Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hindi etinin yararları nelerdir? Hindi eti hangi marazlara uygun gelir? Hindi eti tüketimi

Hindi etinin yararları nelerdir? Hindi eti hangi marazlara uygun gelir? Hindi eti tüketimi

Hem tat hem de manzara olarak tavuk etine benzeyen hinti etinin insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Şahsi kutlamalarda çoklukla tercih edilen hindi eti, tam bir protein kaynağıdır. Soğuk iklimlerde tüketilmesi tavsiye edilen hindi eti, hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Evet hindi etinin yararları nelerdir? Hindi eti hangi marazlara düzgün gelir? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Kolesterol ve yağ orantısı nispeten düşük olan hindi eti, protein bakımından da bir o kadar zengindir. Tarihte birinci sefer 16. yüzyılda İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilen hindi, kişisel kutlamalarda tercih edildi. Anadolu topraklarında ise yüzyıllardır tüketilen hindi eti, münhasıran soğuk kış günlerinde ısısını artırdığından tüketildi. Pişirilmesi güçlükle olan hindi eti günümüzde çok tercih edilmez. Hususî günlerden kişisel günlere pişirilerek tüketilen hindi eti, 100 gramlık bir porsiyonu bile vücudun gereksinimi olan proteini ziyadesiyle karşılar. Diyet yapanların tavuk ve al etine orantıyla hindi eti tüketilmesi tavsiye edilir. Zira hindi etinin yağ orantısı epey az ve bağırsakların çalışması için yarar sağlar. Bunların yanı sıra serotonin üretimi konusunda da epeyce tesirlidir. Eksperler bu yüzden kişilerin ayda bir kere de olsa hindi eti tüketmelerini öneriyor.

HİNDİ ETİNİN YARARLARI NELERDİR?

Düşük kolesterol içeren hindi eti, kalp ve damar sıhhatine olumlu ek sağlar. Kandaki beğenilmeyen kolesterol seviyesini düşüren hindi eti, ani damar tıkanmalarını önler.

B vitamini kompleksi bakımından güçlü olan hindi eti, vücudun kuvvet orantısını artırır. Birebir devirde güç depolayan hindi eti, ağır iş temposunda gerilim ve depresyon üzere problemlerin yaşanmasını mahzurlar. 

Kandaki hücrelerin sayısını artırarak kansızlığın önüne makbul. Tıpkı vakitte kan basıncını istikrarlar. 

Serotonin hormonu bakımından varlıklı olan hindi eti, mahsusen ruhsal illetler yaşayan şahıslar için tavsiye edilir. 

Yüksek antioksidan içeren hinti eti, vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylelikle yaşlanmayı geciktirir. 

HİNDİ ETİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere hindi eti de alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden tüketilmeden evvel bir ekspere danışılması gerekir. Bunun yanı sıra son günlerde hormonlu listesinde olan hindi eti hakkında haberli olmadan alınması tavsiye edilmez. Aksi halde yukarıdaki tüm yararların tam karşıtı bir tesire neden olur. 

HİNDİ ETİ NASIL TÜKETİLİR?

Birçok pişirme sistemi ile tüketilen hindi et konusunda Anadolu mutfağında en lezzetli tanım bulunmaktadır. Hindi eti marine edildikten bir müddet sonra bekletilir. Bir gün boyunca hazırlanan sarımsaklı baharatlı sosta bekletilen hindi eti daha sonra yüksek ısında bir fırına verilir. En az 3 en çokça 5 saat sonra fırından çıkartılarak tüketilebilir. Ya da göğüs kısmı ufak ufak kesilerek pilavlı yemek yapılır. 

Yorum Ekle