Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hatmi çiçeğinin yararları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan hatmi çiçeği kürü…

Hatmi çiçeğinin yararları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan hatmi çiçeği kürü…

Yerkürenin acilen hemen her tarafında rahatlıkla yetişebilen hatmi çiçeğine birçok yörede farklı isimler verilmiştir. Ayrıyeten C vitamini de içeren çiçeğin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Sizler için bilhassa ödem atmakta tesirli olan hatmi çayı hakkında merak edilenleri araştırdık. Evet Hatmi çiçeğinin yararları nelerdir? Haberin detayında…

Devegülü, silindir, gül hatmi ve hire olarak da bilinen hatmi çiçeği Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Ebegümeci ailesine ilişkin olan hatmi çiçeği, kimi yörelerde hibiskus olarak makbul. Tanınan kültürde mahsusen kullanılan hibiskus çayı ödem atmada epeyce tesirlidir. Sulak kesimlerde rahatlıkla yetişen hatmi çiçeği Ortamının iklimini sever. Çiçekler tam olgunlaştıktan sonra toplanıp tasarruf ortamlarına nazaran kurutulur ya da yağı çıkartılır. Hatmi çiçeğinin kök, yaprak ve tacına kadar her şeyi yararlıdır. Ilmî ismi althaea officinalis olarak bilinir. Yapılan araştırmalarda rastgele bir yan tesirine rastlanmayan hatmi çiçeği kozmetik ve ilaç dalında kullanılır. Hatmi çiçeği içeriğinde nişasta, sakaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin unsurları barındırır. Halk arasında kuru öksürük şifası olarak bilinir. Enfeksiyonla uğraşta birebir yarar sağlayan hatmi çiçeği alternatif tıpta sıkça tüketilir. Mor ve pembe renklerinden oluşur. Beğenilen kokusu ile birtakım yemeklere konulur. 

İBRAHİM SARAÇOĞLU’DAN HATMİ ÇİÇEĞİ KÜRÜ

Mütemadi geçmeyen öksürüğü anından bitiren hatmi çiçeği, münhasıran çocuklarda tesirlidir. Yarım bardak kaynar sütün içine 6 yaprak hatmi çiçeği ekleyin. 5 -6 dakika bekledikten sonra süzüp sütü için. Bunu hem yetişkinlere hem evlatlar yapabilir. Günde iki defa yapılabilir. Ayrıyeten bu tatbikten sonra bir kaşık keçiboynuzuyla da bu süreci kuvvetlendirebilirsiniz. Bu uygulamayı tıpkı devirde su ile de yapabilirsiniz. Ama içerisine mutlaka bal ya da limon eklenmemeli.

HATMİ ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI!

Hatmi bitkileri kurutularak 150 gramı 3 bardak su ile kaynatılır. 10 dakika kaynadıktan sonra 10 dakika da demlenmeye bırakılan hatmi çiçeğinin ile cildinize tonik uygulayabilirsiniz. Kurutulmamış hatmi çiçeği bir savanda yeterlice dövüldükten sonra içeriğine biraz zeytin yağı eklenip koltuk altına bileğe sürüldüğünde cildin terleme noktalarında vücuda şirin bir koku bırakır. 

Üst teneffüs yolları ile kusurlukları ile boğaza yerleşen enfeksiyonlu hücreleri bitirmeden tesirlidir. İçerdiği asparagin hususu sayesinde mutasyona uğramış ve boğazların şişmesine neden olan durumu azaltır. Umumiyetle üst teneffüs yolları ile ortaya çıkan kuru öksürüğü giderir. Birebir hengamda bronşit ve bronşiyal soğuk algınlığı hastalıklarına yeterli gelir.

Kandaki besinlerden dolayı aniden yükselen şekeri düşürmede tesirlidir. Gelgelelim şeker hastaları kullanmadan evvel hekimlerine müracaatlarında yarar var. Yalnızca kan şekerini değil tıpkı devirde kan basıncını da istikrarlar.

İdrar sökmede kullanılan birinci besinler arasında yan alır. Böbrek ve mesane torbasında taş kum oluşumunu önler. Böbrek üstü bezlerini çalıştırmada tesirlidir. Vücudun likit orantısını olumlu tesirler. 

Hatmi çiçeği birebir devirde hususî karışımlarla cilt marazlarını yatıştırmalarda kullanılır. Cilt yüzeyindeki deforme hücreleri onarırken tıpkı devirde yaşlanmayı da geciktirir.

Ağız içinde gargara yapıldığında diş minesini güçlendirir. Düş yüzeyinde tartar oluşumunu önler. Diş etlerinin enfeksiyon kapmasını engelleyerek, uçuk ve aft oluşumunun önüne makbul. 

Tüketilen hatmi çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek illetlere karşı vücudun direncini artırır. 

HATMİ ÇİÇEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulmuş 200 gram hatmi çiçeğini kaynamış 3 bardak suya koyun. 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek tüketilebilir. 

Yorum Ekle