Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei Mate 30 Pro İnceleme! Bilmek İsteyeceğiniz Her Şeyi Anlattık!

Huawei Mate 30 Pro İnceleme! Bilmek İsteyeceğiniz Her Şeyi Anlattık!

Huawei, Mate 30 ve Mate 30 Pro modelini geçtiğimiz eylül ayında tanıtmış, fakat birinci etapta yeni telefonlar sırf Çin’de satışa sunulmuş ve dolayısı ile Mate 30 Pro Türkiye‘de satışa çıkmamıştı. Bunun sebebi, artık bilindiği üzere telefonda Google servislerinin bulunmamasıydı. Geçtiğimiz sene ABD ile Huawei arasında patlak veren bunalım sonrasında ABD, Huawei’ye ambargo tatbike başlamış ve buna bağlı olarak birçok Amerikan şirketi de Huawei ile çalışmayı durdurmuştu.

Elbette husus akıllı telefon olunca, Google bunların başında geliyor ve yeni Huawei telefonların hiçbirinde Google servisleri konum almıyor. Buna karşılık açık kaynak kodlu olan Android işletim sistemi ise Mate 30 Pro da dahil yeni Huawei telefonlarda olacak.

Huawei, açık Android ekosisteminin şimdilik birinci tercihleri olduğunu söylüyor, gelgelelim “bunu kullanamazsak kendi ekosistemimizi geliştirecek gücümüz de var,” diyerek açıkçası aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmiyor.

Öte yandan Huawei, artık ABD tarafından uygulanan yasak kalksa bile Google hizmetlerine geri dönmek istemediğini de söylüyor. Google’a karşılık olarak hazırladığı sistem ise Huawei Mobil Servisleri (HMS) olurken, Google tatbik marketine rakip olarak geliştirdiği AppGallery‘yi ise tüm süratiyle geliştirmeyi sürdürüyor ki şu an elimizdeki telefonda da bu tatbik marketi mevcut.

Sırf 7 ay içinde bu pratik mağazasına pek çok yerli yabancı tatbik eklenmiş durumda. Çin’de kurulan yazılım kampında harıl harıl çalışan Huawei’nin Google’a karşı önemli rakip olacağı aşikar üzere görünürken, öte yandan Huawei’nin 12 Şubat’ta da Turkcell ile yeni bir iş birliğini duyurması bekleniyor. Bunun Huawei Mobil Servisleri ve tatbik mağazası AppGallery’e ait bir duyuru olacağını düşünüyoruz. Onunla ilgili haberleri de elbette sizlerle 12 Şubat’ta paylaşacağız.

Pekala, gelelim Huawei Mate 30 Pro’ya. Bu incelememizde Google’sız Mate 30 Pro‘yu tüm detaylarıyla inceleyeceğiz. Lakin elimizdeki Mate 30 Pro, artık Google’sız değil, elimizdeki telefonda tüm Google servisleri etkin formda çalışıyor. O denli APK falan da indirmedik ki biliyorsunuz APK ile yapılan süreçler de pek sağlıklı olmuyor. Evet, Google’sız Mate 30 Pro’yu nasıl Google’landırdık, bunu da derhal şu makalemizde sizlere anlatıyoruz. Görüntüsünü da yeniden CHIP Online YouTube kanalında bulabilirsiniz.

O halde artık incelemeye başlayalım. Bakalım Mate 30 Pro, bizlere neler sunuyor, özellikleri neler, Mate 30 Pro fiyatı ne kadar ve en kıymetli soru: Mate 30 Pro satın alınır mı? İncelemeye başlayalım.

Huawei Mate 30 Pro Tasarımı Nasıl?

Birinci durağımız elbette telefonun tasarımı olacak. Açıkçası Mate 30 Pro, dizaynıyla epey maskülen bir görünüme sahip. Bunun da en büyük sebebi telefonun art yüzünde, üst kısımda tam ortada devasa bir ortamı kaplayan daire biçimli kamera ortamı. Uzaktan bakıldığında güya kocaman tek bir objektif üzere görünen, lakin içeriğinde 4 farklı kamera bulunduran bu alan, gövde renginden farklı tonda bezel halka ile çevrelenmiş.

Uzay Gri rengiyle elimizde duran Mate 30 Pro, Kozmik Mor, Zümrüt Yeşili ve klasik siyah rengiyle de tercih edilebiliyor.

Telefonun ekran kenarları ultra kavisli hazırlanmış. Böylelikle önden bakıldığında yan taraflarda çerçeve olmadığı için tam manzara sunan ekran, yalnızca üst ve alt kenarda çok ince çerçeve bulunduruyor. Ekranda kullanılan bu ultra kavis, Huawei’yi kenarlardaki fizikî ses butonlarını da kaldırmaya itmiş ve bunun mekanını dokunsal ses butonları almış. Ekranın acilen yan tarafına başparmağınızla çift dokunduğunuzda açılan ses menüsünden sesi kolaylıkla açıp kapatabiliyorsunuz. Öte yandan bunu sadece tek taraftan değil, telefonu tutuş biçiminize nazaran hem sağ hem sol kenardan yapabiliyor olmanız da pratiklik kazandırmış.

Mate 30 Pro’da tek fizikî buton sağ tarafa hayli ince halde yerleştirilen güç tuşu olurken, SIM kart çekmecesi, USB-C portu ve hoparlör mazgalı telefonun alt kenarına dizilmiş durumda. SIM kart çekmecesinin öbür yüzü ise Huawei’nin Nano Memory kart yuvası olarak kullanılıyor. Yani telefonun hafızasını microSD kart ile değil Nano Memory ile arttırabiliyorsunuz.

Bu arada bu kenarda mekan alan hoparlörün de ne yazık ki mono olduğunu söyleyelim. Hoparlör yüksek ve şık ses veriyor tahminen, lakin stereo hoparlör bulundurmaması telefonun eksileri arasında mahal alıyor. Ses yalnızca alt kısımdan geliyor.

Telefonda ayrıyeten bir 3.5 mm kulaklık girişi de yok, lakin Huawei esasen bir müddettir bu girişi kullanmıyor, bunun alanına USB-C üzerinden ses aktarımı sağlıyor ve kutu içeriğinde de aslında hoş bir kulak içi kulaklık bölge alıyor.

Üst kenara baktığımızda ise burada kızılötesi sensörü olduğunu görüyoruz.

Mate 30 Pro’nun kenarları alüminyum çerçeveden, hem ekran hem art yüzeyse yekpare cam yapıdan oluşuyor. Telefonda himaye olarak hem ön hem art yüzeyde Gorilla Glass 6 kullanılmış. Bu yüksek himaye seviyesi demek lakin yeniden de telefonun çok kırılgan durduğunu söylemek lazım. Bize gelen sürümde bir himaye kılıfı mekan alıyor, fakat telefonu satın sahalarda kutu içeriğinde bu kılıf bulunmayacak. Öte yandan ekranda bir himaye sinemasının de halihazırda bulunmadığını belirtelim.

Dizayna ait son olarak Mate 30 Pro’nun IP68 sertifikasına sahip bir telefon olduğunu, böylelikle suya karşı dayanıklık sunduğunu ve 198 gram tartısıyla Samsung Galaxy Note 10+ üzere ağır bir telefon olduğunu da söyleyelim.

Huawei Mate 30 Pro Ekran Özellikleri

Mate 30 Pro, 6.53 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip. Ekranın kenarlarının külliyen çerçevesiz oluşu ve OLED panelin kullanılması, ekranın görünümünü çok cazibeli hale getiriyor. Bu mealde Mate 30 Pro‘nun ekranıyla son aşama cazibeli durduğunu söylemek gerekiyor.

HDR10‘un yanı sıra DCI-P3 renk gamutunun da tamamını destekleyen ekran, çözünürlüğü ile ise selef model Mate 20 Pro yahut Galaxy Note 10+‘dan daha düşük bir çözünürlük olarak 1176×2400 piksel, yani Full HD+ çözünürlüğü destekliyor. Öte yandan ekran boyutuna ve çözünürlüğüne bağlı olarak piksel yoğunluğu da 409 ppi ile bu ikilinin az da olsa gerisinde duruyor. Gelgelelim kağıt üzerinde konum alan bu rakamlara rağmen telefonun ekranının çok hoş göründüğü bir kere daha söylemek lazım. Kullandığımız vade boyunca epey mutlu kaldığımızı belirtelim.

Bilhassa ekranın parlaklık bedelleri pek düzgün. İç mekanlarda 514 kandela olarak ölçümlediğimiz ekran parlaklığı güneş altı dış tasarruflarda ise 786 kandelaya ulaşabiliyor ki, bu da ziyadesiyle yerinde. Başkaca OLED panel sebebi, başkaca HDR desteği ile renk ve kontrast noktalarında da bu telefonu kullanacaklar ziyadesiyle mutlu kalacaklardır.

Ekran parlaklığından bahsetmişken şunu da ek etmek gerekiyor: Ekran kenarları ultra kavisli ve mahsusen beyaz sahifeleri kullanırken, bu kavisli sahalarda degradeli bir gölge oluşuyor. Bu açıkçası bizi çok rahatsız etmedi, lakin bilmek istersiniz diye paylaşalım istedik.

Öte yandan münhasıran bu sene yeni tanıtılacak kıymetli telefonlarda 90Hz ve 120Hz ekran tazeleme suratlarına sahip ekranlar göreceğiz, lakin Mate 30 Pro’da 90Hz ekran yok. Huawei’nin bir sonraki amiral gemisinde bu özelliği göreceğiz.

Huawei Mate 30 Pro’da Kullanılan Biyometrik Sistemler Neler?

Mate 30 Pro’nun ekranında sırf yüksek kavisli kenarları değil, üstteki çentik yeri da dikkat çekiyor. Huawei, bu çentik meydanını biraz geniş tutmuş, çünkü burada sadece ön kamera mahal almıyor. Burada 32 MP çözünürlüklü ön kameranın yanı sıra yüz tanıma yapabilmek için kullanılan ve Apple’ın FaceID metodu gibisi 3 boyutlu yüz tanıma sistemi olan 3D derinlik algılama kamerası ve hareket sensörü bölge alıyor. Kullandığı yüz tanıma sistemiyle, yüz tanımayı sırf kamera üzerinden yapan telefon modellerinden ayrılıyor Mate 30 Pro. Bu usul kuşkusuz daha inançlı olurken, başkaca telefonda bir parmak izi sistemi de saf ki mevcut.

Ekranın alt kenarına yerleştirilen entegre parmak izi sensörü de çok kusuzsuz çalışıyor ve süratli bir bir formda parmak izinizi kullanarak kilidi açıyorsunuz. Bu arada yüz tanıma sisteminin de inançlı olduğu kadar süratli çalıştığını söyleyelim saf: Düşük ışıkta da değerlendirdik ve yüz tanımasını çok süratli halde yaptığını gördük.

Bu arada yüz tanıma ve parmak izi formüllerini kullanarak sırf telefonun kilidini açmıyor, isterseniz tatbikleri da kilitleyebiliyor, kendinize kişisel şifreli alan oluşturabiliyor yahut şifrelerinizi bir kasaya yerleştirebiliyorsunuz. Bundan ve tekrar çentik yerinde bölge alan hareket sensörünün tasarrufundan az sonra telefonun EMUI arayüzünü anlatırken daha detaylı bahsedeceğiz.

Huawei Mate 30 Pro İşletim Sistemi Ne?

Huawei Mate 30 Pro, her ne kadar Google servisleri yüklü olarak gelmiyor olsa da, açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Android 10 işletim sistemini kullanıyor. Ayrıyeten bunun üzerinde, öbür Huawei akıllı telefonlarından da aşina olduğumuz üzere EMUI yazılımını kullanıyor. Mate 30 Pro’da EMUI 10 sürümü kullanılıyor ve bu arayüz gün geçtikçe daha başarılı bir hal almaya devam ediyor.

Mate 30 Pro’ya Google Pratikleri İndirilebiliyor mu?

Mate 30 Pro’da başta da söylediğimiz üzere halihazırda Google Play tatbik marketi yok, bunun alanına ise Huawei’nin kendi pratik mağazası AppGallery taraf alıyor. Bu tatbik mağazasında Türk ve yabancı pratiklerin pek birçok nokta alıyor. Mesela alışveriş konusunda Hepsiburada, GittiGidiyor, Trendyol, getir, Morhipo, Sahibinden üzere acilen derhal tüm tanınan pratikler mevcutken, Akbank‘tan Yapı Kredi‘ye, TikTok‘tan Yaani‘ye, Snapchat‘ten fizy‘ye, tarafından da Fortnite‘dan Asphalt 9‘a kadar çok sayıda seçenek mevcut.

Evet, Gmail, YouTube, Facebook, Instagram, WhatsApp ve Twitter üzere tanınan tatbikler bu markette yok. Gelgelelim yeniden Gmail, YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter’ı web üzerinden sıkıntısızca kullanabiliyorsunuz, bunda da bir sorun yok.

Mate 30 Pro’ya Google Servisleri Yüklenir mi?

Şayet illa tüm Google servislerini, ona bağlı ve bahsettiğimiz tatbikleri kullanmak istiyorsanız, Mate 30 Pro’ya, Google servislerini nasıl yükleyebileceğinizi de esasen sizlere başkaca bu makalemizde anlattık. Çok kolay bir yol ile Mate 30 Pro’yu Google’landırabiliyorsunuz. Böylelikle çok kolay ve inançlı bir halde telefona tüm Google Play tatbik mağazasındaki tatbikleri da yükleyebiliyorsunuz.

Mate 30 Pro EMUI Arayüz İncelikleri

Bunu da anlattıktan sonra artık EMUI arayüzündeki birtakım püf noktalarından bahsedelim. Öncelikle telefonu karanlık moda kolay kolay alabiliyorsunuz. Üst çekmecedeki Koyu Mod‘a tıklayarak bunu etkinleştirebilirsiniz. Tekrar burada çok sayıda seçenek var. Ekran kaydı alabiliyor, NFC‘yi aktifleştirebiliyor, Muhteşem güç tasarrufunu açıp kapatabiliyorsunuz.

Başkaca tekrar Ayarlar’da Başlangıç Ekranı Stili kısmından menü arayüzünü çekmeceli yahut çekmecesiz formda seçebiliyor, Sistem Gezintisi kısmından alttaki navigasyon tuşlarını getirebiliyor yahut daha sezgisel bir tasarruf için el hareketlerini aktifleştirebiliyorsunuz.

Ekran ayarları kısmından telefonun ekran çözünürlüğünü değiştirebilir, ekran renk ve canlılığını kişiselleştirebilir, Temalar kısmından de telefona çok sayıda tema seçeneği atayabilirsiniz.

Ayarlar menüsünde bulunan Erişilebilirlik Özellikleri kısmından ise Kısayollar ve Hareketlere ait çok sayıda seçeneğe erişebiliyorsunuz ki bunlardan biri de, telefonun çentik meydanında bulunan hareket sensörü ile alakalı.

Bu sensör yoluyla telefona dokunmadan yalnızca el hareketleriniz ile birtakım fonksiyonları denetim edebiliyorsunuz. Havada kaydırma özelliği ile sahifeleri el hareketinizle kaydırabilir ve elinizi yumruk haline getirerek ekran imgesi yakalayabilirsiniz.

Ekran manzarası almanın bir gayrı yolu da daha evvel de Huawei’nin öteki telefonları için bahsettiğimiz Hareketle Denetim

Bu arada Güvenlik adımından da tekrar az evvel bahsettiğimiz, yüz ve parmak izi üzere biyometrik datalarınızı kullanarak tatbik kilitleme ve şifreli kasa metotlarına erişebiliyorsunuz. Tatbik kilitleme özelliği bilhassa kıymetli, çünkü bilhassa telefonununu evlatlarına veren ebeveynler, evlatların birtakım oyunlara yahut pratiklere erişmelerini ve farkında olmadan fiyatlı pratikleri indirmelerini istemiyorlar. Bunun yolu da Güvenlik meydanındaki Pratik Kilidi menüsü oluyor. Bu yeri kullanarak telefonda mahal alan pratikleri ve tatbik marketlerini şifreleyebiliyor ve bu sayede sadece siz erişebiliyorsunuz. Burada daha çok sayıda seçenek var, araştırarak tasarruf deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz.

Huawei Mate 30 Pro Özellikler Neler ve Performansı Nasıl?

Evet, geldik Mate 30 Pro’nun teknik takımına ve performansına ait notlarımıza. Mate 30 Pro, elbette güçlü bir amiral gemisi. Velev o denli ki, şimdilik bugüne kadar incelediğimiz en güçlü akıllı telefon oluyor. Çünkü içeriğinde Huawei’nin yeni 7nm+ mimarisine sahip Kirin 990 işlemcisi bulunuyor.

8 çekirdekli yapıda tasarlanan bu işlemci, 5G desteği gösteriyor, fakat bu telefonda 5G desteği bulunmuyor. Huawei 5G desteğini, Mate 30 Pro 5G modelinde sunuyor. Kaldı ki devletimizde esasen 5G şimdi yok.

Kirin 990 işlemci ile bir arada Balong 4G/5G modemini, HiFi ses yongasını, 4K HDR medya desteğini, güvenlik motorunu ve yeni mimarili yapay zeka sistemini tasarrufa sunan Huawei, ISP, yani manzara sürece ünitesiyle de fotoğraf sürece konusunda selef modele kıyasla yüzde 15’lik bir performans artışı gösteriyor.

İşlemcide bulunan Cortex-A76 çekirdeklerinden 2’si 2.86 GHz frekansında çalışırken, başka 2’si 2.09 GHz frekansında çalışıyor. Ayrıyeten 4 adet verimlilik odaklı 1.86 GHz frekanslı Cortex-A55 çekirdekleri de yonga içinde konum alıyor.

GPU tarafında Mali-G76 MP16 yongasını görüyoruz ki, bu konusunda değerli işlere imza atıyor, bundan da az sonra performans adımında bahsedeceğiz.

Telefonda 8 GB RAM yan alırken, elimizdeki model 256 GB‘lık kapasiteye sahip. Mate 30 Pro’nun başkaca 128 GB’lık bir versiyonu daha bulunuyor. Öte yandan depolama ünitesi konusunda kıymetli nokta, UFS 3.0‘ın kullanılması. Bu sayede UFS 2.1 flaş depolama ünitesine kıyasla olgu okuma ve yazma noktasında yüzde 79 daha yüksek performans gösteriyor. Bu da tatbik yükleme müddetlerini minimize ediyor.

Huawei Mate 30 Pro Performans Tahlili

Mate 30 Pro teknik özelliklerinden bahsettiğimize nazaran artık biraz performansını değerlendirelim. Öncelikle Mate 30 Pro’nun performans bakımından komple bir amiral gemisi olduğunu söyleyerek başlayalım. Ekran kaydırma deneyimi olsun, tatbikler arası geçiş olsun yahut çok sayıda uygulamayı birebir anda kullanma konusu olsun, hiçbir meşakkat yaşamayacaksınız.

Sentetik testleri de uyguladığımız Mate 30 Pro, münhasıran AnTuTu Benchmark testiyle öne çıkan bir model oluyor. AnTuTu Benchmark’tan 440 bin 572 puan toplayan Mate 30 Pro, bu skorla Samsung Galaxy S10+ ve Galaxy Note 10+ da dahil tüm telefonları arkada bırakarak tepeye tek başına oturuyor. Elbette yeni çıkacak telefonlarla bu liste güncellenecek, gelgelelim o devrana kadar görünüşe nazaran tepe Mate 30 Pro’nun.

Klasik sentetik testlerden GeekBench‘te tek çekirdek skoruyla 749 puan, çoklu çekirdek sonucuyla da 2847 puan toplayan Mate 30 Pro, Pcmark Work 2.0 performansında da 8647 puan topluyor.

Grafik tarafında bir öbür değerli test 3Dmark Benchmark‘ta bulunan Sling Shot oluyor. Sling Shot Extreme OpenGL senaryosunda 5735 puan alan Mate 30 Pro, Vulkan senaryosunda ise 5451 puan topluyor.

Telefonda bulunan Mali-G76 mimarisine sahip GPU vilayetle performans yüzde 30 orantısında artarken kuvvet verimliliği de yüzde 46 orantısında arttırılmış durumda. Kullanılan Kirin Gaming+ 2.0 ile birlikte de performansında bunun karşılığını alıyorsunuz.

Telefonu kullandığımız vade boyunca Asphalt 9‘dan Call of Duty‘ye ve PUBG‘ye kadar tanınan oyunları oynadık. Asphalt 9’da çok yüksek grafik kalitesinde rastgele bir kasma yahut donma ile karşılaşmadık, çok akıcı bir deneyimi elde ettik. 30 dakikalık oyun seansı içinde de rastgele bir ısınmayla karşılaşmadığımızın da altını çizelim.

Grafik tarafında emsal bahis PUBG için de beğenilen durumda. PUBG’de HDR grafik ayarları ve kare suratının da Çok seçildiği senaryoda çok akıcı bir oyun deneyimi sağlıyor Mate 30 Pro.

Huawei Mate 30 Pro’ya uyguladığımız testleri ve gerçek vakitli oyun performanslarını acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei Mate 30 Pro Pil Performansı Nasıl?

Mate 30 Pro’da 4500 mAh kapasitesinde bir batarya taraf alıyor. Bahsettiğimiz pek çok noktada olduğu üzere pil idaresi ve şarj konusunda da en uygun akıllı telefonlardan biri olan Mate 30 Pro, kutusunda 40W gücünde şarj adaptörü bulunduruyor. Tekrar 27W gücünde kablosuz şarj özelliği olan telefonda elbette Huawei telefonlarla tanıdığımız karşıt şarj özelliği de mevcut. Yani Mate 30 Pro’yu bir mobil şarj cihazı olarak da kullanarak, gayri cihazları kablosuz olarak şarj edebilirsiniz.

Evet, Mate 30 Pro’nun pili ne kadar gidiyor? Bu hususa öncelikle, telefonu ağır kullanacağınız bir tasarruf senaryosunda telefonun 2’inci günü gördüğünü söyleyerek başlayalım. Daha hafif tasarruflarda ise tek şarjla 2’inci günü de devirebiliyorsunuz. Elbette mekan alan güç tasarruf modu ve ultra güç tasarruf modlarını kullnarak müddetleri uzatabilirsiniz.

Öte yandan her devir uyguladığımız maksimum parlaklıkta 90 dakikalık HD medya testimizde yalnızca yüzde 5 orantısında pil tüketen Mate 30 Pro, bu skorla da değerli rakibi Note 10+’ı arkada bırakıyor. Galaxy Note 10+ incelememizde, telefonun bu test ahir yüzde 10 batarya tükettiğini söylemiştik.

Telefonun pil performansını oyun senaryosunda da değerlendirdik. Tam parlaklıkta ve Wi-Fi’a bağlı senaryoda 30 dakikalık Asphalt 9 performansı sonrası yüzde 10 şarj tüketen Mate 30 Pro, pili külliyen tükendiğinde ise tam 1 saat içinde şarj olabiliyor. Lakin bunun birinci 30 dakikasında bataryanın yüzde 66‘sı doluyor, 40 dakikada ise yüzde 83‘lük doluluk nispetine ulaşıyor. Yeniden şarj konusunda da kıyaslayacak olursak, Galaxy Note 10+ 1 saat 5 dakika içinde tam kapasite şarj olabiliyordu. Bu mealde birbirlerine yakın olduklarını söyleyebiliriz.

Huawei Mate 30 Pro Ne Kadar Müddette Şarj Oluyor?

  • 10 dakika: %22
  • 20 dakika: %49
  • 30 dakika: %66
  • 40 dakika: %83
  • 50 dakika: %94
  • 60 dakika: %100

Huawei Mate 30 Pro Kameralarının Özellikleri Neler?

Artık telefonlar münhasıran fotoğraf yetenekleriyle ön plana çıkmaya başladılar. Mate 30 Pro da bunlardan biri oluyor. Kamera konusundaki otoriteler biri olan DXOMARK’tan 121 puan alarak iPhone 11 Pro Max ve Samsung Galaxy Note 10+‘ı geçmişte bırakan Mate 30 Pro, daha evvel de mobil fotoğrafçılık deneyimini yeni bir çıtaya taşıyan Mate 20 Pro ve P30 Pro akıllı telefonlarının üzerine koyan bir telefon oluyor. Bunu aslında görsel olarak gerideki dev objektif görünümlü kamera meydanıyla ortaya koyan telefon, burada 4’lü kamera kurulumuna mahal veriyor.

Kameralara yakından baktığımızda, bunlardan ana kameranın 40 MP ölçüsünde, f/1.6 diyafram ve 27 mm’lik geniş açılı olduğunu görüyoruz. OIS yani, optik imaj sabitleme özelliği bulunduran ana kamera, lazer otofokus da içeriyor.

Telefonda konum alan tek 40 MP kamera ana kamera değil. Ultra geniş açılı kamera da 40 MP lense sahip. 18 mm’lik bu kamera da ise f/1.8 diyafram kıymeti ve lazer otofokus mevcut.

3’üncü kamera 8 MP çözünürlüğünde ve f/2.4 diyaframlı 80 mm’lik telefoto lens oluyor. Tekrar OIS bulunduran bu kamera ile 3x optik zum yapabiliyor, 5x hibrit zum sağlayabiliyor ve dijital zum ile 30x’e kadar yakınlaşabiliyorsunuz.

Telefondaki 4’üncü kamera ise telefonun ön yüzünde de olduğu üzere 3D ToF sensör olarak mekan alıyor. Bu kameradan da daha çok portre ve açıklık modlarında faydalanıyorsunuz. Başkaca bu kamera ile 3 boyutlu tarama yapılabiliyor.

Mate 30 Pro’nun ön yüzündeki çentik sahasında ise tekrar bahsettiğimiz üzere 3D sensör bölge alırken ön kamera 26 mm’lik 32 MP çözünürlüklü ve f/2.0 diyaframlı olarak önümüze çıkıyor.

Ön tarafta rastgele bir fizikî flaş yok, gelgelelim ekran flaşını kullanabiliyorsunuz. Telefonun gerisinde ise çiftli çift tonlu LED flaş mekan alıyor. Bu arada bahsetmeye gerek var mı bilmiyoruz, çünkü Huawei ve Leica uzun devirdir çalışıyor ve buna bağlı olarak telefonda tekrar Leica lens kullanılıyor.

Huawei Mate 30 Pro 4K 60 Kare Medya Kaydı Yapabiliyor

Mate 30 Pro’da görüntü konusunda da iyileştirmeler var. Rakiplere kıyasla medya mealinde bir tık artta duran Huawei, bu mevzudaki açığını da Mate 30 Pro ile kapatmış ve Mate 30 Pro’ya 4K 60 FPS görüntü kayıt yeteneğini kavuşturmuş. Bu sayede 4K çözünürlükte saniyede 60 kare medya kaydı yapabilen telefon, ağır çekim konusunda da değerli işler yapıyor.

Saniyede 7680 FPS görüntü kaydı yapabilen birinci telefon olan Mate 30 Pro’nun bu senaryoda çok düzgün ışık koşullarına muhtaçlık duyduğunu da söyleyelim. Öte yandan telefonda Full HD’de 960 kare kayıt imkanı da tanınıyor. Bu arada görüntü kısmında ön kamerada ise 1080p’de 30 kare görüntü kaydı yapılabildiğini söyleyelim. Note 10+’ta ise ön kamerayla da 4K kayıt alabiliyorsunuz.

Huawei Mate 30 Pro Gece Modu Nasıl?

Mate 30 Pro’da elbette gece modu da geliştirilmiş ve Huawei, bu modda şu an yeniden rakipsiz diyebiliriz. Hiç ışık yokken gece modunda rakiplere nazaran değerli fark koyan Mate 30 Pro, gece yapacağınız çekimlerde büyük keyif almanızı sağlayacak. Düşük ışıkta kademeli olarak pozlayarak fotoğrafı kaydedebilen telefon, böylelikle korkunç gece manzaraları yakalamanıza imkan tanıyor.

Mate 30 Pro’un kamera özelliklerine ait tekrar elbette AI, yani yapay zekadan maksimum faydalanabildiğinizi, HDR özelliğini kullanabildiğinizi, makro çekimlerde detaylı sonuçlar alabildiğinizi söyleyelim ve artık Mate 30 Pro ile çektiğimiz fotoğraf ve medyaları değerlendirmeye geçelim.

Huawei Mate 30 Pro Kamera Değerlendirmesi

Birinci başta şunu söylemek lazım: Telefonun ana kamerası varsayılan olarak 4:3 formatta 10 MP olarak açılıyor. 40 MP çekim yapmak istediğinizde bunu ayarlardan ayarlamayı unutmayın.

Mate 30 Pro ile çok sayıda fotoğraf ve medya çektik. Gerek gün içinde gerek gece çekim koşullarında denediğimiz telefon ziyadesiyle başarılı sonuçlar üretti.

Yüksek kontrastlı sahnelerde hem gölge hem obje detaylarını yeterli yakalayabilen Mate 30 Pro, renk tonlamalarını çok gerçekçi biçimde yansıtabiliyor. Dış mekanlarda renk ve güzel doygunluk seviyeleri içeren fotoğraflar çekebilen telefon, fotoğraflara yakınlaştırdığınızda da detay seviyesi selef model Mate 20 Pro’ya gerek Galaxy Note 10+‘a nazaran daha âlâ sonuçlar üretiyor.

Çekilen portre fotoğraflarında cilt tonlarını doğal olarak işleyebilen telefonun kameraları, medya kayıt stabilizasyon konusunda münhasıran dış mekanlarda yapılan çekimlerde ziyadesiyle başarılı sonuçlar üretebiliyor.

Elbette biz Mate 30 Pro’yu kullanmaya devam edeceğiz ve uzun periyot testlerimizde Mate 30 Pro’nun kameralara ait çok daha örnek ve gayri telefonlarla yapacağımız karşılaştırmaları da sizlerle başkaca paylaşacağız. Fakat o devrana kadar inceleme müddetince Mate 30 Pro ile çektiğimiz manzaraları de görmeniz açısından sizlerle bir arada paylaşalım.

Huawei Mate 30 Pro ile çekilen fotoğrafları acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak Huawei’nin Mate 30 Pro modeli, sahiden her cephesiyle ziyadesiyle başarılı bir akıllı telefon olarak önümüze çıkıyor. Dizaynından performansına, tasarrufundan fotoğraf yeteneklerine kadar pek çok istikametiyle değerlendirdik ve pek mutlu kaldık. Fakat yetenekleri önünde birtakım eksiklikleri de var, onlardan da esasen bahsettik. En büyük talihsizliği Google Play servislerinden mahrum olarak geliyor olması ve Huawei Mobil Servisleri (HMS) için bir geçiş modeli olması oluyor diyebiliriz. Tekrar de sizlere bahsettiğimiz üzere bu eksiği de basitçe aşabiliyor ve burada anlattığımız gibi telefonu basitçe Google’landırabiliyorsunuz.

Evet, Huawei Mate 30 Pro’nun fiyatı ne kadar? Mate 30 Pro’yu şu an Huawei mağazalarından 8999 TL fiyatla satın alabiliyorsunuz. Bu mealde 12 bin TL’lik iPhone 11 Pro ve 15 bin TL’lik iPhone 11 Pro Max‘ten fiyat manasında daha mantıklı olan Mate 30 Pro, Samsung mağazasında 9999 TL’ye satılan Galaxy Note 10+‘tan da daha münasip duruyor. Üzerine tüm bu telefonlardan daha yüksek performans ve daha düzgün fotoğraf ile görüntü kalitesi sunuyor. Bu manada Mate 30 Pro, sahip olduklarıyla rahatlıkla önerebileceğimiz bir telefon.

CHIP Online Notu: %91

ARTILARI

+ Çok taraflı 4’lü kamera
+ Sınıf başkanı düşük ışık kamerası
+ Uçtan uca geniş OLED ekran
+ Gorilla Glass 6 muhafaza
+ Eksiksiz pil ömrü
+ Kusursuz şarj mühleti
+ Yüksek performans
+ Kızılötesi sensör
+ Suya dayanıklı
+ Bluetooth 5.1
+ 4K/60 kare görüntü var

EKSİLER

– Ekran çözünürlüğü FHD+
– Stereo hoparlör yok
– Ön kamera 1080p/30 kare görüntü kaydı

Huawei Mate 30 Pro Kimlere Nazaran?

Tasarımı, ekranı, performansı, kamera yetenekleri, pil ömrü ve daha pek çok noktasıyla üst bir amiral gemisi akıllı telefon satın almak isteyenler, Huawei Mate 30 Pro’yu rahatlıkla tercih edebilirler.

Huawei Mate 30 Pro Alternatifi

Huawei Mate 30 Pro’ya alternatif olarak Samsung tarafında Galaxy Note 10+, Apple tarafında ise iPhone 11 değerlendirilebilir. Yeniden Huawei tarafında da P30 Pro modeli tercih edilebilir.

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.