Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hamam otu tozu ne işe yarar? Hamam otu tozu nasıl kullanılır? Hürrem otu…

Hamam otu tozu ne işe yarar? Hamam otu tozu nasıl kullanılır? Hürrem otu…

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için yıllardır kullanılan formül, hamam otu tozudur. Şimdilerde yeni trendler arasında yerleşen hamam otu tozu hakkında merak edilen tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz. Aktarlarda satılan hamam otu tozu nasıl kullanılır? Tüm detaylar bugünkü haberimizde.

Hamam otunun asıl ismi zırnık otudur. Gelgelelim halk arasında hamam otu yahut hürrem otu olarak bilinir. Bu usulü Osmanlı periyodundaki hatunlar istenmeyen tüylerinden kurtulmak için kullanıyordu. Hamam otu tozu, düşük maliyetli ve tasarrufu kolaydır. Aktarlarda genelikle halinde satılır ve bulunması da kolay bir eserdir. Hamam otu çok uzun yıllardır kullanılan otlardan biri aslında. Genel olarak haline getirilmiş halde kullanılan bu ot, Kahramanmaraş ve civarı başta olmak üzere memleketimizin birçok konumunda yetişebiliyor. Osmanlı Dönemi’nde bile saray hatunları tarafından dökücü olarak kullanılan hamam otu, su ile teması esnasında havaya yayılan beğenilmeyen koku, solunduğu takdirde kişinin soluma yoluyla bile zehirlenmesine yol açabiliyor. Bu yüzden dikkatli kullanılması gereken bir eserdir. Sizler de tüylerinizin sert ve gür olduğunu düşünüyorsanız, vücudunuzdaki tüyleri seyreltmek ismine nizamlı olarak hamam otu yağı kullanabilirsiniz.

HAMAM OTU TOZU NASIL KULLANILIR?

Tozu kullanmak istediğiniz ölçü kadar kaba alarak su ile macun haline getirin. Hazırladığınız macun kıvamındaki eseri istediğiniz ortama sürerek 4-5 dakika bekleyin. Bu aşamada mühlete dikkat edilmesi gerekir. Zira karışımın teninizde ziyade kalması tahriş ve yara oluşmasına neden olabilir. 

Daha sonra eseri lif gibisi bir bez ile masaj yaparak temizleyin. Temizleme sürecinde teninize ziyade bastırmamaya ihtimam gösterin. Tozun kokusu ağır olduğu için uyguladığınız nahiyeyi temizleme sürecinde sonra sabunlu su ile yıkamanız gerekir.

Hamam otuyla temizlenmiş tüyler, vücut tipine bağlı olarak 2-3 hafta içerisinde çıkar. Nizamlı tasarrufta tüylerde gözle görülür azalma ve incelmeler olur. Ama bu eser yüz ve göz etrafından katiyetle uzak tutulmalıdır.

HAMAM OTU TOZU YAN TESIRLERI

Hamam otu tozu içindeki hususlardan ötürü çokça kullanıldığında bünyeye zarar verebilir. Tatbik sonrası mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, halsizlik ve teneffüs yolu üzere meselelerle karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekir.

HAMAM OTU TOZU FİYATI

Hamam otu tozu, hayli mütenasip fiyata aktarlarda satışa sunuluyor. O denli ki 10 TL üzere münâsib bir fiyata bu tozu satın alabilirsiniz.


Yorum Ekle