Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei, Android için Kendi Pratiklerini Yapacak

Huawei, Android için Kendi Pratiklerini Yapacak

Huawei, üzerinde çalıştığı HarmonyOS’un Android’i geçeceği hakkındaki argümanlı laflarından ve halinden sert bir dönüş yapmış üzere görünüyor. Firmanın gelecekteki telefonlarında HarmonyOS’a bölge vereceği inanılıyordu, gelgelelim Android’i kullanmaya devam edeceği anlaşıldı.

Huawei’nin Küresel Medya ve Muhabere kısmının lideri Joy Tan, web sitesi MyDrivers’a yaptığı bir açıklamada “Android işletim sistemi önünde rakip olacak bir işletim sistemini yapmak, yıllar sürecektir,” dedi.

Çinli şimdi ekran manzarası bile olmayan işletim sisteminden “yakında çıkacak” diye bahsetmişti. Lakin işletim sistemini bir kenara koyarsak, kapsamlı bir yazılımın bile gizli kapılar gerisinde bu kadar çabuk hazır olmayacağını söylemiştik.

Laflarına devam eden Tan, bugün çok ziyade Android kullanıcısı olduğunu ve bu kullanıcı kitlesini HarmonyOS’a taşımaya çalışmakla uğraşmayacaklarını belirtti. Statista’nın donelerine nazaran 2018 itibariyle yerküre çapındaki telefonların yüzde 88’i, Android kullanıyor.

Huawei, yeni bir işletim sistemi geliştirmek mekanına Google Mobil Hizmetleri (GMS) için bir alternatif geliştirmek, kendi temel pratiklerini sunmak istiyor. Firma, Google Maps, Chrome ve Gmail üzere pratiklerin alternatiflerini sunabilir lakin bu pratikler birinci günden Google’ın pratikleri kadar güzel olmayacaktır. Burada en değerli sorun ise Huawei’nin Play Store’a bir alternatif sunmasının güçlükle olması.

Firma, rakip bir tatbik mağazası geliştirebilir lakin bu mağazanın güçlü olabilmesi için çok sayıda geliştiriciyi ikna etmesi gerekecektir. Bu ise bolca vakit ve paranın harcanması mealine geliyor.

Yorum Ekle