Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hodan otu nerede bulunur? Hodan otunun yararları neledir? Hodan otu nasıl tüketilir?

Hodan otu nerede bulunur? Hodan otunun yararları neledir? Hodan otu nasıl tüketilir?

Hodan otunun ne olduğunu biliyor musunuz? Hodan otu nerede bulunur? Evet hodan otunun yararları nelerdir? Anavatanı Suriye olan Hodan otu hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında baş ağrısı ve sinirliliğe uygun gelen hodan otu hakkında merak edilen olan her şeyi bulabilirsiniz.

Halk arasında ıspıt, zılbıt, kaldırık ve odan olarak bilinen hodan otu beyaz, mavi ve pembe çiçekleri ile tarlalarda kenarlarında zaten yetişir. Suriye başta olmak üzere, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu’da yetişen hodan ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Ekime kadar bulunabilir. Tohumdan elde edilen yağ umumiyetle ticari hedefli kullanılır. Yaş hali ile mutfaklarda ve tıbbi tedavilerde doğal ilaç olarak tüketilir. İçerdiği asit unsurları sayesinde insan sıhhatine yarar sağlayan hodan otu kurutularak çay da yapılır. Adet öncesi çöküş sendromundan cilt hastalıklarına kadar yarar sağlar. İlkbaharın gelmesiyle birlikte tabiattan zaten çıkan ve köylülerin geçim kaynağı olan hodan ya da bir gayri ismiyle zılbıt önümüzdeki haftalarda tezgahlardaki yanını almaya başlayacak. Devletimizde Şark Anadolu ve Karadeniz kesiminde sıklıkla bulunur. Mavi, pembe ve beyaz renklerde çiçek açar. Fakat hodan otunun gövdesi ve yaprakları pişirilerek tüketilir.  

HODAN OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

gelişimi için vücuda ortalama gün içerisinde yüzde 70 kalsiyum takviye edilmelidir. Hodan otu bu takviyenin yüzde 20’sini karşılar. 

Vücuttaki oksijen orantısını dengeleyen ve hadlerin daha sağlıklı iletim sağlaması için potasyuma muhtaçlık var. Vücut bu minerali resen üretmediğinden dış takviyeye muhtaçlık duyar aksi halde önemli kalp damar illetleri yaşanabilir. Hodan otu potasyum bakımından da varlıklı olduğundan tüketilerek bu eksiklik giderilebilir.

İçerdiği asitler sayesinde vücuttaki toksinleri atar. İdrar ile attığı toksinler sindirimdeki bakterileri de temizler.  Bunun yanı sıra boğazda biriken balgamı da atmada tesirlidir.

Kuvvetli bir iltihap söktürücü olan hodan otu vücutta biriken ödemi atarak kilo vermeye de yardımcı olur. Münhasıran diyet listelerine eklenmesi gereken otlardan biri olan hodan bölgesel zayıflamada tesirlidir. Bir porsiyonu gün uzunluğu vücuda güç verir.

Sindirim sisteminde yaşanan aksaklık birebir hengamda hudut sistemini de olumsuz tesirler. Bu durumlara bağlı sonluluk, uykusuzluk, dengesizlik ve depresyon üzere ruhsal illetler yaşanır. Hodan otu vücuttaki elektriği dengeleyerek hudut hücrelerinin çalışmasını sağlar. 

Hodan otunun tohumundan elde edilen yağ ise ciltteki kırışıklığı, yarıkları, sivilcelenmeyi, aknelenmeyi ve selülit üzere marazların giderilmesinde tesirlidir.

HODAN OTU NASIL TÜKETİLİR?

Farklı kesimlerde farklı vakitlerde çıkan hodan otunun en çok taze hali tıpkı ıspanak üzere pişirilir. Bunun dışında ise kurutulmuş hali ve yağı aktarcılarda bulunabilir. Hodan otu taze halde tüketilmeden evvel sirkeli suya bastırılmalı. Daha sonra ise uygunca yıkanmalı. Tavaya evvel bir baş soğan doğranıp atılır. Pembeleşen soğanların akabinde hodan da kesilerek tavaya atılıp pişirilmesi beklenir. Ispanak üzere pişirilen hodan otuna biber ya da patlıcan da eklenebilir. Bunun yanı sıra hodan yağı çıkartılıp cilt dertlerinde kullanılır. Çatlak, selülit ve sivilce üzere sıhhat sıkıntılarına karşı olumlu tesiri vardır. 

Yorum Ekle