Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Her Mektebe Bir Siber Güvenlik Laboratuvarı

Her Mektebe Bir Siber Güvenlik Laboratuvarı

Logo Yazılım’ın 35 yıllık tecrübesini gerisine alarak çalışmalarına devam eden Berqnet Firewall tarafından hayata geçirilen “Her Mektebe Bir Siber Güvenlik Laboratuvarı” isimli toplumsal sorumluluk girişimi tüm süratiyle devam ediyor. Son olarak, geçtiğimiz hafta Kocaeli Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde siber güvenlik laboratuvarı kurulan girişim kapsamında, hocalara kapsamlı siber güvenlik ekosistemi ve firewall eserleri hakkında detaylar aktarılırken, 300’e yakın bilişim talebesine ise siber güvenlik okuryazarlığı eğitimi verildi. Girişim ile müfredatında bilişim dersleri bulunan mekteplere teknik altyapı, laboratuvar suramı ve temel bilişim ve siber güvenlik eğitimleri verilirken bu güne kadar 100 muallim ve 900 talebeye ulaşıldı. 

“Türkiye’nin siber güvenlik gücüne ek sunmayı hedefliyoruz”

Türkiye’nin siber güvenlik gücüne ek sunmayı hedeflediklerini belirten Berqnet Firewall Umumî Yöneticisi Dr. A. Murat APOHAN, “Eğitime yüzde 100 destek misyonuyla her mektebe bir siber güvenlik laboratuvarı kazandırmak istiyoruz.  Bilhassa gelecekte bu ortamda ilerlemek isteyen gençlere staj ve iş imkanı sunmak için de üstümüze düşen tüm sorumlulukları yanına getireceğiz. Nizamlı aralıklarla devam ettirdiğimiz eğitimlerin yanı sıra siber güvenlikle direkt alakalı olan derslerin, bilişim ortamında dersleri bulunan mekteplere yönelik MEB müfredatına alınması için gerekli teşebbüslerin başlatılması noktasında da gerekli teşebbüsleri yürütüyoruz. Böylelikle hedeflediğimiz farkındalığı oluşturacağımıza ve memleketimizin parlak gençlerinin bu ortamda daha donanımlı ilerlemesine ve yetiştirilmesine ekte bulunacağımıza inancımız tam!” sözlerini kullandı. 

“2020’de 10 bin mektepliye siber güvenlik okuryazarlığı eğitimi vereceğiz”

2018 yılında tatbike geçirilen girişimin birinci etabında Kocaeli’nin esaslı kurumlarından İzmit Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Bilgisayar Programcılığı talebelerine eğitim verilerek mektep bünyesinde bir siber güvenlik laboratuvarı kurulması için gerekli çalışmalar başlatıldı. 2018’in Ekim ayında başlanan girişimin 2. etabında ise Beykoz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Haber Güvenliği Teknolojisi Kısmı talebelerine siber güvenlik farkındalığı, temel network ve firewall hususlarında detaylı bir eğitim verilip siber güvenlik eserleriyle ilgili derslerin devam ettirilmesi ismine gerekli ekipman bağışı yapıldı… “Her Mektebe Bir Siber Güvenlik Laboratuvarı” girişimi kapsamında gelecek gayelerini aktaran Dr. A. Murat APOHAN, “Kocaeli ve İstanbul’un akabinde Anadolu’ya yayılarak planlandığımız ve takvimimize aldığımız Konya, Antalya ve Kahramanmaraş’ta belirlenen mekteplerde eğitim ve laboratuvar suram çalışmalarına devam edeceğiz. Eğitime verdiğimiz desteği daima hale getirerek 2020 dahil olmak üzere her yıl 10 bin yeni gence ulaşmayı amaçlıyoruz” sözlerini kullandı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle