Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Güncelleme Chrome’da Arızaya Yol Açtı

Güncelleme Chrome’da Arızaya Yol Açtı

Chrome web tarayıcısına yeni eklenen güç tasarrufu işlevi, binlerce kullanıcının boş bir ekranla müsabakasına neden oldu.

WebContents Occlusion” isimli işlev, bir pencereye geçtiğinizde asılları muaf bırakmak için Chrome sekmelerini uyku moduna alıyor. Chrome Canary ve Beta kanallarında aylardır test edilen işlevde bir sorun olduğu, işlevin herkese açılmasıyla birlikte anlaşıldı.

Mesken kullanıcıları sıkıntıdan etkilenmese de Chrome’u sanal makine ortamında çalıştıran şirketler, Chrome sekmelerinin rastgele beyaz hale geldiğini gördüler. Web tabanlı araçlarla çalışan ve IT prensipleri nedeniyle web tarayıcısına geçemeyen şirketler için sorun epeyce büyüktü.

Birtakım kullanıcıların Chrome bug tracker sahifelerinde Google’a öfke püskürdüğü, birinin şöyle dediği gözlendi: “Biz test bahsiniz değiliz. Milyon dolarlık programlar için profesyonel hizmetler sunuyoruz. Kaç saatlik kaynağımızın sizin ‘deneyiniz’ yüzünden boşa gittiğini anlıyor musunuz? Kabul edilebilir değil.

Google, sorunu çözmek için tarayıcıyı güncellemenin yeteceğini söylüyor. Güncelleme ulaşmadıysa, chrome://flags adresine gidip chrome://flags/#web-contents-occlusion ve chrome://flags/#calculate-native-win-occlusion ayarlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorum Ekle