Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Guava meyvesi nedir? Guava meyvesi nasıl yenir & Yararları nelerdir

Guava meyvesi nedir? Guava meyvesi nasıl yenir & Yararları nelerdir

Birden fazla kimsenin bilmediği ama tam bir vitamin deposu olan guava meyvesi son yıllarda tanınan olmaya başladı. Lâtif kokusuyla dikkatleri derhal üzerine çeken bu meyvenin anavatanı Garp Amerika ve Hindistan’dır. Üst teneffüs yollarına neden olan virüslere karşı tesirlidir. Guava meyvesine dair merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Pekala Guava meyvesi nasıl yenir & Yararları nelerdir?

Asya devletlerinden yerküreye yayılan mucize meyve guava; göz sıhhatinden, kilo vermeye kadar pek çok hususta vücuda yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Rastgele kimyasal sürece maruz kalmadan uzun yıllar edilip tüketilebilir. Bilim literatüsünde Psidium’dur. Latince de psidium nar mealine geliyor. Guavanın yaklaşık 100 kadar çeşidi bulunuyor. İçeriğinde yüksek ölçüde A ve C vitamini vardır. Bunun yanı sıra folik asit,potasyum,manganez ve bakır mineralleri bakımından zengindir. Guavanın iki çeşidi vardır. Elma ve çilek guavana olarak makbul. Dış yüzeyi yeşil olana elma guava, al olana ise çilek guavana denir. Dış kabuğu serttir lakin içeriğindeki etli kısım nispeten yumuşaktır. Çeşidine nazaran tadı değişir. Acı yahut bir tada sahiptir. 

GUAVA MEYVESİ NASIL YENİR?

Amerika’da umumiyetle meyve soslarına eklenir. Sirkesi yapılır. Sos ve sirke yemeklere eklenir. Asya memleketlerinde ise meyve çiğ halde tüketilir. Lakin çok farklı tüketimi vardır. Kesilip üzeri tuzlanıp karabiber dökülür. Sokaklarda sıklıkla bu meyveye rastlanabilir. Asya devletlerindeki sokaklarda erik tozuna batırılmış bir halde bulunabilir. Fakat Hintliler ekseriyetle kaya tuzu tercih eder. Diyet yapmak isteyenler salatalarına ekleyerek tüketir. Yüksek ölçüde pektin içeren guava meyve suyu olarak üretilir. Tart ve jölesi de yapılır. Meksika ve Küba üzere devletlerde suyunun tüketimi popülerdir. Ayrıyeten birtakım devletler domates üzere tüketir. Meyve ve yapraklarından çay da yapılır. Bu çay hazımsızlığa âlâ gelir. 

 GUAVA MEYVESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Turunçgillere orantıyla 4 kat daha çokça C vitamini içeren guava, parlamasını ve dökülmesini azaltır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Guavana da virüs ve enfeksiyonlu hücrelerin birikmesini önler. Akciğerlere virüsler gitmeden yok eder. Eksperler bu yüzden bol bol tüketilmesini önerir. 

Gayri meyve çeşitlerine nazaran şeker ve karbonhidrat orantısı düşük olan bu besin, hem diyabet hastalarının hem de kilo vermek isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği bir meyvedir. 

Havuçta bulunan A vitaminin 2 katı bu meyvede bulunduğundan göz meselelerine de yeterli gelir. Münhasıran ileri yaşlarda görülme ihtimali olan görme sorunlarını köstekler. 

Ağır ve tempolu çalışmadan sonra kemik ve kaslarımızın güçlenmesi için magnezyum nispeti yüksek besinler tüketmeliyiz. Gün ahir 3 adet tüketilen guava meyvesi magnezyum eksikliğini azaltmada yardımcı olur.

– Kan şekerini dengeleyen guava, tıpkı vakitte lif orantısı yüksek olduğundan uzun vade tok kalmayı sağlar. Bu yüzden diyet yapanlar için ülkü bir besin kaynağıdır. Bağırsakları süratle çalıştırır. Kabızlığın önüne makbul. 

Yorum Ekle