Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei, Google Haritalar İçin Alternatifini Duyurdu!

Huawei, Google Haritalar İçin Alternatifini Duyurdu!

ABD’nin Çinli teknoloji devi Huawei‘ye yasağının devam etmesi ile birlikte akıllı telefon üreticisi, daha evvel ABD firmalarından tedarik ettiği donanım ve yazılımlar da dahil olmak üzere tüm teknolojiyi yenilemek için yeni sistemler buluyor. Bu eserlerin tahminen de en çekicisi, Huawei’nin Google tarafından üretilen hiçbir şeyi telefonlarında kullanamıyor olması.

Lakin artık Çinli firma, arama devinin kilit hizmetlerinden birinin bölgesini alacak bir alternatif bulmuş üzere gözüküyor. Reuters tarafından bildirildiği üzere firma, Google Maps’e (Haritalar) alternatif olarak navigasyon eksperi TomTom ile Huawei telefonlarına harita, canlı trafik haberi ve yazılım sağlamak için bir iştirake girdiğini doğruladı. TomTom Hollanda merkezli olduğu için Huawei, ABD hükümetinin Amerikalı firmalarla ittifak yapmasını engelleyen yasaktan etkilenmiyor.

Reuters ile görüşen TomTom sözcüsü Remco Meerstra, Huawei ile muahedenin bir mühlet evvel tamamlandığını lakin firmanın, belirtilmemiş sebeplerden asıllı olarak haberi kamuya bildirmekten kaçındığını söyledi.

Huawei’nin en yeni telefonları hala 10 ile çalışıyor lakin Google Play Store da dahil olmak üzere Google’ın tatbik ve hizmetlerine erişimin bulunmaması, firmanın telefonlarını daha evvel beğenildiği Avrupa ve Avusturalya da dahil olmak üzere Asya dışındaki pek çok devlette çetin satılır hale getirdi.

Şayet Huawei Android’ten külliyen vazgeçmesi gerekirse, şimdiden hazır bir yedek planı bulunuyor. Harmony OS, telefonlar, TVler, akıllı saatler, dizüstü bilgisayarlar ve daha pek çok çeşitli eserde çalışmak için tasarlanmış açık asıllı bir işletim sistemi olarak öne çıkıyor.

Yorum Ekle