Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) yararları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) yararları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Derhal acilen her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birçok kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Mersin meyvesi ya da ilmî olarak hambeles olarak da bilinen meyve aslında insan sıhhatine da inanılmaz yararları vardır. Evet hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) yararları nelerdir? Murt nasıl tüketilir? Haberin detayında hambelese dair her şeyi bulabilirsiniz.

Türkiye’de Çukurova ikliminde dağlık ortamlarda yol kenarlarında bizatihi yetişen bu meyveye murt ya da hambeles deniliyor. Çoğunlukta Mersin’de yetiştiğinden birtakım yörelerde Mersin meyvesi de denir. ikliminde rahatlıkla yetişen murt meyvesi tıpkı devranda Marmara ve Ege Nahiyesinde de rahatlıkla yetişir. İçeriği incir üzere çekirdeklerden oluşan bu meyve sarı ve kahve renk olduğunda tüketilir. Sarı rengindeyken ekşi bir tadı olan bu meyvenin kahverengiyken ise epeyce tatlı bir tada sahip olur. Kimi yerlerde bitkisel ilaç olarak kullanır. Cilt bakımından yeni doğan bebeği temizlemeye kadar her yerde kullanılan bu meyvenin saymakla bitmeyen yararları vardır. Umumiyetle sonbahar ve kış aylarında pazar tezgahlarında görülür. 

HAMBELES (MURT) YARARLARI NELERDİR?

Hambeles reyhan ve zeytin yağı ile karıştırılıp yüze sürüldüğünde ciltteki deforme olmuş yerleri derinlemesine temizler. Bunun yanı sıra akne ve sivilce oluşumunu da engelleyerek cildin daha parlak ve canlı görünmesini destekler.

Antiseptik özelliği sayesinde enfeksiyonlu hücrelerin kolay kolay yok olmasını sağlar. Kimi yörelerde reyhan ile birlikte bir gün boyunca suda bekletilen hambelesin suyu ile yeni doğmuş bebekler 7 gün boyunca yıkanır. 

Boğazdaki balgamı temizlemek için hambeles yaprağının suyu ile üzüm suyu karıştırılıp tüketilebilir. Tıpkı devirde bu karışım ağız içi ve mide yaralarına âlâ gelir. 

Kış günlerinde artan soğuk algınlığı içinde bu meyve kaynatılıp tüketilebilir. Bağışıklığı güçlendiren hambeles meyvesi virüslü hücrelere karşı vücudun direncini artırır. 

Hambeles içeriğinde uçucu , sitrik asit ve doğal şeker bulundurur. Kandaki şekeri olumsuz etkilemediğinden şeker hastalarının bile rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. Ayrıyeten bağırsak sıhhatini koruyan hambeles bitkisi kabızlık ve ishal üzere rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır. 

A vitamini bakımından da varlıklı olan hambeles meyvesi göz yorgunluğu illetine da âlâ gelir. Mahsusen ileri yaşlarda görülme sıklığı olan görme sorununa zıtta göz sıhhatini olumlu tesirler.

MURT NASIL TÜKETİLİR? 

250 gram hambeles yaprağını kaynatınız. Süzerek içiniz. Münhasıran mide ve bağırsak ağrısı sırasında tüketebilirsiniz.

Hambeles meyvesinden 200 gram 6 yaprak reyhan ve 2 kaşık zeytinyağını blendırdan geçiriniz. Haftada bir maske olarak kullanınız.

Yorum Ekle