Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei Mate 30 Pro incelemesi Huawei Mate 30 Pro İnceleme

Huawei Mate 30 Pro incelemesi Huawei Mate 30 Pro İnceleme

 • Çok cepheli 4’lü kamera
 • Sınıf önderi düşük ışık kamerası
 • Uçtan uca geniş OLED ekran
 • Gorilla Glass 6 himaye
 • Eksiksiz pil ömrü
 • Olağanüstü şarj vadesi
 • Yüksek performans
 • Kızılötesi sensör
 • Suya dayanıklı
 • Bluetooth 5.1
 • 4K/60 kare medya var
 • Ekran çözünürlüğü FHD+
 • Stereo hoparlör yok
 • Ön kamera 1080p/30 kare medya kaydı
Özetle

Sonuç olarak Huawei’nin Mate 30 Pro modeli, hakikaten her istikametiyle ziyadesiyle başarılı bir akıllı telefon olarak önümüze çıkıyor. Dizaynından performansına, tasarrufundan fotoğraf yeteneklerine kadar pek çok yanıyla değerlendirdik ve pek şad kaldık. Lakin yetenekleri önünde birtakım eksiklikleri de var, onlardan da zati bahsettik. En büyük talihsizliği Google Play servislerinden mahrum olarak geliyor olması ve Huawei Mobil Servisleri (HMS) için bir geçiş modeli olması oluyor diyebiliriz. Yeniden de sizlere bahsettiğimiz üzere bu eksiği de kolaylıkla aşabiliyor ve burada anlattığımız gibi telefonu kolaylıkla Google’landırabiliyorsunuz.

Pekala, Huawei Mate 30 Pro’nun fiyatı ne kadar? Mate 30 Pro’yu şu an Huawei mağazalarından 8999 TL fiyatla satın alabiliyorsunuz. Bu manada 12 bin TL’lik iPhone 11 Pro ve 15 bin TL’lik iPhone 11 Pro Max‘ten fiyat manasında daha mantıklı olan Mate 30 Pro, Samsung mağazasında 9999 TL’ye satılan Galaxy Note 10+‘tan da daha mütenasip duruyor. Üzerine tüm bu telefonlardan daha yüksek performans ve daha düzgün fotoğraf ile medya kalitesi sunuyor. Bu mealde Mate 30 Pro, sahip olduklarıyla rahatlıkla önerebileceğimiz bir telefon.

Kimler Almalı

Tasarımı, ekranı, performansı, kamera yetenekleri, pil ömrü ve daha pek çok noktasıyla üst seviye bir amiral gemisi akıllı telefon satın almak isteyenler, Huawei Mate 30 Pro’yu rahatlıkla tercih edebilirler.

Huawei Mate 30 Pro’yu tüm detaylarıyla inceledik. İşte rehber niteliğinde Mate 30 Pro incelemesi!

Huawei, Mate 30 ve Mate 30 Pro modelini geçtiğimiz eylül ayında tanıtmış, lakin birinci etapta yeni telefonlar sırf Çin’de satışa sunulmuş ve dolayısı ile Mate 30 Pro Türkiye‘de satışa çıkmamıştı. Bunun sebebi, artık bilindiği üzere telefonda Google servislerinin bulunmamasıydı. Geçtiğimiz sene ABD ile Huawei arasında patlak veren bunalım sonrasında ABD, Huawei’ye ambargo pratiğe başlamış ve buna bağlı olarak birçok Amerikan şirketi de Huawei ile çalışmayı durdurmuştu.

Elbette husus akıllı telefon olunca, Google bunların başında geliyor ve yeni Huawei telefonların hiçbirinde Google servisleri bölge almıyor. Buna karşılık açık kaynak kodlu olan Android işletim sistemi ise Mate 30 Pro da dahil yeni Huawei telefonlarda olacak.

Huawei, açık Android ekosisteminin şimdilik birinci tercihleri olduğunu söylüyor, gelgelelim “bunu kullanamazsak kendi ekosistemimizi geliştirecek gücümüz de var,” diyerek açıkçası aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmiyor.

Öte yandan Huawei, artık ABD tarafından uygulanan yasak kalksa bile Google hizmetlerine geri dönmek istemediğini de söylüyor. Google’a karşılık olarak hazırladığı sistem ise Huawei Mobil Servisleri (HMS) olurken, Google pratik marketine rakip olarak geliştirdiği AppGallery‘yi ise tüm süratiyle geliştirmeyi sürdürüyor ki şu an elimizdeki telefonda da bu tatbik marketi mevcut.

Sadece 7 ay içinde bu tatbik mağazasına pek çok yerli yabancı tatbik eklenmiş durumda. Çin’de kurulan yazılım kampında harıl harıl çalışan Huawei’nin Google’a karşı önemli rakip olacağı aşikar üzere görünürken, öte yandan Huawei’nin 12 Şubat’ta da Turkcell ile yeni bir iş birliğini duyurması bekleniyor. Bunun Huawei Mobil Servisleri ve pratik mağazası AppGallery’e ait bir duyuru olacağını düşünüyoruz. Onunla ilgili haberleri de elbette sizlerle 12 Şubat’ta paylaşacağız.

Pekala, gelelim Huawei Mate 30 Pro’ya. Bu incelememizde Google’sız Mate 30 Pro‘yu tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. Fakat elimizdeki Mate 30 Pro, artık Google’sız değil, elimizdeki telefonda tüm Google servisleri etkin formda çalışıyor. O denli APK falan da indirmedik ki biliyorsunuz APK ile yapılan süreçler de pek sağlıklı olmuyor. Evet, Google’sız Mate 30 Pro’yu nasıl Google’landırdık, bunu da hemen şu makalemizde sizlere anlatıyoruz. Görüntüsünü da yine CHIP Online YouTube kanalında bulabilirsiniz.

O halde artık incelemeye başlayalım. Bakalım Mate 30 Pro, bizlere neler sunuyor, özellikleri neler, Mate 30 Pro fiyatı ne kadar ve en değerli soru: Mate 30 Pro satın alınır mı? İncelemeye başlayalım.

Huawei Mate 30 Pro Tasarımı Nasıl?

Birinci durağımız elbette telefonun tasarımı olacak. Açıkçası Mate 30 Pro, dizaynıyla hayli maskülen bir görünüme sahip. Bunun da en büyük sebebi telefonun art yüzünde, üst kısımda tam ortada devasa bir sahası kaplayan daire biçimli kamera ortamı. Uzaktan bakıldığında güya kocaman tek bir objektif üzere görünen, fakat içeriğinde 4 farklı kamera bulunduran bu alan, gövde renginden farklı tonda bezel halka ile çevrelenmiş.

Uzay Gri rengiyle elimizde duran Mate 30 Pro, Kozmik MorZümrüt Yeşili ve klasik siyah rengiyle de tercih edilebiliyor.

Telefonun ekran kenarları ultra kavisli hazırlanmış. Böylelikle önden bakıldığında yan taraflarda çerçeve olmadığı için tam manzara sunan ekran, yalnızca üst ve alt kenarda çok ince çerçeve bulunduruyor. Ekranda kullanılan bu ultra kavis, Huawei’yi kenarlardaki fizikî ses butonlarını da kaldırmaya itmiş ve bunun yerini dokunsal ses butonları almış. Ekranın derhal yan tarafına başparmağınızla çift dokunduğunuzda açılan ses menüsünden sesi basitçe açıp kapatabiliyorsunuz. Öte yandan bunu sadece tek taraftan değil, telefonu tutuş biçiminize nazaran hem sağ hem sol kenardan yapabiliyor olmanız da pratiklik kazandırmış.

Mate 30 Pro’da tek fizikî buton sağ tarafa hayli ince biçimde yerleştirilen güç tuşu olurken, SIM kart çekmecesi, USB-C portu ve hoparlör mazgalı telefonun alt kenarına dizilmiş durumda. SIM kart çekmecesinin gayri yüzü ise Huawei’nin Nano Memory kart yuvası olarak kullanılıyor. Yani telefonun hafızasını microSD kart ile değil Nano Memory ile arttırabiliyorsunuz.

Bu arada bu kenarda yan alan hoparlörün de ne yazık ki mono olduğunu söyleyelim. Hoparlör yüksek ve şık ses veriyor tahminen, ancak stereo hoparlör bulundurmaması telefonun eksileri arasında alıyor. Ses yalnızca alt kısımdan geliyor.

Telefonda başkaca bir 3.5 mm kulaklık girişi de yok, fakat Huawei aslında bir vadedir bu girişi kullanmıyor, bunun yanına USB-C üzerinden ses aktarımı sağlıyor ve kutu içeriğinde de aslında şık bir kulak içi kulaklık yer alıyor.

Üst kenara baktığımızda ise burada kızılötesi sensörü olduğunu görüyoruz.

Mate 30 Pro’nun kenarları alüminyum çerçeveden, hem ekran hem art yüzeyse yekpare cam yapıdan oluşuyor. Telefonda muhafaza olarak hem ön hem art yüzeyde Gorilla Glass 6 kullanılmış. Bu yüksek muhafaza seviyesi demek lakin yeniden de telefonun çok kırılgan durduğunu söylemek lazım. Bize gelen sürümde bir muhafaza kılıfı yan alıyor, fakat telefonu satın yerlerde kutu içeriğinde bu kılıf bulunmayacak. Öte yandan ekranda bir muhafaza sinemasının de halihazırda bulunmadığını belirtelim.

Dizayna ait son olarak Mate 30 Pro’nun IP68 sertifikasına sahip bir telefon olduğunu, böylelikle suya karşı dayanıklık sunduğunu ve 198 gram ağırlığıyla Samsung Galaxy Note 10+ üzere ağır bir telefon olduğunu da söyleyelim.

Huawei Mate 30 Pro Ekran Özellikleri

Mate 30 Pro, 6.53 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Ekranın kenarlarının büsbütün çerçevesiz oluşu ve OLED panelin kullanılması, ekranın görünümünü çok cazibeli hale getiriyor. Bu anlamda Mate 30 Pro‘nun ekranıyla son nokta cazibeli durduğunu söylemek gerekiyor.

HDR10‘un yanı sıra DCI-P3 renk gamutunun da tamamını destekleyen ekran, çözünürlüğü ile ise selef model Mate 20 Pro veya Galaxy Note 10+‘dan daha düşük bir çözünürlük olarak 1176×2400 piksel, yani Full HD+ çözünürlüğü destekliyor. Öte yandan ekran boyutuna ve çözünürlüğüne bağlı olarak piksel yoğunluğu da 409 ppi ile bu ikilinin az da olsa gerisinde duruyor. Gelgelelim kağıt üzerinde bölge alan bu rakamlara rağmen telefonun ekranının pek hoş göründüğü bir sefer daha söylemek lazım. Kullandığımız müddet boyunca epey şad kaldığımızı belirtelim.

Bilhassa ekranın parlaklık kıymetleri pek güzel. İç mekanlarda 514 kandela olarak ölçümlediğimiz ekran parlaklığı güneş altı dış tasarruflarda ise 786 kandelaya ulaşabiliyor ki, bu da ziyadesiyle kâfi. Ayrıca OLED panel sebebi, ayrıca HDR desteği ile renk ve kontrast noktalarında da bu telefonu kullanacaklar ziyadesiyle şad kalacaklardır.

Ekran parlaklığından bahsetmişken şunu da ek etmek gerekiyor: Ekran kenarları ultra kavisli ve münhasıran beyaz sahifeleri kullanırken, bu kavisli sahalarda degradeli bir gölge oluşuyor. Bu açıkçası bizi çok rahatsız etmedi, fakat bilmek istersiniz diye paylaşalım istedik.

Öte yandan bilhassa bu sene yeni tanıtılacak kıymetli telefonlarda 90Hz ve 120Hz ekran tazeleme suratlarına sahip ekranlar göreceğiz, lakin Mate 30 Pro’da 90Hz ekran yok. Huawei’nin bir sonraki amiral gemisinde bu özelliği göreceğiz.

Huawei Mate 30 Pro’da Kullanılan Biyometrik Teknikler Neler?

Mate 30 Pro’nun ekranında sadece yüksek kavisli kenarları değil, üstteki çentik meydanı da dikkat çekiyor. Huawei, bu çentik meydanını biraz geniş tutmuş, çünkü burada sadece ön kamera mekan almıyor. Burada 32 MP çözünürlüklü ön kameranın yanı sıra yüz tanıma yapabilmek için kullanılan ve Apple’ın FaceID yöntemi gibisi 3 boyutlu yüz tanıma sistemi olan 3D derinlik algılama kamerası ve hareket sensörü nokta alıyor. Kullandığı yüz tanıma sistemiyle, yüz tanımayı sırf kamera üzerinden yapan telefon modellerinden ayrılıyor Mate 30 Pro. Bu metot kuşkusuz daha inançlı olurken, ayrıyeten telefonda bir parmak izi sistemi de olağan ki mevcut.

Ekranın alt kenarına yerleştirilen entegre parmak izi sensörü de çok kusuzsuz çalışıyor ve süratli bir bir formda parmak izinizi kullanarak kilidi açıyorsunuz. Bu arada yüz tanıma sisteminin de inançlı olduğu kadar süratli çalıştığını söyleyelim olağan: Düşük ışıkta da değerlendirdik ve yüz tanımasını çok süratli halde yaptığını gördük.

Bu arada yüz tanıma ve parmak izi prosedürlerini kullanarak sırf telefonun kilidini açmıyor, isterseniz tatbikleri da kilitleyebiliyor, kendinize kişisel şifreli alan oluşturabiliyor yahut şifrelerinizi bir kasaya yerleştirebiliyorsunuz. Bundan ve tekrar çentik meydanında mekan alan hareket sensörünün tasarrufundan az sonra telefonun EMUI arayüzünü anlatırken daha detaylı bahsedeceğiz.

Huawei Mate 30 Pro İşletim Sistemi Ne?

Huawei Mate 30 Pro, her ne kadar Google servisleri yüklü olarak gelmiyor olsa da, açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Android 10 işletim sistemini kullanıyor. Başkaca bunun üzerinde, gayri Huawei akıllı telefonlarından da aşina olduğumuz üzere EMUI yazılımını kullanıyor. Mate 30 Pro’da EMUI 10 sürümü kullanılıyor ve bu arayüz gün geçtikçe daha başarılı bir hal almaya devam ediyor.

Mate 30 Pro’ya Google Tatbikleri İndirilebiliyor mu?

Mate 30 Pro’da başta da söylediğimiz üzere halihazırda Google Play uygulama marketi yok, bunun tarafına ise Huawei’nin kendi pratik mağazası AppGallery yer alıyor. Bu pratik mağazasında Türk ve yabancı pratiklerin pek birçok yan alıyor. Mesela alışveriş konusunda HepsiburadaGittiGidiyorTrendyol, getir, MorhipoSahibinden gibi acilen çabucak tüm tanınan pratikler mevcutken, Akbank‘tan Yapı Kredi‘ye, TikTok‘tan Yaani‘ye, Snapchat‘ten fizy‘ye, oyun tarafından da Fortnite‘dan Asphalt 9‘a kadar çok sayıda seçenek mevcut.

Evet, GmailYouTubeFacebookInstagramWhatsApp ve Twitter gibi tanınan tatbikler bu markette yok. Ama yeniden Gmail, YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter’ı web üzerinden sorunsuzca kullanabiliyorsunuz, bunda da bir sorun yok.

Mate 30 Pro’ya Google Servisleri Yüklenir mi?

Şayet illa tüm Google servislerini, ona bağlı ve bahsettiğimiz tatbikleri kullanmak istiyorsanız, Mate 30 Pro’ya, Google servislerini nasıl yükleyebileceğinizi de zati sizlere ayrıyeten bu makalemizde anlattık. Çok kolay bir formül ile Mate 30 Pro’yu Google’landırabiliyorsunuz. Böylelikle çok kolay ve inançlı bir halde telefona tüm Google Play pratik mağazasındaki pratikleri da yükleyebiliyorsunuz.

Mate 30 Pro EMUI Arayüz İncelikleri

Bunu da anlattıktan sonra şimdi EMUI arayüzündeki bazı püf noktalarından bahsedelim. Öncelikle telefonu karanlık moda kolaylıkla alabiliyorsunuz. Üst çekmecedeki Koyu Mod‘a tıklayarak bunu etkinleştirebilirsiniz. Tekrar burada çok sayıda seçenek var. Ekran kaydı alabiliyor, NFC‘yi aktifleştirebiliyor, Üstün güç tasarrufunu açıp kapatabiliyorsunuz.

Ayrıyeten tekrar Ayarlar’da Başlangıç Ekranı Stili kısmından menü arayüzünü çekmeceli yahut çekmecesiz biçimde seçebiliyor, Sistem Gezintisi kısmından alttaki navigasyon tuşlarını getirebiliyor yahut daha sezgisel bir tasarruf için el hareketlerini aktifleştirebiliyorsunuz.

Ekran ayarları kısmından telefonun ekran çözünürlüğünü değiştirebilir, ekran renk ve canlılığını kişiselleştirebilir, Temalar bölümünden de telefona çok sayıda tema seçeneği atayabilirsiniz.

Ayarlar menüsünde bulunan Erişilebilirlik Özellikleri kısmından ise Kısayollar ve Hareketlere ait çok sayıda seçeneğe erişebiliyorsunuz ki bunlardan biri de, telefonun çentik yerinde bulunan hareket sensörü ile bağlantılı.

Bu sensör yoluyla telefona dokunmadan yalnızca el hareketleriniz ile birtakım fonksiyonları denetim edebiliyorsunuz. Havada kaydırma özelliği ile sahifeleri el hareketinizle kaydırabilir ve elinizi yumruk haline getirerek ekran imgesi yakalayabilirsiniz.

Ekran manzarası almanın bir gayri yolu da daha evvel de Huawei’nin sair telefonları için bahsettiğimiz Hareketle Denetim

Bu arada Güvenlik adımından da yeniden az evvel bahsettiğimiz, yüz ve parmak izi gibi biyometrik datalarınızı kullanarak tatbik kilitleme ve şifreli kasa metotlarına erişebiliyorsunuz. Tatbik kilitleme özelliği bilhassa kıymetli, çünkü bilhassa telefonununu evlatlarına veren ebeveynler, evlatların kimi oyunlara yahut pratiklere erişmelerini ve farkında olmadan fiyatlı tatbikleri indirmelerini istemiyorlar. Bunun yolu da Güvenlik alanındaki Pratik Kilidi menüsü oluyor. Bu meydanı kullanarak telefonda mekan alan pratikleri ve pratik marketlerini şifreleyebiliyor ve bu sayede sadece siz erişebiliyorsunuz. Burada daha çok sayıda seçenek var, araştırarak tasarruf deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz.

Huawei Mate 30 Pro Özellikler Neler?

Evet, geldik Mate 30 Pro’nun teknik takımına ve performansına ait notlarımıza. Mate 30 Pro, elbette güçlü bir amiral gemisi. Velev o denli ki, şimdilik bugüne kadar incelediğimiz en güçlü akıllı telefon oluyor. Çünkü içeriğinde Huawei’nin yeni 7nm+ mimarisine sahip Kirin 990 işlemcisi bulunuyor.

8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemci, 5G desteği gösteriyor, gelgelelim bu telefonda 5G desteği bulunmuyor. Huawei 5G desteğini, Mate 30 Pro 5G modelinde sunuyor. Kaldı ki devletimizde aslında 5G şimdi yok.

Kirin 990 işlemci ile beraber Balong 4G/5G modemini, HiFi ses yongasını, 4K HDR video desteğini, güvenlik motorunu ve yeni mimarili yapay zeka sistemini tasarrufa sunan Huawei, ISP, yani imaj sürece ünitesiyle de fotoğraf sürece konusunda selef modele kıyasla yüzde 15’lik bir performans artışı gösteriyor.

İşlemcide bulunan Cortex-A76 çekirdeklerinden 2’si 2.86 GHz frekansında çalışırken, gayri 2’si 2.09 GHz frekansında çalışıyor. Ayrıyeten 4 adet verimlilik odaklı 1.86 GHz frekanslı Cortex-A55 çekirdekleri de yonga içinde mekan alıyor.

GPU tarafında Mali-G76 MP16 yongasını görüyoruz ki, bu oyun konusunda kıymetli işlere imza atıyor, bundan da az sonra performans adımında bahsedeceğiz.

Telefonda 8 GB RAM yer alırken, elimizdeki model 256 GB‘lık kapasiteye sahip. Mate 30 Pro’nun başkaca 128 GB’lık bir versiyonu daha bulunuyor. Öte yandan depolama ünitesi konusunda kıymetli nokta, UFS 3.0‘ın kullanılması. Bu sayede UFS 2.1 flaş depolama ünitesine kıyasla data okuma ve yazma noktasında yüzde 79 daha yüksek performans gösteriyor. Bu da pratik yükleme müddetlerini minimize ediyor.

Huawei Mate 30 Pro Performansı Nasıl?

Mate 30 Pro teknik özelliklerinden bahsettiğimize nazaran artık biraz performansını değerlendirelim. Öncelikle Mate 30 Pro’nun performans bakımından komple bir amiral gemisi olduğunu söyleyerek başlayalım. Ekran kaydırma deneyimi olsun, tatbikler arası geçiş olsun yahut çok sayıda uygulamayı birebir anda kullanma konusu olsun, hiçbir problem yaşamayacaksınız.

Sentetik testleri de uyguladığımız Mate 30 Pro, özellikle AnTuTu Benchmark testiyle öne çıkan bir model oluyor. AnTuTu Benchmark’tan 440 bin 572 puan toplayan Mate 30 Pro, bu skorla Samsung Galaxy S10+ ve Galaxy Note 10+ da dahil tüm telefonları geçmişte bırakarak tepeye tek başına oturuyor. Elbette yeni çıkacak telefonlarla bu liste güncellenecek, lakin o vakte kadar görünüşe nazaran tepe Mate 30 Pro’nun.

Klasik sentetik testlerden GeekBench‘te tek çekirdek skoruyla 749 puan, çoklu çekirdek sonucuyla da 2847 puan toplayan Mate 30 Pro, Pcmark Work 2.0 performansında da 8647 puan topluyor.

Grafik tarafında bir gayri değerli test 3Dmark Benchmark‘ta bulunan Sling Shot oluyor. Sling Shot Extreme OpenGL senaryosunda 5735 puan alan Mate 30 Pro, Vulkan senaryosunda ise 5451 puan topluyor.

Telefonda bulunan Mali-G76 mimarisine sahip GPU vilayetle performans yüzde 30 nispetinde artarken güç verimliliği de yüzde 46 nispetinde arttırılmış durumda. Kullanılan Kirin Gaming+ 2.0 ile birlikte de oyun performansında bunun karşılığını alıyorsunuz.

Telefonu kullandığımız müddet boyunca Asphalt 9‘dan Call of Duty‘ye ve PUBG‘ye kadar tanınan oyunları oynadık. Asphalt 9’da çok yüksek grafik kalitesinde rastgele bir kasma yahut donma ile karşılaşmadık, pek akıcı bir oyun deneyimi elde ettik. 30 dakikalık oyun seansı içinde de rastgele bir ısınmayla karşılaşmadığımızın da altını çizelim.

Grafik tarafında benzeri konu PUBG için de beğenilen durumda. PUBG’de HDR grafik ayarları ve kare suratının da Haddinden fazla seçildiği senaryoda pek akıcı bir oyun deneyimi sağlıyor Mate 30 Pro.

Huawei Mate 30 Pro’ya uyguladığımız testleri ve gerçek devirli oyun performanslarını derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei Mate 30 Pro Pil Performansı Nasıl?

Mate 30 Pro’da 4500 mAh kapasitesinde bir batarya nokta alıyor. Bahsettiğimiz pek çok noktada olduğu üzere pil idaresi ve şarj konusunda da en uygun akıllı telefonlardan biri olan Mate 30 Pro, kutusunda 40W gücünde şarj adaptörü bulunduruyor. Yine 27W gücünde kablosuz şarj özelliği olan telefonda elbette Huawei telefonlarla tanıdığımız aksi şarj özelliği de mevcut. Yani Mate 30 Pro’yu bir mobil şarj cihazı olarak da kullanarak, öbür cihazları kablosuz olarak şarj edebilirsiniz.

Pekala, Mate 30 Pro’nun pili ne kadar gidiyor? Bu hususa öncelikle, telefonu ağır kullanacağınız bir tasarruf senaryosunda telefonun 2’inci günü gördüğünü söyleyerek başlayalım. Daha hafif tasarruflarda ise tek şarjla 2’inci günü de devirebiliyorsunuz. Elbette mahal alan güç tasarruf modu ve ultra güç tasarruf modlarını kullnarak vadeleri uzatabilirsiniz.

Öte yandan her devir uyguladığımız maksimum parlaklıkta 90 dakikalık HD medya testimizde sadece yüzde 5 oranında pil tüketen Mate 30 Pro, bu skorla da kıymetli rakibi Note 10+’ı arkada bırakıyor. Galaxy Note 10+ incelememizde, telefonun bu test sonunda yüzde 10 batarya tükettiğini söylemiştik.

Telefonun pil performansını oyun senaryosunda da değerlendirdik. Tam parlaklıkta ve Wi-Fi’a bağlı senaryoda 30 dakikalık Asphalt 9 performansı sonrası yüzde 10 şarj tüketen Mate 30 Pro, pili büsbütün tükendiğinde ise tam 1 saat içinde şarj olabiliyor. Gelgelelim bunun birinci 30 dakikasında bataryanın yüzde 66‘sı doluyor, 40 dakikada ise yüzde 83‘lük doluluk nispetine ulaşıyor. Tekrar şarj konusunda da kıyaslayacak olursak, Galaxy Note 10+ 1 saat 5 dakika içinde tam kapasite şarj olabiliyordu. Bu manada birbirlerine yakın olduklarını söyleyebiliriz.

Huawei Mate 30 Pro Ne Kadar Vadede Şarj Oluyor?

 • 10 dakika: %22
 • 20 dakika: %49
 • 30 dakika: %66
 • 40 dakika: %83
 • 50 dakika: %94
 • 60 dakika: %100

Huawei Mate 30 Pro Kameralarının Özellikleri Neler

Artık telefonlar özellikle fotoğraf yetenekleriyle ön plana çıkmaya başladılar. Mate 30 Pro da bunlardan biri oluyor. Kamera konusundaki otoriteler biri olan DXOMARK’tan 121 puan alarak iPhone 11 Pro Max ve Samsung Galaxy Note 10+‘ı artta bırakan Mate 30 Pro, daha evvel de mobil fotoğrafçılık deneyimini yeni bir çıtaya taşıyan Mate 20 Pro ve P30 Pro akıllı telefonlarının üzerine koyan bir telefon oluyor. Bunu zati görsel olarak gerideki dev objektif görünümlü kamera meydanıyla ortaya koyan telefon, burada 4’lü kamera kurulumuna nokta veriyor.

Kameralara yakından baktığımızda, bunlardan ana kameranın 40 MP ölçüsünde, f/1.6 diyafram ve 27 mm’lik geniş açılı olduğunu görüyoruz. OIS yani, optik imaj sabitleme özelliği bulunduran ana kamera, lazer otofokus da içeriyor.

Telefonda mahal alan tek 40 MP kamera ana kamera değil. Ultra geniş açılı kamera da 40 MP lense sahip. 18 mm’lik bu kamera da ise f/1.8 diyafram kıymeti ve lazer otofokus mevcut.

3’üncü kamera 8 MP çözünürlüğünde ve f/2.4 diyaframlı 80 mm’lik telefoto lens oluyor. Yeniden OIS bulunduran bu kamera ile 3x optik zum yapabiliyor, 5x hibrit zum sağlayabiliyor ve dijital zum ile 30x’e kadar yakınlaşabiliyorsunuz.

Telefondaki 4’üncü kamera ise telefonun ön yüzünde de olduğu gibi 3D ToF sensör olarak bölge alıyor. Bu kameradan da daha çok portre ve açıklık modlarında faydalanıyorsunuz. Başkaca bu kamera ile 3 boyutlu tarama yapılabiliyor.

Mate 30 Pro’nun ön yüzündeki çentik yerinde ise yeniden bahsettiğimiz üzere 3D sensör bölge alırken ön kamera 26 mm’lik 32 MP çözünürlüklü ve f/2.0 diyaframlı olarak önümüze çıkıyor.

Ön tarafta rastgele bir fizikî flaş yok, lakin ekran flaşını kullanabiliyorsunuz. Telefonun gerisinde ise çiftli çift tonlu LED flaş bölge alıyor. Bu arada bahsetmeye gerek var mı bilmiyoruz, çünkü Huawei ve Leica uzun devrandır çalışıyor ve buna bağlı olarak telefonda yine Leica lens kullanılıyor.

Huawei Mate 30 Pro 4K 60 Kare Medya Kaydı Yapabiliyor

Mate 30 Pro’da görüntü konusunda da iyileştirmeler var. Rakiplere kıyasla görüntü mealinde bir tık artta duran Huawei, bu bahisteki açığını da Mate 30 Pro ile kapatmış ve Mate 30 Pro’ya 4K 60 FPS görüntü kayıt yeteneğini kavuşturmuş. Bu sayede 4K çözünürlükte saniyede 60 kare medya kaydı yapabilen telefon, ağır çekim konusunda da değerli işler yapıyor.

Saniyede 7680 FPS görüntü kaydı yapabilen birinci telefon olan Mate 30 Pro’nun bu senaryoda çok uygun ışık koşullarına gereksinim duyduğunu da söyleyelim. Öte yandan telefonda Full HD’de 960 kare kayıt imkanı da tanınıyor. Bu arada görüntü kısmında ön kamerada ise 1080p’de 30 kare medya kaydı yapılabildiğini söyleyelim. Note 10+’ta ise ön kamerayla da 4K kayıt alabiliyorsunuz.

Huawei Mate 30 Pro Gece Modu Nasıl?

Mate 30 Pro’da elbette gece modu da geliştirilmiş ve Huawei, bu modda şu an yeniden rakipsiz diyebiliriz. Hiç ışık yokken gece modunda rakiplere nazaran değerli fark koyan Mate 30 Pro, gece yapacağınız çekimlerde büyük keyif almanızı sağlayacak. Düşük ışıkta kademeli olarak pozlayarak fotoğrafı kaydedebilen telefon, böylelikle müthiş gece manzaraları yakalamanıza imkan tanıyor.

Mate 30 Pro’un kamera özelliklerine ait yeniden elbette AI, yani yapay zekadan maksimum faydalanabildiğinizi, HDR özelliğini kullanabildiğinizi, makro çekimlerde detaylı sonuçlar alabildiğinizi söyleyelim ve artık Mate 30 Pro ile çektiğimiz fotoğraf ve medyaları değerlendirmeye geçelim.

Huawei Mate 30 Pro Kamera Değerlendirmesi

Birinci başta şunu söylemek lazım: Telefonun ana kamerası varsayılan olarak 4:3 formatta 10 MP olarak açılıyor. 40 MP çekim yapmak istediğinizde bunu ayarlardan ayarlamayı unutmayın.

Mate 30 Pro ile çok sayıda fotoğraf ve medya çektik. Gerek gün içinde gerek gece çekim koşullarında denediğimiz telefon ziyadesiyle başarılı sonuçlar üretti.

Yüksek kontrastlı sahnelerde hem gölge hem obje detaylarını güzel yakalayabilen Mate 30 Pro, renk tonlamalarını çok gerçekçi halde yansıtabiliyor. Dış mekanlarda renk ve yeterli doygunluk seviyeleri içeren fotoğraflar çekebilen telefon, fotoğraflara yakınlaştırdığınızda da detay seviyesi selef model Mate 20 Pro’ya gerek Galaxy Note 10+‘a nazaran daha yeterli sonuçlar üretiyor.

Çekilen portre fotoğraflarında cilt tonlarını doğal olarak işleyebilen telefonun kameraları, görüntü kayıt stabilizasyon konusunda münhasıran dış mekanlarda yapılan çekimlerde ziyadesiyle başarılı sonuçlar üretebiliyor.

Elbette biz Mate 30 Pro’yu kullanmaya devam edeceğiz ve uzun periyot testlerimizde Mate 30 Pro’nun kameralara ait çok daha örnek ve gayri telefonlarla yapacağımız karşılaştırmaları da sizlerle ayrıyeten paylaşacağız. Gelgelelim o vakte kadar inceleme vadesince Mate 30 Pro ile çektiğimiz imgeleri de görmeniz açısından sizlerle bir arada paylaşalım.

Huawei Mate 30 Pro ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei Mate 30 Pro Teknik Özellikleri
Eser Modeli Huawei Mate 30 Pro
Eser Tipi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 91
Üretici Huawei
İşletim Sistemi Android 10
İşlemci HiSilicon Kirin 990
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.86 – 1.86 GHz
Ekran Teknolojisi OLED
Ekran Boyutu 6.53 inç
Ekran Çözünürlüğü 1176 × 2400 px
Grafik İşlemci Mali-G76 MP16
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 256 GB
Arttırılabilir Depolama 256 GB
Ön Kamera 32 MP
Art Kamera 40 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 40 MP
Çift Hat Var
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Batarya Kapasitesi 4500 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 73 × 158 × 8.8 mm
Yük 198 gr.

Alternatifleri

Huawei Mate 30 Pro’ya alternatif olarak Samsung tarafında Galaxy Note 10+, Apple tarafında ise iPhone 11 değerlendirilebilir. Yeniden Huawei tarafında da P30 Pro modeli tercih edilebilir.

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.