Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei, ABD’ye Karşı Yeni “Silahını” Çekiyor!

Huawei, ABD’ye Karşı Yeni “Silahını” Çekiyor!

Huawei ve ABD arasındaki uzun periyodik çekişme devam ediyor ve hikayenin yeni kısmında Çinli elektronik devi, Birleşik Muhabere Encümeni’ne (FCC) meydan okumaya hazırlanıyor. FCC geçtiğimiz hafta onayladığı kanunda, taşıyıcıların “ulusal güvenlik tehdidi” olarak kabul edilen firmalardan donanım satın almak için Kozmik Hizmet Aslından (USF) faydalanmalarını yasakladı. Saf ki bahsi geçen bu firmalar, Çin’den Huawei ve ZTE oluyor. Huawei, geçtiğimiz hafta yayımladığı açıklamada bu kararı “kanunsuz” olarak tanımladı ve Wall Street Journal’ın söylediğine nazaran karara karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Bu iki elektronik firması, encümenin tehdit olarak gördüğü isimler listesinin en üstlerinde nokta alıyor ve düzenleyiciler mütemadi olarak bu davranışlarının sebebinin casusluk kaygıları olduğunu söylüyor. Huawei ise yaptığı açıklamada FCC’nin kararının “seçili malumat, ima ve yanlış varsayımları temel aldığını” söyledi. Başkaca firma, taşıyıcıların USF desteğini kullanarak Huawei donanımlarını almalarının yasaklanmasının “ABD umumunda kırsal ve az hizmet verilen ortamlarda yaşayan Amerikalıların temasları için önemli negatif tesirlere oluşturacağını” söyledi.

Bunun yanı açıklamada “FCC’nin ulusal güvenlik temelinde Huawei’yi munfasıl tuttuğu görülüyor ama şirketin bir güvenlik risk oluşturduğuna dair bir kanıt sunulmuyor. Bunun bölgesine FCC, kolay bir biçimde, Çin kanunlarının yanlış görüşünü temel alarak, Huawei’nin Çin hükümeti denetimine girebileceğini varsayıyor” cümleleri mekan alıyordu.

Journal’ın menşelerinin söylediğine nazaran Huawei, FCC’nin kararına itiraz etmek için önümüzdeki hafta New Orleans’ta Temyiz Duruşması’na dava müracaatında bulunmaya hazırlanıyor.

Aslında bu yaşananlar, daha evvel yaşananların beklenen devamı gibi gözüküyor. ABD hükümet ajansları daima olarak Huawei’nin ABD pazarına erişimini sınırlamaya çalışıyorlar lakin firmanın var olan müşterilerinin hizmet vermeye devam edebilmesi için çeşitli uzatmalar ve müsaadeler verildi. Huawei ise ABD’yi siber taarruzlar ve “dürüst olmayan” davranışlar ile suçladı.

Yorum Ekle