Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Her Koşulda Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir? İşte Bilinmesi Gerekenler!

Her Koşulda Net Fotoğraflar Nasıl Çekilir? İşte Bilinmesi Gerekenler!

Fotoğrafı çekilen kişi, manzara, hikaye yahut obje net olmadığı sürece, ortaya çıkan fotoğrafın gayrı özelliklerinin bir pek bir ehemmiyeti kalmıyor. Her devir daha net, daha anlaşılır, mana tabir eden fotoğraflar peşinde insanlığın 200 yıla yaklaşan fotoğrafçılık serüveninde Huawei, mobil cihaz fotoğrafçılığı için netliği ve odaklanmayı artık bir sorun olmaktan çıkarttı. Fakat, teknolojinin bu noktaya gelmesi de hiç kolay olmadı.

Kontrast algılamalı oto odaklanma (CDAF)

Bir imaj sensör aracılığıyla gerçek vakitli olarak oluşturulur ve odağı belirlemek için, algılanan imgenin maksimum kontrast noktası Imaj Sinyali İşlemcisine (ISP) aktarılır. CDAF, lensin odak noktasını tekrar tekrar ayarlaması gerektiğinden nispeten daha yavaştır. Birebir devranda, mahsusen düşük ışık koşullarında, değişen aydınlatma durumlarında daha hassastır.

Faz algılamalı oto odaklanma (PDAF)

Ana sensördeki renk algılayan birtakım pikseller, PDAF’yi desteklemek için odak pikselleriyle değiştirilir. Otomatik netleme elde etmek için Lens hareketini denetim ederek, faz farkı ortadan kaldırılır. PDAF’nin özellikleri arasında, sık lens hareketi gerektirmeden gelişmiş odaklama suratı ve hassasiyeti bulunuyor. Fakat, hudutlu sayıda odak pikselleri vardır ve tüm pikseller odaklanamaz.

Tam piksel çift faz algılamalı oto odaklanma

Çift PDAF’yi destekleyen sensörler, her bir pikselin bağımsız olarak PDAF gerçekleştirmesine imkan tanıyan iki fotodiyotla oluşturulmuş renk algılama pikselleri kullanıyor. Her piksel bir netleme pikseli olduğunda, düşük ışıklı yahut hareketli fotoğraflar çekerken bile netleme mühleti büyük ölçüde güzelleştiriyor.

Serisi, yerkürenin birinci Full Octa PD Otomatik Odaklama özelliğini sunuyor

Serisi, yüksek çözünürlük ve yüksek süratli odaklama sunan 50MP HUAWEI Ultra Manzara Sensörüne sahiptir. Her piksel, otomatik netlemeyi desteklemek için iki fotodiyot içermektedir. Varsayılan kamera modu, dört pikseli bir 2,44 mikrometre boyutunda bir süper piksele birleştirerek, her pikselin sekiz fotodiyotun otomatik odaklama emeliyle çalışmasını sağlayarak çok daha keskin odaklama sağlıyor:

  • Düşük ışıklı ortamlarda yahut küçük nesnelere odaklanmada suratı ve doğruluğu artırıyor.
  • Sokak ve spor fotoğrafçılığına münasip hareketli nesneyi yakalamak için eksiksiz bir araç.
  • Görüntü çekimi sırasında mütemadi odak izleme elde ediliyor.

HUAWEI P40, Full Octa PD AutoFocus’u desteklemenin yanı sıra, bir lazer sensör içeriyor. HUAWEI P40 Pro ve HUAWEI P40 Pro +, daha da net bir odak elde etmek için arayı açıkça ölçebilen bir ToF kamera ile birlikte geliyor.

Otomatik odaklama (AF), kamera performansının temel bir modülü. Sırf kamera odağı nesneye süratli ve yanlışsız bir biçimde indirdiğinde net ve keskin fotoğraflar çekebilir. Gelgelelim akıllı telefonlar daha yüksek çözünürlüklü sensörler alıyor ve tek piksel boyutu mevcut teknolojik sonları esasen kırdı. Günümüzde birçok sensör artık Çift PDAF’ı desteklemiyor ve odaklama yeteneğinde bozulmaya neden oluyor.

Full Octa PD AutoFocus

HUAWEI P40 Serisi için HUAWEI Ultra Vision Sensörünü tasarlarken, Huawei, fotoğraf performansını etkileyebilecek üç temel faktörü, dinamik aralığı, gürültü azaltmayı ve odaklama suratını dikkate aldı. Loş ışık üzere kuvvetli aydınlatma ortamlarında daha süratli Tam Piksel Octa PD Otomatik Netleme sağlamak için 2.44 mikrometre boyutunda piksel kullanır. HUAWEI P40 Pro için yaptığı incelemede DXOMARK şöyle yazıyor:

“Huawei’nin tüm piksellerde çift faz algılamalı yeni oto odaklama sistemi, testlerimizde dehşet bir iş çıkardı ve P40 Pro’nun otomatik netlemesini bugüne kadar test ettiğimiz başka tüm cihazlardan daha uygun hale getirdi. Performans, aydınlık dış mekan sahnelerinden çok düşük ışığa kadar her koşulda kusursuzdu ve test kullanıcılarımız, gerçek hayat çekimlerinde yahut laboratuvar testlerimizde otomatik netleme problemleri bulamadılar. Laboratuvarda otomatik odaklama çok süratli ve tüm ışık koşullarında tutarlı bir halde gerçek odaklanma sağladı. P40 Pro otomatik odaklama, fotoğraf makinesini odaktan çıkardıktan sonra hem kısa hem de uzun gecikmeler için anında ve çok sağlam bir formda odağa kilitlendi.”

Yorum Ekle