Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei, Google’sız Zorlandığını İtiraf Etti

Huawei, Google’sız Zorlandığını İtiraf Etti

Bir Huawei başkanı, Google pratiklerinden mahrum kalmanın Huawei için büyük bir olduğunu kabul etti.

Tartışmalı Çinli firma, bir müddettir Trump idaresinin yasağıyla başa çıkmaya çalışıyor. Firma şu an Android’in açık menşe kodlu sürümünü kullanabiliyor, fakat Google’ın Chrome, Maps, Gmail üzere pratiklerini yeni telefonlarına dahil edemiyor.

Huawei’nin ABD halkla bağlantılar yönetici yardımcısı Joy Tan, Amerikan firmalardan aldığı bileşenlere alternatifler bulduğunu, ama Play Store, Chrome ve Maps üzere Google hizmetlerinden mahrum kalmanın “en şiddetli kısım” olduğunu söyledi. Tan, Huawei’nin Ağustos’ta gösterdiği HarmonyOS’uyn Android’in hizmetlerinin seviyesine ulaşabilmesi için yıllar geçmesi gerektiğini de belirtti.

Huawei, ABD Ticaret Bakanlığı’nın firmayı kara listeye eklemesiyle tam Android desteğini kaybetmişti. ABD’nin bu hamlesinin nedeni, Huawei’nin Çin hükümetiyle ilişki kurduğu tezlerinden doğan ulusal güvenlik kaygılarıydı.

Huawei, geçen hafta yaptığı açıklamada 2019’un üç çeyreğinde 185 milyon telefon sevk ettiğini söylemişti. Bu, evvelki yıla nazaran yüzde 26 artış manasına geliyor ama bu datalar, Google pratiklerinden mahrum telefonlar piyasaya sürülmeden önceydi.

Yorum Ekle