Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Havucun yararları nelerdir? Nizamlı havuç suyu içerseniz ne olur?

Havucun yararları nelerdir? Nizamlı havuç suyu içerseniz ne olur?

A vitamini bakımından en güçlü besin olan havuç, turuncu dışında mor, siyah, al, beyaz ve sarı üzere renkleri de vardır. Turp ailesine bağlı olan havuç, göz sıhhatinde gece görünüşü artıran mucize bir besindir. Eksperler sistemli tüketilmesi gerektiğini söyledikleri besin listesinde birinci on sırada konum alıyor. Pekala havucun yararları nelerdir? Hangi illetlere yeterli gelir? Sistemli havuç suyu içerseniz ne olur?

Tarihi kitaplarda anlatılanlara nazaran havuç, Orta Asya kökenlidir. Birinci tarımda ekilmeye başlandığında kökleri bölgesine çıkan yeşil yaprakları tüketilirdi. Yeşil yaprakları yakın akrabası olan maydanoz, kişniş, rezene, anason ve kimyon üzere kurutulur ve alternatif tıpta kullanılırmış. Havuç tohumlarının birincisi ise Güney Almanya topraklarında M.Ö yıllara aittir. Daha sonra kökünün pişirilip tüketildiği fark edilir. İlerleyen devirlerde ise alternatif tıpta ilaç olarak kullanılmıştır. Lapası zeytin yağı ile karıştırılıp krem elde edilir. Bu krem yaraları çabuk düzgünleştirir. Bunun dışında havuç kaynatılıp suyu tüketilir. Bu su sindirime uygun gelir. bunların yanı sıra havuç A vitamini bakımından tabiatta bulunan en güçlü besindir. A vitamini gözdeki sarı noktanın daha güzel görmesini sağlar. Tabiatta en sık kullanılan turuncu havucun yanı sıra daha birçok rengi bulunur. Yunan tıp kitaplarında yararları ve tasarruf meydanları saymakla bitmeyen havuç çiğde tüketilebilir.

ZENCEFİLLİ HAVUÇ SUYUNUN YARARLARI

HAVUCUN YARARLARI NELERDİR? HANGİ ILLETLERE DÜZGÜN GELİR?

Kök sebzelerinde en ziyade vitamin ve minerale sahip olan havuç, lif aslı bakımından da zengindir. Bu özelliği sayesinde uygun bir olan havuç vücuttaki hücrelerin performansını artırır. 

Beta karoten unsuru hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Bu unsur bakımından güçlü olan havuç, sistemli tüketildiğinde kolon ve göğüs kanserini önler. Yapılan araştırmalarda göğüs kanseri yaşanma ihtimali olan hatunların tertipli havuç tüketerek hücrelerin beğenilmeyen tümöre dönüşmesinin önüne geçtiği görülmüştür. 

Bir ay boyunca nizamlı tüketilen çiğ havuç kandaki makûs kolesterolü istikrarlar. Bununla bir arada kan basıncını da olumlu etkilediği için yüksek tansiyonu kalp ve damar illetlerinin önüne makbul. İsveç bilim adamlarının yaptığı araştırmada kalp bunalımı geçirme ihtimali olan hastalara nizamlı havuç tüketimi sağlanmıştır. Bunun sonucunda hastaların yüzde 70’inin kalp bunalımı riskinin azaldığı görülmüştür.

Göz içinde azalan likit ve vitamin görme kaybına neden olur. Mahsusen görmeyi destekleyen sarı noktanın fonksiyonu düşer. Lakin A vitamini bakımından güçlü olan havuç, göz içi vitaminleri artırarak görme kabiliyetini artırır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan gece körlüğünün de önüne makbul. 

Kandaki şeker artıkça ya da azaldıkça diyabet illeti ortaya çıkar. Bu durum beraberinde önemli illetleri da getirir. Antiseptik özelliği olan havuç kandaki şeker seviyesini düzenler. 

Havuç sindirim meselelerinin de önüne makbul. Bağırsakların performansını artırır. Mide asidini düzenler. İçerdiği lif sayesinde midedeki gastirik asitlerin çoğalmasının önüne makbul. Yemek sonrası mide şişkinliği ya da gaz sıkışması üzere ömür kalitesini düşüren rahatsızlıkların yaşanmasını pürüzler.

Topraktaki mineralleri barındıran havuç çiğ tüketildiğinde diş kökünü güçlendirir. Tükürük bezlerindeki besin atıklarını temizler. Alkalik husus bakımından güçlü olduğundan ağız içindeki bakteri sayısını azaltır. Ağız kokusu ve enfeksiyonu üzere durumların önüne makbul. 

Güçlü C vitamini sayesinde antibakteriyel tesir gösterir. Kandaki beyaz hücrelerin sayısını artırır. Bağışıklığı güçlendirir. Mevsimsel geçiş marazlarının yaşanma mümkünlüğünü azaltır. 

TERTIPLI HAVUÇ SUYU İÇERSENİZ NE OLUR?

İleri yaş görme kaybı engellenmiş olur. Kansere yakalanma riski azalır. Mide asidi düzenlendiğinden gastirit ve ülser üzere marazların önüne geçilir. Kan basıncını istikrarlar. Hafıza gücünü artırarak tam konsantre sağlar. Kronik baş ağrılarının yaşanmasını önler. Gebe bayanların amnisyon sıvısının artmasında yardımcı olur. 

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NUN HAVUÇ SUYU ÖNERİSİ

Tertipli olarak 2 ay kesintisiz her akşam yemeğinden 1 saat sonra taze sıkılmış havuç suyu tüketilebilir. 2 ay sonra haftada 3 güne düşürülmeli. Her tüketimde havuçlar meyve sıkacağında taze yapılmalı. 

Yorum Ekle