Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Güneş’ten Şimdiye Kadarki En Detaylı Manzaralar

Güneş’ten Şimdiye Kadarki En Detaylı Manzaralar

Gökbilimciler, ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın Güneş

Çok yüksek detaylara sahip olan fotoğraflar, 30 kilometrelik küçük kesimleri bile görmeye müsaade veriyor. Imajlar, Inouye Güneş Teleskopu’nun 4 metre boyutundaki aynası sayesinde yakalandı.

Sürecin işlemediğini belirtmekte yarar var. Imajların yakalanması için kullanılan ayna, 13 kilowatt’lık bir güce gereksinim duyduğundan, inanılmaz aşamada ısı üretiyor. Bu yüzden hem araştırmacılar, hem de donanımların korunması için bir soğutucu sistemi kullanılıyor. Bu muvaffakiyetin 20 senelik bir çalışmanın sonucu olduğu belirtiliyor.

Ulusal Bilim Vakfı yöneticisi France Córdova, yayınlanan açıklamada şunları söyledi:

“Güneş’in bugüne kadarki en ayrıntılı olan bu fotoğraf ve görüntülerini artık paylaşabiliriz. NSF’nin Inouye Güneş Teleskopu, Dünya’daki hayatı etkileyebilecek güneş patlamalarının oluştuğu korona içindeki manyetik meydanları haritalayabilecek. Bu teleskop uzay havasını neyin harekete geçirdiğine dair anlayışımızı geliştirecek ve nihayetinde iddiacıların güneş fırtınalarını daha düzgün iddia etmelerine yardımcı olacak.”

Teleskopun gelecekteki gözlemleri, Güneş’in dış katmanlarının devir içinde nasıl değiştiğine dair yeni malumatlar verecek. Güneş fırtınalarını iddia etmek şimdi mümkün olmasa da, teleskopun toplayacağı datalar bu cephedeki çalışmalarda kullanılacak.

Yorum Ekle