olduğu üzere, ön kamerasında da yapay zeka desteğinden faydalanıyor. Artık kameraları yakından tanıyalım ve sağladıklarından bahsedelim.

P40 lite’taki ana kameramız 48 MP ölçüsünde oluyor. f/1.8 diyaframlı 26 mm’lik bu ana kamera, faz algılamalı lazer otofokusa sahip. Varsayılan olarak 12 MP çekim yapan ana kameradan daha ziyade detay elde etmek istediğinizde, kamera arayüzünden 48 MP’e geçiş yapabiliyorsunuz. Tekrar bunun acilen üzerinde ise 48 MP AI Ultra Netlik modunu göreceksiniz. Yapay zeka desteğinden bu modu seçerek faydalanmanız mümkün. Böylelikle detay seviyesi yüksek, daha yüksek çözünürlükte ve sinematik fotoğraflar çekebiliyorsunuz. O nedenle bu mod epey değerli, kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederiz.

P40 lite’ın 2. kamerasına geldiğimizde, 8 MP ultra geniş açılı lensin taraf aldığını görüyoruz. f/2.4 diyaframlı bu 2. kamera ile geniş ölçekte fotoğraflar çekebiliyorsunuz. 120 noktalık geniş açılı fotoğraflar yakalayabildiğiniz bu 17 mm’lik kamera ile hoş manzara çekimleri yapabilir, arkadaşlarınızla birlikte geniş küme fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Elbette bunun için biraz beklemek gerekecek. Çünkü şu an korona virüs sebebiyle #EvdeKal‘mamız lazım.

P40 lite’ın gayri 2 kamerası da 2 MP çözünürlükte çalışıyor. Bunlardan biri makro çekimleri yapmak için kullanılırken, gayrısı ise bokeh, yani fotoğraflarınıza alan derinliği sağlamak için nokta alıyor. Bu sınıfta bölge alan pek çok telefon modeli alan derinliğini kamera mahalline yazılım yoluyla sağlarken, P40 lite’ta ekstra bir kameraya konum verilmiş olması büyük artı. Çünkü bu sayede bokeh efekti daha başarılı formda işlenebiliyor.

Yeniden telefonun kamera arayüzünde Muhteşem Makro modunu kullanarak birbirinden hoş makro çekimleri yakalamanız mümkün. Öte yandan telefonun Harika Gece modu da bir oldukça başarılı çalışıyor. Düşük ışıkta makro çekim yaptığınızda da ortaya birbirinden şık sonuçlar çıkartabiliyorsunuz. Bizim yaptığımız çekimlerde de bunu ziyadesiyle gördük akıllıcası.

Öte yandan Üstün Gece modundan elbette pek çok senaryoda faydalanmanız mümkün. Gece dışarıda yapacağınız çekimlerin yanı sıra, ön kamerada da Üstün Gece Selfie özelliğinden faydalanabiliyorsunuz. Birden çokça çekimi birleştirerek düşük ışık koşullarında da şık özçekimler yapabileceğiniz telefon, bizim yaptığımız denemelerde de ortaya hoş sonuçlar çıkarttı.

P40 lite’ın kamera modları arasında daha çok sayıda seçenek bulabiliyorsunuz. Profesyonel çekim modundan ağır çekim ve süratli çekim özelliklerine, portre modundan sıklık moduna, tekrar yapay zeka modundan AR Lens çekim yeteneklerine kadar seçenekler mevcut.

Medya tarafına geldiğimizde ise, telefonda ön ve art kamerayla maksimum Full HD medya kaydı yapabildiğinizi söyleyelim. Yani telefonda bir 4K görüntü kaydı imkanı bulunmuyor.

Huawei P40 lite ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Sonuç olarak toparlayacak olursak, Huawei P40 lite, pek çok açıdan başarılı bir telefon olmuş. Bilhassa selef model P30 lite‘ın üzerine çok sayıda somut geliştirme ortaya koyması, mealinde kıymet arz ederken, elbette kullanıcı gözüyle baktığımızda da pratik mealde yarar sağlıyor.  

P40 lite; dizaynından ekran özelliklerine, kameralarından pil ömrüne ve performansına kadar çok noktada epeyce kullanışlı bir seçenek. Ama Google hizmetleri derseniz, onu da aslında tüm detaylarıyla sizlere anlattık. Artık yerküre Google’ın etrafında dönmüyor, burası kesin ve Huawei, bunu HMS, yani Huawei Mobil Servisleri yoluyla, AppGallery tatbik mağazasıyla, mahsusen Türkiye’de yerli geliştiricilerle ortak çalışmasıyla ve bugün bunlara alternatif olarak bahsettiğimiz 3. Parti tahlil olan MoreApps ile birlikte tesirli formda gösteriyor. O nedenle bu mevzuda bir çekinceniz olmasına açıkçası gerek olmadığını yekten söyleyebiliriz.

Huawei P40 Lite Fiyatı Ne Kadar?

Huawei P40 lite’ın fiyatı ise 3199 TL. Bu manada fiyat/performans nispetiyle da hayli etkileyici olduğunu söylemek pek mümkün.

O nedenle P40 lite aradığınız telefon kriterlerine giriyorsa, rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Huawei P40 Lite Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei P40 Lite
Eser Tipi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici Huawei
Firma Huawei Teknoloji     (212) 263 29 79
İşletim Sistemi Android 10
İşlemci HiSilicon Kirin 810
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.27 – 1.88 GHz
Ekran Teknolojisi LTPS IPS LCD
Ekran Boyutu 6.4 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2310 px
Grafik İşlemci Mali-G52 MP6
Bellek (RAM) 6 GB
Dahili Depolama 128 GB
Arttırılabilir Depolama 256 GB
Ön Kamera 16 MP
Art Kamera 48 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 2 MP
Art Kamera (4) 2 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Yok
FM Radyo Yok
Batarya Kapasitesi 4200 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 76 × 159 × 8.7 mm
Yük 183 gr.

Yorum Ekle