Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Greyfurtun yararları neledir? Greyfurt Greyfurt suyunu ilaçla bir arada içerseniz ne olur?

Greyfurtun yararları neledir? Greyfurt Greyfurt suyunu ilaçla bir arada içerseniz ne olur?

Turunçgiller ailesine ilişkin olan greyfurtun insan sıhhatine inanılmaz yararları var. Bilhassa sindirim meselelerine uygun gelen hakkında merak edilenleri sizler için derledik. C vitamini bakımından varlıklı olan hakkında birtakım eksperler kronik ilaçlarla bir arada alınmasının sakıncalı olduğunu vurgulanıyor. Evet Greyfurtun yararları neledir? suyunu ilaçla bir arada içerseniz ne olur?

Sedef otu ailesine bağlı olan greyfrut, kültür formda yetişir. Birden çokça çeşidi olan greyfurt, Jamaika’da yerli tatlı portakal olarak yetiştirilir. Turunçgiller ailesine de ilişkin olan greyfurtun çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. En çok tüketimi Asya devletlerindedir. Başkaca bu memleketlerde yüzyıllar uzunluğu, alternatif tıpta doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Ilmî olarak yapılan araştırmalarda günde bir bardak greyfurt içerek marazlara yakalanma orantısını azaltılmış olur. Tabiatta C vitamini bakımından en güçlü besinlerden biri olan greyfurt kanserli marazların orantısını azaltır. Kış aylarında tezgahlardaki tarafını alan greyfurt gribal enfeksiyonu önleyen mucize bir besindir. Tabiat da likopen barındıran başka besinler arasında çilek ve domatesden sonra gelir. Bu yüzden likopene alerjisi olan insanların greyfurt tüketmeden bir bilirkişiye başvurmalarında yarar var. Yerküre umumunda greyfurt en çok Çin’de üretilir. Daha sonra ABD gelir. Dış kısmı sarı ve turuncu arasındayken içi kırmızıdır. Imaj olarak portakala emsal. Gelgelelim portakal kadar sert bir yapısı yoktur. 

GREYFURT SUYU NE İŞE YARAR?

Taze sıkılmış greyfurt suyu C vitamini bakımından zengindir. C vitamini de vücudun en çok gereksinimi olduğu husustur. C vitamini vücudun ileri yaşlarda azalan kolajen ölçüsünü dengeleyerek hücre dokularını yeniler. Birebir artırımdan yeterli kolesterol seviyesini artırarak kalp ve damar marazlarını önler. Başkaca güçlü bir antioksidan özelliğe sahip olduğundan vücutta bakteri ve virüs birikimini azaltır. Yapılan araştırmalarda bir bardak greyfurt suyunun 96 kalori içerdiği ve günlük potasyumun yüzde 20’sini kolaylıkla karşıladığı tespit edilmiş.

GREYFURTUN YARARLARI NELERDİR? 

Soğuk aylarda diyet yapan insanlar için en ülkü besin greyfurttur. Yüksek lif sayesinde uzunluğu tok kalmayı desteklerken tıpkı vakitte içerdiği su da yakarak daha süratli kilo verilmesine yardımcı olur.

Tertipli tüketildiğinde içerdiği flavonodil unsurlar kanserojen hücrelerin sayısını azaltır ve bağırsaklardaki ziyade toksinleri de dışkı yolu ile atarak kolon kanserine yakalanma orantısını düşürür.

Çeşitli nedenlerden ötürü hasara uğrayan saç, cilt ve göz hücrelerini onarır.  Saç ve cildi besleyerek daha canlı parlak görünmelerini sağlar. Gün içerisinde mahsusen masa başı çalışanlarında görülen göz yorgunluğu rahatsızlığını azaltarak daha sağlıklı görmeyi destekler.

Eksik kalsiyum nedeniyle eklemlerde artrit rahatsızlığı görülmeye başlanır. Bu da vücut hareketlerini önemli formda kısıtlar. Eksperler bu durumu engellemek için yarım bardak greyfurt suyunu ile yarım bardak elma sirkesini karıştırarak tüketilmesini tavsiye ediyor. 

Böbrekleri çokça iltihap, enfeksiyonlu hücre ve toksinlerde temizleyen greyfurt böylelikle kum taş oluşumunu ketler.

Günde bir bardak tüketilen greyfurt suyu bağışıklığı güçlendirir. Bakteri ve virüslerin sayısını azaltır. 

Yiyeceklerden ötürü ortaya çıkan diş ve diş eti rahatsızlıkları için greyfurt gargarası yapabilirsiniz. İçerdiği antioksidan asitler sayesinde diş ve diş aralarındaki kalıntıları çözerek temizler. İltihabı önleyerek ağız kokusunu giderir.

Karaciğerin sistemli çalışmasını destekleyen tesirli besinlerden biridir. Her gün tüketilen bir adet greyfurt karaciğerin çokça toksinlerini temizler.

GREYFURTUN ZARARI VAR MIDIR?

Tansiyon ilaçları ile bir arada katiyetle alınmamalıdır. Tansiyon ilacı alınmadan 3 evvel ya da 3 saat sonra tüketilmelidir.

Ruhsal ilaçlar, epilepsi ve uyku ilaçlarının vücutta emilimini hızlandırarak idrar yolu ile atılmalarına neden olduğundan bu ilaçlarla beraberde tüketilmemelidir.

Greyfurt başlı başına kolesterol düşürdüğü için kolesterol ilaçlarından 5 saat sonra tüketilmelidir.

Kan yapıcı ve sıvılaştırıcı özelliği olan greyfurt kalp ilaçlarından en az 4 saat sonra tüketilmelidir. Aksi halde kanın likit nispeti artınca ne greyfurtun nede ilaçların bir yararı olmayacağından kişinin tansiyonu yükselerek felç kalma orantısı yükselir.

 

GREYFURT YAĞI NE İŞE YARAR? 

Kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır ve sodyum unsurları bakımından varlıklı olan greyfurtun yağını elde etmek için soğuk pres usulü uygulanır. Cilt sıhhatine yararları olan greyfurt yağı, çoklukla masaj salonlarında kullanılır. Direkt cilde uygulanan greyfurt yağı, selülit üzere oluşumları doğal yolla çözer. Cildi sıkılaştırır. Göğüslere uygulandığında sıkılaşmasını toparlanmasını destekler. ağrısı sırasında alın ve enseye sürülür. Başkaca kuru cilde sahip olanların muhakkak kullanmaması gereken bir yağdır. Tıpkı hengamda greyfurt yağını kullananların ise katiyen güneşe çıkmaması gerekir. 


Yorum Ekle