Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Haşhaşın yararları nelerdir? Haşhaş hangi marazlara yeterli gelir?

Haşhaşın yararları nelerdir? Haşhaş hangi marazlara yeterli gelir?

Tasarrufu eski uygarlıklara dayanan haşhaşın insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Tabiatta bulunan en kuvvetli ağrı kesici olan haşhaş hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Bilhassa kronik uykusuzluğa şifa olan haşhaş vücudun kuvvetini yükseltir. Evet haşhaşın yararları nelerdir? Haşhaş hangi marazlara yeterli gelir? Haberin detayında haşhaşa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Asya kökenli olan haşhaş tohumu eski uygarlıklar tarafından keşfedilen ve tıbbı tedavilerde kullanılan doğal ağrı kesicidir. Bilim literatüründe “Papaver somniferum” isimlendirilen haşhaş, devletimizde Afyon ve Kütahya kazalarında yetiştirilir. Gelincikler ailesine mensup olan haşhaş tohumu, uyku için epeyce tesirli bir bitkidir. Yaş kış üretilebilen haşhaş güneşte bekledikçe kahve rengimsi olur. Tatlı ve salatalarda kullanılan haşhaş tıpkı devirde kimi yörelerde yemeklerin içerisine baharat olarak da eklenirmiş. İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin ve narkotin üzere yatıştırıcı hususlar bulunur. Ay başında hatunların yaşadığı şiddetli adet sancılarını azaltma da ve kronik uykusuzluk çekenler için haşhaş tohumu çayı eksperler tarafından önerilir. Fakat içerdiği güçlü yatıştırıcılar nedeniyle haftada en ziyade üç sefer tüketilmesi önerilir. Sindirimi temizlemede tesirli olan haşhaş tohumu, kozmetik ve azık endüstrisinde kullanılır.

HAŞHAŞIN YARARLARI NELERDİR? HAŞHAŞ HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR? 

Vücuda besinler aracılığı ile giren birtakım enfeksiyonlu hücreler ve unsurlar sindirim sistemini deforme eder. Bu da mesane iltihabına yahut kabızlığa neden olur. Haşhaş içerdiği hususlar sayesinde vücuttaki bu birikimi idrar ve dışkılama yolu ile atar. 

Dimağ sıhhati için en tesirli mineral omega – 3’tür. Bu mineral bakımından en güçlü besin balıktır. Ama balık tüketmeyenler için sair en ülkü besin haşhaş olabilir. Haşhaşın içerdiği özede omega -3 yağ asidi bulunur. Asit had hücrelerinin daha sağlıklı işlemesini destekleyerek unutkanlık ve alzehimer üzere marazların ortaya çıkmasını önler. Başkaca omega-3 yağ asidi berbat kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sıhhatini korur.

Yüksek enfeksiyona bağlı diş etlerinde iltihaplanma, dişte çürüme ve ağız içerisinde bunlara bağlı koku meydana gelir. Bu durumu engellemenin en doğal yolu haşhaştır. Haşhaş tohumlarını bir bardak sıcak suya atıp demleyin. Daha sonra su ile gargara yapınız. Enfeksiyon geçene kadar bu formülü tekrar edebilirsiniz.

İçeriğinde demir ve çinko barındıran haşhaş kandaki hücrelerin orantılarını istikrarlar. Böylelikle demir eksikliği üzere önemli illetlere davetiye hazırlayan rahatsızlığın oluşumunu mahzurlar. 

Haşhaş tohumu had hücreleri sakinleştirir. Vücutta gerilim ve depresyona bağlı aksilikleri gidererek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlar. Uykudan bir iki saat evvel bir su bardağı su ve bir tatlı kaşığı haşhaş tohumunu 5 dakika kaynatın ve tüketin. Lakin bu uygulamayı iki günde bir aralıklı yapınız. 

Oleik asit göğüs kanserine neden olan hücrelerin mutasyona uğramasını önlemede tesirlidir. Yapılan araştırmalarda tertipli haşhaş tohumu tüketen bayanların tüketmeyen gayrı bayanlara orantıyla daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir.

Yüksek lif sayesinde uzun vadeli tok tutmayı sağlar. Diyet yapanlar için ülkü bir tohumdur. 

HAŞHAŞ TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Tohumlar ezilerek tahin ya da bal ile karıştırılarak kahvaltıda tüketilebilir. Başkaca tohumlar keke imalatında da kullanılabilir. Diyet yapanlar gün uzunluğu kuvvetlerinin yüksek olması için yoğurtla karıştırarak bir kase yiyebilir. Yemek ve salatalara da eklenebilir. Bunun yanı dışında cilde de yararı olduğundan kozmetik endüstride de ham unsur olarak kullanılır. 

HAŞHAŞIN ZARAR VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere haşhaş da alerjiye neden olabilir. Bu yüzden alerji testi yapılmasında yarar var. Aksi halde kaşıntı, kusma ve cilt yüzeyinde kabarmalara neden olabilir. Başkaca ziyade tüketildiğinde sindirim sistemini bozar. Ölçüsüz ishale neden olur. Bu da süratle vücudun likit kaybetmesine yol açar. 

NOT: Haşhaş tohumunu kullanmadan evvel kesinlikle bir bilirkişiye müracaatınız. Uyuşturucu husus olarak kullanılan haşhaş ise süreç görmüş unsurdur. Yukarıda belirtilen metindeki haşhaş tohumudur. 

Yorum Ekle