Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Haşhaşın faydaları! Haşhaş hangi illetlere âlâ gelir? Kahvaltıda haşhaş ezmesi tarafsanız…

Haşhaşın faydaları! Haşhaş hangi illetlere âlâ gelir? Kahvaltıda haşhaş ezmesi tarafsanız…

Tasarrufu uygarlıklara dayanan haşhaş, tabiatta bulunan en kuvvetli ağrı kesicidir. Haşhaş hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Münhasıran kronik uykusuzluğa şifa olan haşhaş vücudun gücünü yükseltir. Kahvaltı da haşhaş ezmesi tüketerek kronik yorgunluğa uygun gelir. Evet haşhaşın yararları nelerdir? Haşhaş hangi marazlara uygun gelir? Haberin detayında haşhaşa dair her şeyi bulabilirsiniz.

Asya kökenli olan haşhaş tohumu uygarlıklar tarafından keşfedilen ve tıbbı tedavilerde kullanılan doğal ağrı kesicidir. Bilim literatüründe “Papaver somniferum” isimlendirilen haşhaş, memleketimizde Afyon ve Kütahya kazalarında yetiştirilir. Gelincikler ailesine mensup olan haşhaş tohumu, uyku için nispeten tesirli bir bitkidir. Yaz kış üretilebilen haşhaş güneşte bekledikçe kahve rengimsi olur. Tatlı ve salatalarda kullanılan haşhaş tıpkı devranda birtakım yörelerde yemeklerin içerisine baharat olarak da eklenirmiş. İçeriğinde morfin, kodein, tebain, papaverin ve narkotin üzere yatıştırıcı unsurlar bulunur. Ay başında hatunların yaşadığı şiddetli adet sancılarını azaltma da ve kronik uykusuzluk çekenler için haşhaş tohumu çayı eksperler tarafından önerilir. Lakin içerdiği güçlü yatıştırıcılar nedeniyle haftada en ziyade üç defa tüketilmesi önerilir. Sindirimi temizlemede tesirli olan haşhaş tohumu, kozmetik ve besin endüstrisinde kullanılır.

KAHVALTIDA HAŞHAŞ EZMESİ TARAFSANIZ…

Tohumlar ezilerek elde edilen haşhaş ezmesi, tiamin, riboflavin, lesitin, amorf bir alkaloid, oksalik asit ve pentozanlar üzere unsurlar bakımından zengindir. Bilhassa kahvaltı vaktinde tüketilen haşhaş ezmesi damar sertliğini önler. Böylelikle kalp ve damar marazlarını pürüzler. Bunun yanı sıra gün uzunluğu hem kuvvet verir hem de sakinlik vererek psikolojiyi olumlu tesirler. Bağışıklığı güçlendirdiğinden ağız içi yaralara neden olan  virüsün tesirini azaltır. Mide duvarını güçlendirir. Kabızlık sıkıntısını giderir. Ramazan ayında ise sahurda tüketilmesi önerilir. 

HAŞHAŞIN FAYDALARI! HAŞHAŞ HANGİ ILLETLERE YETERLI GELİR? 

Vücuda besinler aracılığı ile giren birtakım enfeksiyonlu hücreler ve unsurlar sindirim sistemini deforme eder. Bu da mesane iltihabına yahut kabızlığa neden olur. Haşhaş içerdiği hususlar sayesinde vücuttaki bu birikimi idrar ve dışkılama yolu ile atar. 

Dimağ sıhhati için en tesirli mineral omega – 3’tür. Bu mineral bakımından en güçlü besin balıktır. Lakin balık tüketmeyenler için sair en ülkü besin haşhaş olabilir. Haşhaşın içerdiği özede omega -3 yağ asidi bulunur. Asit had hücrelerinin daha sağlıklı işlemesini destekleyerek unutkanlık ve alzehimer üzere illetlerin ortaya çıkmasını önler. Başkaca omega-3 yağ asidi istenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sıhhatini korur.

Yüksek enfeksiyona bağlı diş etlerinde iltihaplanma, dişte çürüme ve ağız içerisinde bunlara bağlı koku meydana gelir. Bu durumu engellemenin en doğal yolu haşhaştır. Haşhaş tohumlarını bir bardak sıcak suya atıp demleyin. Daha sonra su ile gargara yapınız. Enfeksiyon geçene kadar bu prosedürü tekrar edebilirsiniz.

İçeriğinde demir ve çinko barındıran haşhaş kandaki hücrelerin orantılarını istikrarlar. Böylelikle demir eksikliği üzere önemli marazlara davetiye hazırlayan rahatsızlığın oluşumunu mahzurlar. 

Haşhaş tohumu had hücreleri sakinleştirir. Vücutta gerilim ve depresyona bağlı gelişen aksilikleri gidererek kişinin rahat bir uyku çekmesini sağlar. Uykudan bir iki saat evvel bir su bardağı su ve bir tatlı kaşığı haşhaş tohumunu 5 dakika kaynatın ve tüketin. Gelgelelim bu uygulamayı iki günde bir aralıklı yapınız. 

Oleik asit göğüs kanserine neden olan hücrelerin mutasyona uğramasını önlemede tesirlidir. Yapılan araştırmalarda sistemli haşhaş tohumu tüketen hatunların tüketmeyen gayri bayanlara orantıyla daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir.

Yüksek lif sayesinde uzun periyodik tok tutmayı sağlar. Diyet yapanlar için ülkü bir tohumdur. 

HAŞHAŞ TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Tohumlar ezilerek tahin ya da bal ile karıştırılarak kahvaltıda tüketilebilir. Ayrıyeten tohumlar keke prodüksiyonunda da kullanılabilir. Diyet yapanlar gün uzunluğu kuvvetlerinin yüksek olması için yoğurtla karıştırarak bir kase yiyebilir. Yemek ve salatalara da eklenebilir. Bunun yanı dışında cilde de yararı olduğundan kozmetik endüstride de ham husus olarak kullanılır. 

HAŞHAŞIN ZARAR VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere haşhaş da alerjiye neden olabilir. Bu yüzden alerji testi yapılmasında yarar var. Aksi halde kaşıntı, kusma ve yüzeyinde kabarmalara neden olabilir. Başkaca ziyade tüketildiğinde sindirim sistemini bozar. Şiddetli ishale neden olur. Bu da süratle vücudun likit kaybetmesine yol açar. 

NOT: Haşhaş tohumunu kullanmadan evvel kesinlikle bir mütehassısa müracaatınız. Uyuşturucu unsur olarak kullanılan haşhaş ise süreç görmüş unsurdur. Yukarıda belirtilen metindeki haşhaş tohumudur. 

Yorum Ekle