Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei, 2020’de “Hayatta Kalmaya Çalışacak”

Huawei, 2020’de “Hayatta Kalmaya Çalışacak”

2019 yılının Huawei için çetin geçtiği bir gerçek. Bilhassa ABD ile yaşadığı buhran hala sürerken, Huawei’nin yeni telefonlarında Google servislerinin bulunmuyor olması, Çinli şirketi kendi ekosistemini hayata geçirmeye itiyor. Huawei CEO’su Eric Xu ise gelecekten nispeten umutlu, ancak çetin olacağını da kabul ediyor.

Eric Xu, çalışanlarına gönderdiği yeni yıl iletisinde, 2019’daki satış rakamlarından bahsederken, 2020 için de bildiri veriyor. “Önceliğimiz hayatta kalmak olacak,” diyen Xu, 2019’un ise güç bir yıl olmasına rağmen satış rakamlarıyla şirket için epeyce yeterli geçtiğini de açıklamış.

Xu’nun belirttiği rakamlara nazaran Huawei, bir evvelki seneye nazaran yüzde 17 orantısında satış arttırırken, yıl boyunca tam 240 milyon adet akıllı telefon satışı yapmayı başarmış. Elbette satışlara bağlı olarak şirketin geliri de yükselmiş durumda. Şirketin 2019 geliri 850 milyar Çin yuan, yani tam 122 milyar dolar olarak yeni bir rekor kırmış. Çünkü bu yarar bir evvelki yıla nazaran yüzde 18‘lik artış manasına geliyor.

Bakalım Huawei, 2020 yılında nasıl bir yol izleyecek. ABD ile olan bunalımı tahlile ulaşacak mı, yoksa Çinli şirket, kendi işletim sistemiyle yola devam kararı mı alacak? Huawei’nin birinci hamlesini mart ayında tanıtılması beklenen P40 ve P40 modelleriyle göreceğiz.

Yorum Ekle