Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei P30 Pro incelemesi Huawei P30 Pro İnceleme

Huawei P30 Pro incelemesi Huawei P30 Pro İnceleme

 • Mobil fotoğrafçılık için en yeterli kamera
 • Zum yetenekleri
 • Düşük ışık
 • Şık görünen tasarımı
 • Üst seviye performans
 • Harika pil ömrü
 • Kablosuz şarj / zıt şarj
 • 40W’lık adaptör ile çok süratli şarj
 • Kutu içeriğinde kılıf mevcut
 • Akustik Ekran Teknolojisi
 • Knuckle Gestures
 • 3.5 mm kulaklık girişi yok
 • 4K/60 kare medya kaydı yok
 • Stereo hoparlör yok
 • microSD kart desteği yok
Özetle

En nihayetinde sonuca geldiğimizde, Huawei’nin P30 Pro modeliyle sahiden başarılı bir işe imza attığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Münhasıran mobil fotoğrafçılık konusunda 3 modeliyle birden dikkat çeken Huawei, P30 Pro’ya getirdiği özelliklerle onu liste başı yapıyor. Huawei P30 Pro, markanın bugüne kadar ürettiği en güçlü telefonlardan biri olurken, başarılı OLED ekranı, eksiksiz pil ömrü, şık tasarımı ve elbette fotoğraf yetenekleriyle ehemmiyet kazanıyor. Huawei P30 Pro’nun fiyatı ise başta da belirttiğimiz üzere elimizdeki 256 GB’lık modeliyle 7999 TL. Elbette ucuz bir telefon değil, kıymetli rakipleri de var, fakat gayeniz bilhassa üst seviye fotoğraf çeken, güçlü ve kusursuz pil ömrüne sahip bir akıllı telefon ise, P30 Pro sizin kaleminiz.

Kimler Almalı

Yeni bir amiral gemisi akıllı telefon satın almak isteyen ve güçlü performans, üst seviye fotoğraf yetenekleri ve harika pil ömrü arayanlar, rahatlıkla Huawei P30 Pro’yu tercih edebilirler.

Huawei’nin merak edilen telefonu P30 Pro testte! İşte tüm detaylarıyla Huawei P30 Pro incelemesi!

Huawei, kısa bir mühlet evvel yeni amirali P30 Pro modelini tanıtmıştı. Paris’te düzenlenen aktiflikte biz de CHIP Online olarak yan almış ve gerek Huawei P30 modelinin, gerekse Huawei P30 Pro modelinin ön incelemesini sizlerle paylaşmıştık. Artık ise geldik Huawei P30 Pro incelemesine.

Bu incelememizde Huawei P30 Pro’nun sunduğu tüm avantajları, getirdiği yenilikleri, elbette performans testlerini ve daha fazlasını sizlere sunacağız. Öncelikle şunu söylemek akıllıca olacak, Huawei P30 Pro, devletimizde iki farklı model olarak satışta. Bunlardan biri 6GB RAM ve 128 GB’lık hafızaya sahip model, bir gayrısı ise elimizdeki 8 GB RAM ve 256 GB depolama sahasına sahip model oluyor. Başkaca Huawei P30 da yeniden mevcut.

Huawei P30 Pro vs Samsung Galaxy S10 Plus Karşılaştırması

Şu an 3 telefon da ön siparişte bulunuyor ve stoklarla hudutlu değerli bir kampanya ile satın alınabiliyorlar. Elimizdeki Huawei P30 Pro’nun fiyatı 7999 TL. Lakin dediğimiz üzere kampanya vadesince kıymetli bir artısı var bu telefonun, o da daha evvel incelemesini yaptığımız Watch GT akıllı saat hediyesi olması. Başkaca 3 ay boyunca ekran müdafaa garantisi de armağan ediliyor. Münhasıran şimdi yeni akıllı saatlerden biri olan Watch GT’nin piyasada 1000 TL civarında satış fiyatının olduğu düşünüldüğünde, Huawei P30 Pro bu kampanya vadesince amiral gemisi akıllı telefonlar arasında dikkat cazip bir model olacaktır kanısındayız.

Bu mevzuyu geçmeden Huawei P30 Pro’nun 128 GB’lık modelinin de 6999 TL fiyatla ön siparişte olduğunu ve Huawei P30 modelinin fiyatının da 5699 TL olduğunu söyleyelim ve artık Huawei P30 Pro’nun dizaynıyla incelemeye başlayalım.

Huawei P30 Pro Tasarımı Nasıl?

Huawei P30 Pro, dizaynıyla son periyotta önümüze çıkan çarpıcı akıllı telefonlardan biri oluyor. Gradyanlı renkleriyle ışık altında konumuna nazaran ton değiştiren telefon, böylelikle etkileyici görünüyor. Elimizde Aurora adı verilen mavi renkli modeliyle bulunan P30 Pro, ayrıyeten kristal beyaz ve siyah renkli seçeneğiyle de tercih edilebilir. Bu bahsettiğimiz gradyanlı geçiş efekti, elbette mavi ve kristal beyazında kendini daha çok belirli ediyor. Bu arada parmak izlerinin de yeniden telefonun yüzeyinde kendini ayan ettiğini söyleyelim.

Telefonda kullanılan çift 3D kavisli cam, ön ve art yüzden telefonu sararak elde âlâ bir tutuş imkanı sağlıyor. Ama telefonun boyutları biraz büyük olduğundan elbette emsal modellerdeki üzere ekranın üst kenarlarına erişim biraz güçlükle. Natürel ki tek elle tasarruf modu mevcut. Navigasyon tuşlarından ana ekran simgesini kenara çekerek ekranı küçültebiliyorsunuz.

P30 Pro’nun uzunluğu 158 mm, genişliği de 73 mm dolaylarında. Kalınlık noktasında ise 8.4 mm olduğunu görüyoruz. Başkaca telefonun tartısı da 192 gram seviyesinde. Bu bağlamda hem Huawei’nin Mate 20 Pro ve P20 Pro modelinden hem de Galaxy S10+‘dan daha ağır olduğunu söylemek mümkün. Yeniden P30 Pro, 7.8 mm’lik Galaxy S10+’tan daha kalın duruyor.

Huawei P30 Pro vs Huawei Mate 20 Pro Karşılaştırması

P30 Pro’nun muhitine bakarsak, telefonun sağ kenarında güç ve ses butonlarının olduğunu görüyoruz. Bu güç butonuna bastığınızda Google Asistan karşınıza çıkıyor. Basılı tutarsanız ise, telefonu kapatma ve tekrar başlatma seçeneklerine ulaşıyorsunuz.

USB-C portu ile hoparlör mazgalı alt kenarda mekan alıyor. 3.5 mm kulaklık girişi bu telefonda da önümüze çıkmıyor.

SIM kart slotu ise yeniden alt kenara konumlandırılmış. SIM kart çekmecesine, tekrar tıpkı Mate 20 Pro’daki üzere microSD kart konumu bulunmuyor. Bunun konumuna Huawei, P30 Pro’da da Nano Memory kartı için taraf ayırmış. Huawei’ye şahsi olan bu kart girişi, yeniden microSD kart üzere depolama kapasitesini arttırmak için kullanılıyor. Lakin yaygınlığının artması için beklemek gerekecek.

Telefonun ardında ise etkileyici bir kamera yeri bulunuyor. Bu kameralara ilerleyen adımlarda daha detaylı değineceğiz.

Telefonun dizaynına ait bahsetmemiz gereken bir başka nokta, elbette suya dayanıklılık olacak. Hatırlarsanız P20 Pro’da IP67 kullanılıyordu. Huawei P30 Pro’nun ise IP68 sertifikası bulunuyor. Bu sayede 2 metreye kadar suya karşı dayanıklı bir telefon oluyor P30 Pro.

Huawei P30 Pro Ekran Performansı

Huawei P30 Pro’nun ekranında P20 Pro ve Mate 20 Pro’ya nazaran en kıymetli değişiklik çentik noktasında yaşanıyor. Bu modelinde çentiği daraltan Huawei, damla çentikte karar kılmış ve kamerayı bu noktaya yerleştirmiş. Lakin ekran paneli yeniden OLED. Böylelikle ziyadesiyle başarılı bir görsellik sağlayabiliyor telefon.

Gerek P20 Pro gerek Mate 20 Pro ile tıpkı OLED paneli kullanan P30 Pro, 6.47 inç boyutunda bir ekran sunuyor. Bu ekran boyutu ile Mate 20 Pro’dan da büyük ekranlı bir model olan P30 Pro ile Huawei, böylelikle P serisini de Mate ailesinin sahasına sokuyor diyebiliriz. Çünkü daha evvelki P serisi modellerinin her biri, Mate’ten daha küçük boyutta ekranlara sahipti.

P30 Pro’nun ekran – gövde oranı yüzde 88.6 oranında. Bu da yeniden gövdeye orantıyla Mate 20 Pro’dan daha büyük bir ekran manasına geliyor. Telefonda 19.5:9 manzara nispeti ise korunuyor.

Huawei P30 Pro vs Huawei P20 Pro Karşılaştırması

P30 Pro’nun ekran çözünürlüğü 1080×2340 piksel. Bu nispeti da artık başka modellerle kıyaslayacak olursak, P20 Pro’da 1080×2240 piksel, Mate 20 Pro’da ise 1440×3120 piksel çözünürlüğün sunulduğunu hatırlamak lazım. Çözünürlük P20 Pro’ya nazaran arttırılmış, Mate 20 Pro’nun ise altında bırakılmış. Buraya kadar bir mesele yok. Ama ekranın da büyütülmesi, piksel yoğunluğunu bir ölçü düşürmüş. Çünkü P30 Pro’nun piksel yoğunluğu, yani inç başına düşen piksel sayısı 398. Bu değer Galaxy S10+’ta ise 522 ppi.

Elbette bunlar artık OLED panelli, yüksek çözünürlüklü ve gelişmiş ekran teknolojilerini kullanan modeller. Hal bu türlü olunca, gerek canlılık, gerek beyaz istikrarı ve renk üretimi konusunda hepsi keskin imgeler üretebiliyorlar. Bu noktada hiç zahmet olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ekrana bakanlar pek mutlu kalacaklardır. Bu mealde velev oyun oynayın, velev sinema izleyin keyifli bir tasarruf sağlıyor P30 Pro’nun ekranı. Bu arada ekranın HDR10 desteği gösterdiğini de söyleyelim.

Huawei P30 Pro’nun Ekranı Altında Neler Var?

P30 Pro’nun ekranının altında kullanılan teknolojilerde birinci durağımız kuşkusuz parmak izi sensörü oluyor. Son devirde amiral statüsünde ve velev kimi premium orta segment telefonlarda da gördüğümüz ekrana entegre parmak izi sensörü, P30 Pro’da da mevcut. Ekranın altına konumlandırılan sensör, çok akıcı formda tanılama yapabiliyor. Fakat sensörün yerinde Mate 20 Pro’ya nazaran bir değişiklik yapılmış. Bilindiği üzere Mate 20 Pro’da bu sensör, ekranın tam ortasında mahal alıyordu ve böylelikle kolay erişim sağlıyordu. P30 Pro’da ise bu, ekranın uygunca altına yerleştirilmiş.

Bu yerleşim formu, telefon büyük olduğu için erişimi bir ölçü zorlaştırıyor. Emsal durum Galaxy S10+ modeli için de tasdikli. O modelde de sensör tekrar ekranın alt kenarında bulunuyordu. Velev S10+ incelememizde de, başparmağın bu sensöre erişimin çetin olduğundan bahsetmiştik. Ancak buna rağmen, Mate 20 Pro’daki alanı nispeten rahat bir tasarruf sağlıyordu. Ekran büyük olduğu için telefonun ortasına dokunmak daha kolay oluyor, alt kenara erişmek için parmağınızı biraz uzatmanız gerekiyor.

Ekranın altında yan alan bir gayri teknoloji ise, Huawei’nin Akustik Ekran Teknolojisi oluyor. P30 Pro’da rastgele bir ahize boşluğu yok. Huawei, bunun bölgesine farklı bir yol izleyerek Akustik Ekran Teknolojisi ismini verdiği bir özellik kullanmış. Buna nazaran, yaptığınız telefon görüşmelerinde ses, ekranın içinden kulağınıza titreşimler yoluyla aktarılıyor. Bu sayede sesi net duyabilmek için kulağınızı ahizeye denk getirmek zorunda kalmıyorsunuz. Bu hizmeti ekran üstlenmiş ve sesi kemik iletimi ile iletmesinden dolayı, ahizeye nazaran daha tesirli çalışıyor. Testlerimiz sırasında nispeten gürültülü bir ortamda yaptığımız telefon görüşmesinden tesirli sonuç aldık. Bu mealde klasik metoda kıyasla ziyadesiyle başarılı bir yenilikçi özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Huawei P30 Pro vs Huawei P20 Karşılaştırması

Bu özellik pek hoş, ama P30 Pro’da bu teknolojinin kullanılmış olması, bir diğer noktaya olumsuz yansımış. P30 Pro’da stereo hoparlör yer almıyor. Bilindiği üzere telefonlarda ahize 2. hoparlör olarak kullanılabiliyor ve bu sayede stereo hoparlör deneyimi sağlanabiliyordu. Ahizenin kaldırılmış olması nedeniyle, P30 Pro’da sırf alt taraftaki hoparlör tek başına kalıyor. Tamam, bu hoparlörün de yüksek ses çıkışı sunması, Dolby Atmos destekli olması şık bir ses performansı sağlıyor tahminen ancak yeniden de stereo hoparlör bulunmasını isterdik akıllıcası.

Tekrar parmak izi sensörüne dönecek olursak, P30 Pro’da kullanılan tek güvenlik yolu bu değil. Başkaca kamera yoluyla yüz tanıma özelliği de mevcut. Bunun da tekrar akıcı formda kullanılabildiğinden bahsedelim ve artık P30 Pro’nun işletim sistemi detaylarına geçelim.

Huawei P30 Pro İşletim Sistemi Özellikleri

Huawei P30 Pro’da kullanılan işletim sistemi kuşkusuz Android 9 Pie. Şimdiki işletim sistemi deneyimi sunan telefonda, arayüz olarak ise EMUI 9.1‘i görüyoruz. Huawei, yıllardır bu işletim sistemi üzerinde çalışıyor ve nitekim de ortaya pek uygun bir iş çıkartıyor. Çünkü arayüz ziyadesiyle kullanıcı dostu ve yeterli optimizasyonla akıcı çalışıyor.

Yeniden daha evvelki Huawei modellerinde de gördüğümüz üzere tatbik çekmecesiz, tek katmanlı bir arayüzle gelen P30 Pro, isterseniz bu çekmeceyi geri getirmenize müsaade veriyor. Ayarlardan “başlangıç ekranı stili” kısmından çekmeceyi geri getirebiliyorsunuz.

Üst çekmecede ise tüm süratli erişmek isteyebileceğiniz ayarlar mevcut. Buradan NFC’yi, göz konforu modunu, kablosuz projeksiyonu ve daha pek birçoklarını kapatıp açabilirsiniz. Başkaca buradan tekrar ekran görüntü kaydını başlatabilirsiniz. Ama bunun daha pratik bir yolu daha var.

Huawei P30 Pro vs Samsung Galaxy Note 9 Karşılaştırması

Huawei, daha evvelki modellerinde ortaya çıkarttığı Knuckle Gestures

Elbette arayüzde yeniden ekranın üstündeki çentiği kapatabileceğiniz ayar bulunuyor. Yeniden ekran ayarları kısmından ekran çözünürlüğünü değiştirebiliyor yahut renk modu ile sıcaklığını kendinize nazaran ayarlayabiliyorsunuz.

Öte yandan alttaki navigasyon butonlarını da “sistem gezintisi” kısmından değiştirmeniz yahut büsbütün kaldırmanız mümkün.

Huawei P30 Pro Performansı Nasıl?

Evet, geldik Huawei P30 Pro’nun teknik özellikler ve performans adımına. P30 Pro, teknik altyapı olarak Mate 20 Pro modelinden pek fark yaratmıyor. İşlemci olarak yeniden tepe model Kirin 980’in kullanıldığı telefonda, 7nm mimarisindeki bu işlemci ile 8 çekirdekli yonga seti tasarrufa sunuluyor. Çekirdeklerin ikisi 2.6 GHz ve 1.9 GHz frekanslı Cortex-A76’dan güç sağlarken, başka 4’ü ise 1.8 GHz frekanslı Cortex-A55 yongasını kullanıyor. Grafik işlemci olarak da yeniden Mali-G76’yı görüyoruz.

İncelemenin başında da belirttiğimiz üzere P30 Pro, 2 farklı model seçeneğine sahip. Elimizdeki 8 GB RAM ve 256 GB depolama sahasına sahip model. Başkaca 512 GB’lık bir modeli daha var, gelgelelim memleketimizde şu an bu model bulunmuyor.

Pekala, bu teknik takım ışığında P30 Pro, nasıl bir performans gösteriyor dersiniz? Tüm incelediğimiz akıllı telefonlara yaptığımız üzere P30 Pro’yu da kıymetli sentetik testlerden hem AnTuTu hem Geekbench’te koşturduk. Bu ikiliden önce AnTuTu Benchmark‘a baktığımızda, P30 Pro’nun bu testten 288543 puan topladığını görüyoruz. Bu puanla Mate 20 Pro’nun çabucak önüne yerleşen P30 Pro, Galaxy S10 Plus’ın ise bir adım gerisinde duruyor.

Geekbench‘e geldiğimizde ise P30 Pro, tek çekirdek skoruyla 3302 puan, çoklu çekirdek skoruyla da 9753 puan alıyor.

Huawei P30 Pro vs LG G7 ThinQ Karşılaştırması

Bu puanlarla tabloya baktığımızda, tek çekirdek skoruyla tekrar Mate 20 Pro ile yan yana duran P30 Pro, Samsung’un Exynos 9810 ve Exynos 9820 işlemcili modellerinin derhal gerisinde mahal alıyor.

Geekbench çoklu çekirdek tablosuna geldiğimizde ise P30 Pro’daki Kirin 980 işlemcisin tüm çekirdeklerini kullandığında Exynos 9810’dan daha uygun performans göstermeyi başardığını görüyoruz. Böylelikle P30 Pro, sıralamada basamak atlıyor ve tepeye ortak oluyor.

Bu arada performans adımına ait bahsetmemiz gereken kıymetli bir özellik bölge alıyor P30 Pro’da: Performans Modu. Pil ayarları altında ulaşacağınız performans modunu etkinleştirdiğinizde, daha yüksek performans sağlayabiliyorsunuz. Bu modu etkinleştirip az evvelki testleri yine yaptığımızda, P30 Pro’nun AnTuTu’dan 315812 puan toplamayı başardığını gördük.

Geekbench testinde ise yeniden vites yükselten telefon, tek çekirdek skoruyla bu kez 3344 puan, çoklu çekirdek performansıyla ise 9975 puan toplamayı başardı. Böylelikle sentetik testlerde S10+ ile olan yarışmasında arayı bir ölçü daha kapatan P30 Pro, bu modda kullanıldığında elbette daha yüksek nispette pil tüketiyor.

Evet, P30 Pro sahip olduğu teknik takımla performans konusunda natürel ki üst çizgide bölge alıyor. Kağıt üzerindeki izlenimi bir kenara bırakıp gerçek yerküre testlerinden bahsedecek olursak, bir akıllı telefonda kullanılacak üst seviye tatbikleri P30 Pro’da rahatlıkla çalıştırabileceğinizi söyleyebiliriz.

Oyun konusunda ise, P30 Pro’nun elbette rahat bir oyun deneyimi sunduğu açık. Kullandığımız mühlet boyunca gerek PUBG gerek Asphalt 9 oynadığımız P30 Pro, PUBG’de HDR modda ve yüksek kare suratı grafik ayarlarında pek performanslı bir oyun deneyimi sundu. Artık Huawei P30 Pro’nun oyun performansına birlikte bir göz atalım.

Hem performanslı çalışması hem geniş ekranıyla mobil oyuncuların seveceği bir model olacağı açık olan P30 Pro, ısı idaresi konusunda da başarılı bir telefon. Çünkü Hauwei, grafen sinema ve buhar hazneli ısı borusu kombinasyonu ile yeni nesil soğutma sistemini de telefonunda kullanmış. Böylelikle telefon uzun soluklu oyun seanslarında pek ısınmıyor.

P30 Pro’nun pil performansına geçmeden acilen evvel son olarak kablosuz ilişkileri arasında Wi-Fi 802.11ac desteğinin olduğunu ve Bluetooth 5 desteği de sunduğunu söyleyelim. LTE tarafında ise Cat21 seviyesinde bir performans sağlıyorsunuz.

Huawei P30 Pro’ya uyguladığımız performans testlerini acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei P30 Pro Pil Ömrü

Evet, geldik Huawei P30 Pro’nun pil performansına. Telefonda 4200 mAh kapasitede bir batarya mekan alıyor ve bununla etkileyici bir performans gösteriyor. Bu batarya alanı Galaxy S10+’tan 100 mAh kadar daha çokça.

Mate 20 Pro ile tıpkı batarya kapasitesini kullanan P30 Pro, kutu içeriğinde konum alan 40W‘lık adaptörüyle de çok süratli şarj olabilen bir model. 40W’lık şarj setinin yanı sıra, 15W’lık kablosuz şarj desteği de gösteren telefon, başkaca tekrar Mate 20 Pro’yla gelen kablosuz aykırı şarj özelliğini de benimsiyor. Böylelikle kablosuz şarj desteği olan gayrı cihazları, telefonun üzerine bırakarak şarj edebiliyorsunuz. Bunun için pil ayarlarından bu özelliği etkinleştirmeniz gerektiğini de belirtelim.

P30 Pro’nun pil performansına yönelik çok sayıda test gerçekleştirdik. Bunlardan birinci olarak Geekbench sentetik testiyle başlayacak olursak, telefonun bu testte bataryasını tam 13 saat 9 dakikalık sürede tam kapasite boşalttığını gördük.

Klasik 90 dakika Full HD görüntü testimize geldiğimizde ise, Wi-Fi’ya bağlı ve tam ekran parlaklığında P30 Pro, yüzde 7‘lik bir pil nispeti kaybetti. Bu da telefonda tam ekran parlaklığında yaklaşık 21 saat boyunca görüntü oynatabileceğiniz manasına geliyor ki bu da mükemmel bir müddet.

Huawei P30 Pro vs HTC U12+ Karşılaştırması

P30 Pro’nun pilini tekrar doldurmak istediğinizde ise, 40W’lık şarj adaptörü adeta ayakları taraftan kesiyor. Telefonun bataryasını külliyen boşalttıktan sonra şarja takıp vadeyi ölçümledik. Yalnızca 15 dakika içinde telefonun yüzde 40‘lık dilimi şarj olurken, 30 dakika sonrasında yüzde 74‘ünü doldurabildik. Telefonun tam kapasite şarj olması ise yekunda tam 59 dakika sürdü. Bu hakikaten ziyadesiyle etkileyici.

Sonuç olarak Huawei P30 Pro, 4200 mAh’lik bataryasını çok uygun halde kullanıyor. Gerek uzun tasarruf mühleti gerek pili tekrar doldurma vadesiyle liste başına rahat yerleşen P30 Pro’da elbette güç tasarruf modlarını kullanarak telefonun pil ömrünü çok daha uzatmanız mümkün. Bu manada rahatlıkla söyleyebiliriz ki, P30 Pro ile şarj konusunda başınız rahat olacak.

Huawei P30 Pro Kameralar

Huawei, daha evvel Mate 20 Pro ile mobil fotoğrafçılıkta sonları zorlamıştı hatırlarsanız. P30 Pro, bu meydanda yeni bir kilometre taşı oluyor. Çünkü telefonun kameraları ziyadesiyle etkileyici. Velev net olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, P30 Pro, Huawei’nin dediği kadar var. Huawei, P30 Pro için “süper bir kamera sistemi” içerdiğini söylerken bunda haklıymış. Çabucak teknik detaylarından bahsetmeye başlayalım.

P30 Pro’da artta 4’lü bir kamera sistemi kullanılıyor. Bunlardan birincisi 27 mm ve 40 MP ölçüsünde ana kameramız oluyor. Bu kamera f/1.6 diyaframı, optik imaj sabitleyici ve faz algılamalı otofokus özelliğine sahip. 2. kamera ise, geniş açılı fotoğraflar çekebilmemizi sağlayan f/2.2 diyaframlı ve yeniden faz algılamalı otofokus sahibi 16 mm‘lik 20 MP ölçüsünde ultrawide lens. Üçüncü kamera ise zum yapmada kullanacağınız 125 mm’lik ve 8 MP çözünürlüğünde telefoto lens oluyor. Bu Periscope zum lens, SuperZoom olarak isimlendirilen kamera oluyor ve bununla dilerseniz 50x’e, evet 50x’e kadar zum yapabiliyorsunuz. Bu kamera, 5x optik, 10x hibrit zum seçeneği sunuyor. Ancak 50x’e kadar dijital yakınlaştırma imkanı da tanıyor. Pratikte daha çok 5x ve 10x’i kullanacağınız açık, gelgelelim zum konusunda gelinen nokta, sahiden akıllı telefon pazarı için büyük ehemmiyet oluşum ediyor.

4’lü kamera diziliminin bir öteki ayağı ise TOF sensör oluyor. Bu sensör, derinlik ölçmede kullanılıyor ve bundan pek başarılı alan derinlikli fotoğraflar çekmede yararlanıyorsunuz.

Huawei P30 Pro vs Samsung Galaxy S9 Plus Karşılaştırması

Hauwei P30 Pro’da kameralara ait dikkat çeken bir öbür detay, bu telefonda 409.600 ISO değerinin yakalanabilmiş olması. Bu sayede şayet profesyonel çekim tekniklerinize biraz aşinaysanız, gece fotoğraf çekimlerinde mükemmeller yaratabilirsiniz.

Öte yandan Mate 20 Pro’da olduğu üzere makro fotoğraf çekimleri konusunda da savlı. Yine 2.5 cm mesafeden net makro fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Ön kameraya gelecek olursak, burada da 32 MP ölçüsünde bir ön kamera mekan aldığını söyleyebiliriz.

Sonuç olarak P30 Pro’da kamera konusunda seçeneğiniz çok. Farklı senaryolarda fotoğraf konusunda eliniz güçlü. Performans olarak Mate 20 Pro’nun üzerine koyan P30 Pro, DxOMark‘tan da 112 puan almış ve böylelikle tepeye yerleşmiş. Onu eden telefonlar ise sırasıyla Mate 20 Pro, P20 Pro ve Samsung Galaxy S10+ oluyor.

Elbette P30 Pro’da da yapay zeka desteği mevcut. Kompetan AI olarak isimlendirilen yapay zekadan pek çok senaryoda faydalanıyor ve gerek karanlık sahnelerde gerek gün ışığında etkileyici sonuçlar alıyorsunuz.

Bu arada medya çekerken de tekrar tüm kameraları kullanarak geniş zum seçeneklerinden ve geniş ISO aralığından yararlanabiliyorsunuz. Optik imaj sabitleyicinin bulunması görüntü konusunda değerli. Art kameralarla 720p/960 kare görüntü çekebiliyor, 1080p’de 60 kare performansı elde edebiliyorsunuz. Ancak burada yeniden Mate 20 Pro’da da olmadığı gibi 4K/60 kare medya kaydını göremiyoruz. Ayrıyeten ön kamerada da 4K görüntü kaydı yok.

Tüm bunları söyledikten sonra artık sizlerle P30 Pro ile çektiğimiz fotoğrafları bir arada paylaşalım.

Huawei P30 Pro ile yaptığımız örnek çekimleri derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei P30 Pro Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei P30 Pro
Eser Çeşidi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 93
Üretici Huawei
İşletim Sistemi Android 9
İşlemci HiSilicon Kirin 980
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.6 – 1.8 GHz
Ekran Teknolojisi OLED
Ekran Boyutu 6.47 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2340 px
Grafik İşlemci Mali-G76 MP10
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 256 GB
Arttırılabilir Depolama 256 GB
Ön Kamera 32 MP
Art Kamera 40 MP
Art Kamera (2) 20 MP
Art Kamera (3) 8 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Batarya Kapasitesi 4200 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 73 × 158 × 8.4 mm
Yük 192 gr.

Satın Al

Alternatifleri

Huawei P30 Pro’ya alternatif olarak yakın duran Mate 20 Pro veya Samsung Galaxy S10 Plus’ı da değerlendirebilirsiniz.

Yorum Ekle