Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
HUAWEI MateBook 13 2020 incelemesi  HUAWEI MateBook 13 2020 İnceleme

HUAWEI MateBook 13 2020 incelemesi HUAWEI MateBook 13 2020 İnceleme

  • Kompakt ve şık tasarım
  • FullView ekran
  • Güçlü tasarruf seçenekleri
  • Güçlü teknik özellikler
  • Pil performansı ve süratli şarj
  • Temas adaptörü
  • Çoklu Ekran İş Birliği
  • Parmak izi sensörü

HUAWEI, son devirde birbiri arkasına yeni dizüstü bilgisayar modellerini satışa sundu. Bunlardan daha evvel yenilenen MateBook D serisinden MateBook D15 modelini incelemiştik hatırlarsanız. Bunun yanı sıra MateBook D14 modeli ile farklı bir seçenek daha sunan HUAWEI’nin bu dizüstü bilgisayarı da elimizde, yakında onun da detaylı incelemesini sizlerle buluşturacağız. Ama daha evvel, çok daha taze bir model var ki, o da bugün yakından bakacağımız MateBook 13 2020 modeli.

HUAWEI’nin MateBook ailesi esasen nispeten kompakt dizüstü bilgisayarlardan oluşuyor. Böylelikle gün içinde rahatça yanınızda bulundurabiliyor ve mobil ortamda rahat çalışabiliyorsunuz. Yeni Matebook 13 de böylesi bir dizüstü bilgisayar. Ayrıyeten detaylarında pek çok yeteneği barındırıyor. Artık tek tek hepsinden bahsedelim.

HUAWEI MateBook 13 Tasarım Detayları

MateBook 13, söylediğimiz üzere epey kompakt bir model. Sadece 1,3 kilogram ağırlığa sahip olan laptop, 14,9 mm‘lik kalınlığıyla da ziyadesiyle ince bir dizüstü bilgisayar oluyor. Evet, ince ve olması kıymetli, lakin bunun yanı sıra çok şık bir gövdeye de sahip. Metalik çerçeve ve bucaklarda elmas kesim kaplaması ile itinayla hazırlanan dizüstü bilgisayar, alüminyum alaşımlı materyalle pek sağlam yapıda tasarlanmış.

HUAWEI MateBook 13 Kaç İnç?

Birazdan daha detaylı olarak bahsedeceğimiz laptop’ın ekranı 13 inç boyutunda. Ekranın acilen altında uzanan klavye kesimi art aydınlatmaya sahip ve gerek tuş yüksekliği gerek bu tuşların birbirine olan uzaklığı uzun soluklu yazı yazmaya ziyadesiyle elverişli. Klavyenin altında da hayli geniş bir touchpad kesimi bulunuyor. Münhasıran mobil tasarruflarda bu touchpad işinize bir epey yarayacak.

HUAWEI MateBook 13 Parmak İzi Sensörü

Laptop’ın bucağına yerleştirilen güç butonu, birebir zamanda parmak izi sensörü olarak da vazife yapıyor. Windows Hello üzerinden etkinleştirebileceğiniz bu sensör, basitçe parmak izinizi eklemenizi ve inançlı oturum açma seçeneği sağlıyor.

MateBook 13’ün muhitine baktığımızda, sol kenarda bir USB-C portu ve 3.5 mm kulaklık girişi görüyoruz. Bu USB-C portu üzerinden laptop’ı şarj edebiliyorsunuz. Ayrıyeten sağ tarafta bir USB-C portu daha bulunuyor. Evet, kompakt dizüstü bilgisayarlarda az ilişki görüyoruz, ancak MateBook 13, fazlasını sunuyor.

HUAWEI MateBook 13 Kutu İçeriği

O denli ki, kutu içeriğinde bir ilişki adaptörüne mahal veren MateBook 13, böylelikle USB-C üzerinden pek çok ilişki noktasına erişebilme imkanı tanıyor. Bu adaptörü, laptop’ın USB-C portuna takıyorsunuz ve böylelikle laptop, tam boyutlu USB, tam boyutlu HDMIVGA ve USB-C portlarına sahip oluyor.

HUAWEI MateBook 13 Ekran Özellikleri

MateBook 13, 13 inç büyüklüğünde ve 2K çözünürlüğünde FullView ekrana sahip. İnce kenar çerçeveleriyle çevrelenmiş ekran, böylelikle yüzde 88 ekran / gövde nispetine ulaşıyor. 3:2 en – uzunluk orantısının korunduğu ekranda sRGB renk gamutunun ise yüzde 100’ü karşılanıyor. Böylelikle ekran boyutu ve sağlanan görsellik mutlu edici seviyede olurken, multimedya tasarrufu ve okuma başta olmak üzere, tüm görsel gereksinimler en güzel halde karşılanabiliyor.

HUAWEI MateBook 13 IPS Panel

Laptop’ın ekranı IPS panele sahip. Böylelikle 178 aşamaya kadar geniş görüş açısı sağlayan ekran, kontrast nispetiyle 1000:1, 300 nit seviyesinde de parlaklık üretebiliyor. Bunlar da pek ülkü rakamlar.

HUAWEI MateBook 13 Güçlü Özellikler

MateBook 13, güçlü teknik özelliklere sahip. Elimizdeki model, Intel’in 10’uncu nesil işlemci ailesinden Core i5-10210U CPU barındırıyor. Böylelikle üst seviye süreç gücü gerektiren tatbikler için pek ehliyetli olan laptop’ta RAM kapasitesi 8 GB olurken, 512 GB  de içerikte konum alıyor.

HUAWEI MateBook 13 Depolama Kapasitesi

Şayet biraz daha güçlü bir model arıyorsanız, MateBook 13’ün farklı bir konfigürasyon seçeneği daha var. Bu modelde de Core i7-10510U işlemci bulunurken, RAM kapasitesi 16 GB olarak tutulmuş.

Grafik tarafına geldiğimizde her iki modelde de NVIDIA ile iş birliğine gidilmiş. NVIDIA GeForce MX250 grafik kartını bulunduran MateBook 13, böylelikle multimedya konusunda daha çokça yararlanabilme imkanı tanıyor. Öte yandan lokal grafik ünitesi olarak Intel UHD Graphics 620 biriminin konum aldığı malumatını de verelim.

MateBook 13’ün teknik detayları arasında değerli özelliklerinden bir gayrısı ise 2×2 MIMO çift Wi-Fi anteni içermesi. Böylelikle 1733 Mbps’e kadar indirme suratı sağlayabildiğiniz laptop’ta, Bluetooth 5 desteği de elbette taraf alıyor.

Dizüstü bilgisayarın güçlü sistem öğeleri ile birlikte üst gömlek tatbikleri çalıştırabiliyorsunuz, fakat güçlü teknik takımın yanında performansa direkt tesirde bulunan bir gayri kalem de kuşkusuz soğutma sistemi. HUAWEI, bu modelinde Shark Fin 2.0 fan dizaynına konum vermiş. İçeriğinde çift fan bulunduran laptop, böylelikle iç yüzeyde oluşan ısıyı süratli bir halde dışarıya atabiliyor. Bu sayede olağan performansa nazaran yüzde 25’lik sürat artışı sağlanırken, laptop’ın sessiz çalışması da gözetilmiş.

HUAWEI MateBook 13 Pil Performansı

Evet, MateBook 13’ün pil performansı nasıl? Artık biraz da bundan bahsedelim ki bu mevzu bilhassa değerli. Çünkü kompakt dizüstü bilgisayarlardan beklediğimiz en değerli özelliklerden biri, uzun müddetler şarja muhtaçlık duymaması; bizi, meskenden ofise yahut ofisten haneye giderken yanımızda şarj adaptörü taşımak zorunda bırakmaması.

HUAWEI MateBook 13 Şarjı Ne Kadar Sürüyor?

HUAWEI, bu cümlenin 2 tarafında da hoş bir tahlil sunuyor bizlere. Bunlardan birincisi, MateBook 13 zaten halihazırda uzun bir pil ömrü sunuyor. Mesela Full HD bir medyayı laptop’ta oynattığınızda, 11 – 12 saat arasında kesintisiz performans sağlayabiliyorsunuz. Bu mühlet, günlük tasarruf için pek ehil olurken, oldu da laptop’ı şarj etmeniz gerekti diyelim, o devir da HUAWEI’nin minik, lakin bir o kadar güçlü şarj adaptörüne başvuruyorsunuz.

MateBook 13’ün şarj adaptörü, bir akıllı telefon şarj adaptöründen hallice dizaynıyla, laptop’ın kompakt yapısına ayak uyduracak cinsten. Böylelikle isterseniz cebinizde bile taşıyabilirsiniz. Küçük boyutlu ve yalnızca 160 gram ağırlığında olan bu adaptör, HUAWEI SuperCharge özelliğini destekliyor; yani süratli şarj imkanı tanıyor. Yalnızca 15 dakikalık şarjla, yaklaşık 2,5 saat civarında kullanım sağlayabiliyorsunuz. Böylelikle MateBook 13, hem pil performansıyla uzun soluklu kullanabileceğiniz, hem de şarj etme konusunda pratik tahlil sağlayan bir model olmasıyla öne çıkıyor.

MateBook 13 ile Telefonu Birbirine Bağlayın

Evet, buraya kadar Matebook 13’ü dizaynından ekranına, teknik takımından performansına kadar tanıdık; artık ise HUAWEI’nin dizüstü bilgisayar ile akıllı telefonu bir araya getiren değerli özelliği Çoklu Ekran İş Birliği‘nden bahsedelim.

Hatırlarsanız bu özelliğe daha önce MateBook D15 incelemesinde de değinmiştik. HUAWEI’nin bir müddettir piyasaya çıkarttığı modellerde kullandığı bu özellik, standart dizüstü bilgisayar tasarruf kalıplarını kırarak, akıllı telefonlarla daha kolay muhabere kurulabilme özgürlüğü tanımasıyla fark yaratıyor. Lakin elbette bu özellikten yararlanabilmeniz için bir HUAWEI akıllı telefonunuzun olması gerektiğini söyleyelim.

Çoklu Ekran İş Birliği Nedir?

Çoklu Ekran İş Birliği, telefonunuzu laptop’ın ekranına taşıyor. Böylelikle telefon ve bilgisayar arasında data aktaracağınız hengam rastgele bir kullanmanıza yahut internet üzerinden evrak aktarımıyla uğraşmanıza gerek yok. Evrak ve dokümanlarınızı, ve medyalarınızı sürükle – bırak tekniği ile tutup telefonun içine yahut laptop’a atabiliyorsunuz.

Bu özelliği çalıştırmak da epeyce olağan ve farklı yollarla yapabiliyorsunuz. İsterseniz laptop’taki PC Manager uygulamasını çalıştırıp, buradan Bağlan tuşuna tıklayarak, laptop’ın Bluetooth teması üzerinden telefonunuzu bulmasını sağlayabilirsiniz; isterseniz telefonun NFC özelliği sayesinde, telefonu MateBook 13’e dokundurarak temas kurabilirsiniz. Her iki yol de pek kolay; tercih size kalmış.

Elbette telefon ve laptop’ı birbirine bağlayarak illa done aktarımı yapacaksınız diye bir şey yok. Telefonunuzdaki WhatsApp yazışmalarınızı takip edebilir, Instagram veya Facebook‘ta da laptop’ın bir zaviyesinde, yeniden telefonunuz üzerinden dolaşabilir, telefonunuzdaki pratikleri rahatlıkla buradan kullanabilirsiniz.

HUAWEI MateBook 13 ile Çoklu Ekran İş Birliği deneyimini derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirdiğimizde, HUAWEI MateBook 13, standart dizüstü bilgisayar kalıplarının dışına çıkmayı başaran modeller arasında konum alıyor. Kompakt dizaynıyla gün içinde daima yanınızda bulundurabileceğiniz, güçlü teknik özellikleri ile performans konusunda endişelenmeyeceğiniz, yenilikçi yazılım özellikleriyle de kalıpların dışına çıkabileceğiniz bir model MateBook 13. Şayet bu cins yenilikçi bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

HUAWEI MateBook 13 2020 Teknik Özellikleri
Eser Modeli HUAWEI MateBook 13 2020
Eser Çeşidi Notebook
CHIP Online Notu 90
Üretici Huawei
Firma Huawei Teknoloji     (212) 263 29 79
Umumi
İşletim Sistemi Windows 10
İşlemci Intel Core i5-10210U
Ekran ve Grafik
Ekran 13 inç
Ekran Paneli IPS
Çözünürlük 2160 × 1440 px
Grafik İşlemci NVIDIA GeForce MX250
Bellek ve Depolama
Bellek (RAM) 8 GB
512 GB
Optik Sürücü Yok
Temaslar
USB Type-C 2
HDMI Var
DisplayPort Yok
VGA Var
Bluetooth Var
Wi-Fi 802.11ac
Kart Okuyucu Yok
Boyutlar 286 × 211 × 14.9 mm
Tartı 1.3 kg

Yorum Ekle