Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hafıza sildirme usulü nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu?

Hafıza sildirme usulü nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu?

Son günlerde ünlülerin yaptırdığı argüman edilen trans manyetik stimülasyon prosedürü aranma rekoru kırdı. Ünlülerin eski ve istenilmeyen anılarını sildirmek için başvurdukları bu formül giderek merak konusu olmaya başladı. Evet hafıza sildirme usulü nedir? Trans manyetik stimülasyon nasıl yapılır? İşe yarıyor mu? Sizler içim bilim kurgu sinemalarında sıklıkla görülen lakin gerçek hayatta da yapılan bu yol hakkında merak edilen her şeyi araştırdık.

Alternatif tedavi sistemi olan trans manyetik stimülasyon birinci sefer 1903 yılında yapıldı. Psikyatrik bir yol olan TMS, şiddetli depresyon yaşayanlar için kullanıldı. Yol kişinin hafızasındaki makûs anıları unutturmak için uygulanıyor. Bir uyarıcı bobin ile dimağa güçlü elektronik akım sağlanır. Bobin başa yerleştirilerek saçlardan deri olan kısımda ağırlaştırılır. Sandalyeye oturtularak yapılan formül de bilinç kaybı olmaz lakin hasta küçük elektrikli akım nedeniyle ürperti yaşar. 17. yüzyılda bilim kişileri akıl hastaları için geliştirmek istedikleri bu usul daha sonra hafızanın anlaşılan kısımları silinecek halde geliştirildi. Teknoloji geliştikçe hazırlanan bobinin deformasyona uğramış sonlara de ulaşarak uygunlaştırılması sağlanmıştır. Hala üzerinde çalışmalar yapılır. Ülkemizde son 5 yıldır birtakım ünlülerin yaşadıkları ağır travmaları unutmak için uyguladığına yönelik argümanlarla bir arada prosedür merak konusu oldu. Birinci olarak Merve Boluğur’un boşanma haberinden sonra yaptırdığı sav edilmişti. Son olarak ise Yağmur Tanrısever’in yaptıracağı konuşuldu. 

HAFIZA SİLDİRME PROSEDÜRÜ NEDİR? 

Ruhsal dertleri olan kimselerin berbat anlarını silme ya da hafızayı büsbütün silerek tekrar hayata başlamaları sağlanmak için 17. yüzyıl başlarında ortaya çıkartılan bir formüldür. O yıllarda formül akıl hastaları ve hayvanlar üzerinde yapılmıştır. Olumlu tesirler alınsa da yan tesirleri nispeten ağır olduğundan vade şiddeti ağırlaşmadıkça hastalara uygulanmaktan kaçınılmıştır. Teknolojinin gelişimi ile geliştirilen bibonlar şizofreni hastaları için mütenasip hale getirilmiştir. Lakin tedavi sonuçlarının olumsuzluğu ziyade olduğundan yaygın olarak kullanılmamaktadır. Son olarak günümüzde bu prosedürde belli başlı nahiyeler tespit edilip yapıldığı için tasarrufu artış göstermiştir. Türkiye’de yaygın olmayan bu tedavi tekniği bilakis Avrupa’da yaygın olarak uygulanıp kullanılıyor. 

TRANS MANYETİK STİMÜLASYONUN YAN TESIRLERI NELERDİR?

Hem dimağ akışını hem sinirsel sistemi değiştiren bu metot önemli sıhhat dertlerini da beraberinde getirebilir. Yapılan kimi hastalarda şiddetli baş ağrısı, motor hareketlerinde dengesizlik, kaslarda karıncalanma hissi üzere durumların yanı nöbet geçirme üzere şiddetli sonuçlara da neden olur. Ayrıyeten duyu organlarında da azalma meydana gelmiştir. 

Yorum Ekle