Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hatmi çiçeğinin (Hibiskus) yararları nelerdir? Hatmi çiçeği (Hibiskus) hangi marazlara güzel gelir?

Hatmi çiçeğinin (Hibiskus) yararları nelerdir? Hatmi çiçeği (Hibiskus) hangi marazlara güzel gelir?

Yerkürenin çabucak derhal her mahallinde rahatlıkla yetişebilen hatmi çiçeğine birçok yörede farklı isimler verilmiştir. Hibiskus olarak da bilinen magnezyum ve bakımından nispeten zengindir. Ayrıyeten C vitamini de içeren çiçeğin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Sizler için mahsusen ödem atmakta tesirli olan hatmi çayı hakkında merak edilenleri araştırdık. Evet hatmi çiçeğinin (Hibiskus) yararları nelerdir? Hatmi çiçeği (Hibiskus) hangi marazlara yeterli gelir?

Devegülü, silindir, gül hatmi ve hire olarak da bilinen hatmi çiçeği Temmuz ve Ağustos aylarında açar. Ebegümeci ailesine ilişkin olan hatmi çiçeği, birtakım yörelerde hibiskus olarak makbul. Tanınan kültürde bilhassa kullanılan hibiskus çayı ödem atmada hayli tesirlidir. Sulak kesimlerde rahatlıkla yetişen hatmi çiçeği Akdeniz Nahiyesinin iklimini sever. Çiçekler tam olgunlaştıktan sonra toplanıp tasarruf ortamlarına nazaran kurutulur ya da yağı çıkartılır. Hatmi çiçeğinin kök, yaprak ve tacına kadar her şeyi yararlıdır. Ilmî ismi althaea officinalis olarak bilinir. Yapılan araştırmalarda rastgele bir yan tesirine rastlanmayan hatmi çiçeği ve ilaç bölümünde kullanılır. Hatmi çiçeği içeriğinde nişasta, sakaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagin hususları barındırır. Halk arasında kuru öksürük şifası olarak bilinir. Enfeksiyonla savaşta birebir yarar sağlayan hatmi çiçeği alternatif tıpta sıkça tüketilir. Mor ve pembe renklerinden oluşur. Şirin kokusu ile birtakım yemeklere konulur. 

HATMİ ÇİÇEĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Hatmi bitkileri kurutularak 150 gramı 3 bardak su ile kaynatılır. 10 dakika kaynadıktan sonra 10 dakika da demlenmeye bırakılan hatmi çiçeğinin suyu ile cildinize uygulayabilirsiniz. Kurutulmamış hatmi çiçeği bir savanda uygunca dövüldükten sonra içeriğine biraz zeytin yağı eklenip koltuk altına bileğe sürüldüğünde cildin terleme noktalarında vücuda güzel bir koku bırakır. 

Üst teneffüs yolları ile kusurlukları ile boğaza yerleşen enfeksiyonlu hücreleri bitirmeden tesirlidir. İçerdiği asparagin unsuru sayesinde mutasyona uğramış ve boğazların şişmesine neden olan durumu azaltır. Umumiyetle üst teneffüs yolları ile ortaya çıkan kuru öksürüğü giderir. Tıpkı devranda bronşit ve bronşiyal soğuk algınlığı hastalıklarına güzel gelir.

Kandaki besinlerden dolayı aniden yükselen şekeri düşürmede tesirlidir. Lakin şeker hastaları kullanmadan evvel tabiplerine müracaatlarında yarar var. Yalnızca kan şekerini değil tıpkı devirde kan basıncını da istikrarlar.

İdrar sökmede kullanılan birinci besinler arasında konum alır. Böbrek ve mesane torbasında taş kum oluşumunu önler. Böbrek üstü bezlerini çalıştırmada tesirlidir. Vücudun likit nispetini olumlu tesirler. 

Hatmi çiçeği birebir devranda şahsi karışımlarla cilt illetlerini yatıştırmalarda kullanılır. Cilt yüzeyindeki deforme hücreleri onarırken birebir devranda yaşlanmayı da geciktirir.

Ağız içinde gargara yapıldığında diş minesini güçlendirir. Düş yüzeyinde tartar oluşumunu önler. Diş etlerinin enfeksiyon kapmasını engelleyerek, uçuk ve aft oluşumunun önüne makbul. 

Tüketilen hatmi çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek illetlere karşı vücudun direncini artırır. 

HATMİ ÇİÇEĞİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kurutulmuş 200 gram hatmi çiçeğini kaynamış 3 bardak suya koyun. 3 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzerek tüketilebilir. 

Yorum Ekle