Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hanede zinde kalmanın yolları nelerdir? Osman Müftüoğlu uyardı: Oturmak vücuda ihanettir!

Hanede zinde kalmanın yolları nelerdir? Osman Müftüoğlu uyardı: Oturmak vücuda ihanettir!

Koronavirüs salgını nedeniyle derhal çabucak herkes devrinin büyük çoğunluğunu hanelerde geçirmek zorunda! Bu süreçte de yürüme ve hareket etme aktiviteleri azaldı. Lakin hareket, vücut için tıpkı vitamin ve mineral alması üzere gereklidir. Osman Müftüoğlu’da bununla ilgili çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Evet Hanede zinde kalmanın yolları nelerdir?

Tüm yerküreyi tesiri altına alan Kovid 19 virüs, yaklaşık 1 milyona yakın insanın ölmesine neden oldu. Çin’de ortaya çıkan ve bir ay içerisinde tüm devletlerde görülen virüs gribal belirtilerle başlayıp aniden teneffüs yetmezliğine yol açarak vefata neden oluyor. Yerküre Sıhhat Örgütünün pandemi olarak kabul ettiği bu virüs için devletler önlemler aldı. Kişiden kişiye hava yoluyla süratle bulaşan virüsü önlemek için içtimaî uzaklığın azaltılması gerekti. Bu yüzden görünür yerlere karantina uygulanırken kimi yaş öbeklerine da dışarı çıkma yasağı getirildi. Birebir devranda birtakım şirketlerde işçilerini haneden çalışmaya yönlendirdi. Böylelikle çevre uzaklık ve dışarıdaki insan sayısı azaltıldı. Ama birtakım eksperler hanede karantina ve izole sürecinde olan kişilerin sıhhatleri konusunda da ihtarlarda bulundu. Bilhassa beslenme ve egzersiz konusunda ikazlarda bulunan eksperler, aksi durumda farklı marazlara yer hazırlanacağını belirtti. Vücudun hareketsiz kalması hem bağışıklık hem de metabolizmayı olumsuz tesirler. Buna da sistemsiz beslenme ve uykusuzluk eklenince; obezite, anksiyete, depresyon, kardiyovasküler marazlar, hipertansiyon, kemik ve kas rahatsızlıkları yaşanabilir. Hürriyet Muharriri Osman Müftüoğlu’da bu hususla ilgili şeyle bir yazı kaleme aldı:

“VÜCUDUMUZ hareket etmek üzere tasarlanmış bir cihaz üzeredir. Hareketsiz geçen birinci 20-25 dakikayı takiben kalça kaslarında süratle insülin direnci gelişmeye başlıyor. Bu direnç daha sonra başka kaslara da yayılıyor. Kısa bir müddet sonra karaciğer de insüline hassasiyetini kaybediyor.

Netice mi? Netice malum: ‘İnsülin direnci’ devreye giriyor. Kanımızda insülin, trigliserid, şeker rakamları yükselmeye başlıyor. Onları bir vade sonra âlâ kolesterolün (HDL) azalması, istenilmeyen kolesterolün (LDL) artması izliyor.

Hülasa oturmak yalnızca eklemleri paslandırmıyor, kasları eritip kemikleri zayıflatıyor, damar yaşlanmasını hızlandırıyor.

Netice şudur: Mecburilik olmadıkça oturarak geçirdiğiniz vade asla 20-30 dakikadan çokça olmasın. Bilelim ki “hareket berekettir”, “işleyen demir ışıldar.”

KARANTİNA VADESINDE HANEDE ZİNDE KALMANIN YOLLARI NELERDİR?

– Konutta zinde kalmanın bir numara kuralı tertipli uykudur. Vaktinde yatıp kalkmak bilhassa dimağ fonksiyonlarını olumlu tesirler. Bu da had hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Uyku mahsusen ruhsal illetlerin yaşanma riskini azaltır. Konsantreyi artırır. Meskende çalışanlar için bu olmazsa olmazdır. Kişinin mütemadi birebir ortamda kalması ruhsal durumunda zahmetlere sebep verir. Bu müddet içinde bilirkişiler meskende daima tıpkı ortamda uyunmaması ve çalışılmaması gerektiğininde altını başkaca çizer. 

– Zinde kalmanın bir gayrı yolu da beslenmedir. Fakat hakikat ve devirli bir halde. Uyku yeteri kadar alındı. Sabah egzersizi yapıldı. Şimdide sıra bol yeşillikli bir kahvaltıda. Virüs ve bakterilere karşı bağışıklık ve sindirimi güçlü tutmak için bol bol lifli ve antioksidan içeren besinler tüketilmeli. Mütehassıslar bağışıklık sisteminde ne kadar çokça yararlı antikor varsa o kadar çabuk virüsten kurtulunur. Bunun içinde omega-3 bakımından varlıklı olan ceviz, likopen hususu yani antioksidan bakımından güçlü olan domates bol bol tüketilmelidir. Vücut için en yararlı sair besinler ise tere, süt ve süt eserleridir. Tere vücuttaki toksinleri kolaylıkla atılmasını sağlayıp Sindirimi düzenler. Süt ve süt eserleri de kemik ve kas yapısını güçlendirerek vücudun direnci artırılmalı. 

Su vücudun muhtaçlığı olan en temel besindir. Bu yüzden gün içinde bilhassa virüs salgınları vaktinde en çokça 3 litre içilmeli. Su ve gün içinde tüketilen likit ölçüsü birbirine karıştırılmamalıdır. Vücuda alından likit su gereksinimini karşılamaz. Kan içindeki oksijenleri taşımak için suya muhtaçlık duyar. Organlar enzim hizmetlerini alanına getirmek için suya muhtaçlık duyar. En kıymetlisi de bağışıklık sistemi virüslere karşı antikor ürettiğinde vücut ısısı artar bu da had hücrelerine zarar verir. Bu durum da önemli marazlara ol açabilir. Bu yüzden zinde kalmanın olmazsa olmazlarından biri de su tüketimidir. 

MESKENDE YAPILACAK YALIN EGZERSİZLER…

Her sabah yarım saatte olsa balkonda, terasta ya da pencereyi sonuna kadar açıp önünde egzersiz yapılmalıdır. Bu durum gün içinde de 15 dakikaya bölünerek 2 kez uygulanmalı. Gün içinde yekun da 1 saat vücudun gevşetilmeli. En sık yapılması gereken hareketler ise şöyle; ayakta iki kolu yukarı kaldırıp arkaya akıllıca açma daha sonra sağa sola belden itibaren vücut hareket ettirilmeli. Ellerin ayak parmaklarına değecek halde eğilip kalkılmalı. Bacaklar iki yana hakikat aşılarak bu defa bu konumda sağa sola dönülmeli. Gerilme hareketlerinden sonra sırt üstü uzanarak bisiklet sürer üzere bacaklar hareket ettirilmeli. Karın kaslarını çalıştırmak içinde sırt üstü durumda bacaklar karna yanlışsız çekilirken baş nahiyesini kaldırıp yatırılmalı. Bu tatbikleri içinizde 10’ar kez sayarak yapabilirsiniz.

Yorum Ekle