Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hafızanız için tavsiye edilen bitkiler.

Hafızanız için tavsiye edilen bitkiler.

Unutkanlık sorunu ve iyi bir hafıza için tavsiye edilen faydalı bitkiler

Yaşlandıkça hafıza problemleri başlıyor yahut kimilerinde hafıza sorunu olabiliyor. ” Keşke daha güçlü bir hafızam olabilseydi diye düşünenlerden misiniz? ” Öyleyse artık okuyacağınız bu haber ile daha güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Bunun için, aşağıda belirtilen bu 10 bitki çeşidini tüketmeniz gerekiyor. Her bir bitkiyi tek tek inceleyin ve hangilerini diyetinizde sistemli olarak kullanıyorsunuz bir düşünün öncelikle. Sonra her birini tek başına kullanarak, hafızanıza ne orantıda yarar sağladığını görmeye çalışın. İşte bu çok pahalı 10 bitki !

Öyleyse artık okuyacağınız bu haber ile daha güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz. Bunun için, aşağıda belirtilen bu 10 bitki çeşidini tüketmeniz gerekiyor. Her bir bitkiyi tek tek inceleyin ve hangilerini diyetinizde sistemli olarak kullanıyorsunuz bir düşünün öncelikle. Sonra her birini tek başına kullanarak, hafızanıza ne orantıda yarar sağladığını görmeye çalışın. İşte bu çok bedelli 10 bitki !

Gingko Biloba

Gingko Biloba kapsüllerinin Avrupa ve Amerika da en çok kullanılan bitkisel ilaçlardan biri olmasının sebebi kuşkusuz, hafızamıza olan olumlu tesirlerinden dolayıdır. Gingko Bilobanın tedavi edici tesirlerinin yanı sıra, dimağ fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirdiği de biliniyor. Yapılan birtakım ilmî çalışmalar ahir, Ginkgo Biloba ekstraktlarının Alzheimer illetinde hasara uğrayan had hücrelerini tedavi ettiği rapor edilmiştir. Had hücreleri olan nöronlar arasındaki bağlantıyı güçlendirdiği ve öğrenmeyi hızlandırarak günlük muhit aktivitelede başarıyı arttırdığı ve dimağ fonksiyonlarını sıklaştırmakla birlikte depresyonu engellediği kaydedilmiştir. Laboratuvar testleri sonucunda, gingko bilobanın, dimağ gelişimi ve fonksiyonunu sıklaştırma mekanizmasının bir bütün olarak merkezi hudut sisteminde kan dolaşımını düzenlemesiyle gerçekleştirdiği belirlenmiştir.

Gingko yapraklarının hafızayı güçlendirici tesirinin ardındaki mekanizma; Flavonoidler ve Terpenoidler ismi verilen 2 çeşit kimyasala dayanır. Antioksidan özellikteki bu iki bileşen, Alzheimer ve ilerleyen yaşa bağlı ortaya çıkan bunama üzere rahatsızlıkların tedavi edilmesine, bu illetle birlikte ortaya çıkan muaf radikallerle savaşarak, yardımcı olurlar.

Ginseng

Fareler üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinde, farelere hudutlu konsantrasyonlarda ginseng ekstraktları verilmiş ve ekstrakt verilen farelerin labirent deneylerinde muvaffakiyete ulaşma sonuçlarında kıymetli artışlar görülmüştür. Bu durum ginsengin, nörotransmiter aktiviteyi arttırarak, hafızayı güçlendirdiğini kanıtlamaktadır.

Biberiye

Bu bitki, aromatik bir baharattan çok daha fazlasıdır. Biberiye, evvelce beri kullanılan ve hafızayı sıklaştırdığı bilinen bir bitkidir. Çeşitli laboratuvarlarda yapılan pek çok ilmî çalışma sonrasında, ginkgo biloba, biberiye üzere antioksidan özellikteki bitkilerin, muaf radikalleri nötralize ettikleri belirlenmiştir. Yapılan bir çalışmaya nazaran de, aromaterapide kullanılan biberiyenin kortizol seviyelerini düşürdüğü ve hormonların düzenlenmesiyle birlikte anksiyetenin de azaldığı belirtiliyor. Bir sair çalışmada da, biberiye farklı aromatik yağlarla birlikte kullanıldığında, tansiyonu yatıştırdığı ve konsantrasyonu arttırdığı bildiriliyor.

Adaçayı

Mütehassıslar, adaçayında bulunan bileşenlerin, dimağ hücreleri arasındaki bildiri iletimini arttırdığını belirtiyorlar. Newcastle ve Northumbria Üniversiteleri’ndeki bir küme bilim bireyi, 44 kişi üzerinde adaçayı tüketmenin tesirlerini araştırmışlardır. Bu kümenin bir kısmına placebo bir kısmına da adaçayı verilmiştir. Sonuçlara nazaran, yapılan testlerde adaçayı tüketen küme daha başarılı olmuştur.

Yeşil Çay

Tıpkı gingko biloba ve biberiye üzere, yeşil çay da güçlü antioksidan özellikleri olan bir bitkidir. Yapılan son çalışmalar da yeşil çayın güçlü bir antioksidan tesirinin olduğu doğrulamaktadır. Mart 2013 yılında yapılan bir çalışmaya nazaran, yeşil çay ekstraktlarının, protein ve yağları yaşlanmaya bağlı oluşan oksidasyona karşı korudukları tespit edilmiştir.

Hafızanın zayıflaması üzere mental sorunların kökeni pek çok menşeye bağlı olsa bile, tutarlı bir tedavi prosedürüyle geriletilebilmesi mümkündür. Yukarıda belirtilen bitkiler, yalnızca geçmişten günümüze hala kullanılan ilaçlar değil, tıpkı hengamda yapılan son ilmî çalışmalarla tesirleri kanıtlanan bileşenler içeren bitkilerdir.

Yorum Ekle