Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Hacker’lara Fidye Ödemeye Yasak Getiriyorlar!

Hacker’lara Fidye Ödemeye Yasak Getiriyorlar!

Ransomware (fidye emelli zararlılar) kurbanlarının saldırganlarına hiçbir hengam ödeme yapmamaları öneriliyor olsa da, pek çok işletme ve velev hükümet hala ödeme yapmaya devam ediyor. Bu yüzden New York’tan iki eyalet senatörü, lokal belediye ve hükümetlerin fidye taleplerini ödemek için vergi gelirini kullanmalarını yasaklayan yeni kanunlar önerdi.

Cumhuriyetçi Senatör Phil Bu türlü birinci kanunu (S7246) 14 tarihinde önerdi ve iki gün sonra da Demokrat Senatör David Carlucci 2. kanunu (S7289) sundu. Şu anda iki kanun da komitede görüşülüyor ve hangisinin senatoda oylamaya sunulacağı şimdi aşikâr değil.

İki kanun önerisi de emsal metinler içerirken, ikisi arasındaki tek fark S7246’nın bir eyalet ödeneği oluşturarak lokal belediyelerin siber güvenliklerini arttırılmasının önermesi olarak gözüküyor.

New York Senatörlerinin sundukları kanunlar, eyalet otoriteleri tarafından önerilen, lokal belediye ve hükümetlerin bir fidye yazılımı saldırısı sonrasında fidyeyi ödemelerini mahsusen yasaklayan birinci kanun olarak öne çıkıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında ABD Belediye Yöneticileri Konferansı oy birliği ile bir fidye yazılımı saldırısının akabinde fidye ödememe kararı almışlardı gelgelelim bu karar, ihlal edilmesi durumunda hiçbir sonucu olmayan, gayri-resmi bir bildiriden sair bir şey değildi.

Şayet iki senatörden birinin önerisi kabul edilirse, ABD’de süratle büyüyen fidye yazılımı salgını ile savaş etmek için birinci resmi atılmış olacak. Başkaca bu kanun, öbür işletmelerin ve kurumların da siber günahlıların taleplerine boyun eğmeme konusunda emsal adımlar atmalarına öncü olabilir.

Yorum Ekle