Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Greta Thunberg ile Gelen Büyük Tuzak!

Greta Thunberg ile Gelen Büyük Tuzak!

Kurbanlarını tuzağa çekmek için İsveçli genç çevreci Greta Thunberg‘i kullanan global bir istenilmeyen emelli e-posta kampanyası keşfedildi. Proofpoint araştırmacıları, Thunberg’in ismini kullanarak kurbanların istenilmeyen maksatlı Emotet isimli bir zararlıyı indirmelerini hedefleyen geniş bir kampanyanın varlığını açıkladılar. Bu zararlı, cihazları bir botnet’in modülü haline getiriyor. Proofpoint tarafından belirtilene nazaran bu kampanya, bilhassa .edu e-posta adresli etraf dostu mekteplileri gaye alıyor.

Greta Thunberg’i Destekleyin” gibisi bir başlığa sahip olan e-posta, alıcıları hükümetlere karşı, iklim değişikliğine yönelik gereğince tedbir almadıkları gerekçesiyle protestoya davet ediyor üzere gözüküyor. Bu uydurma protestonun buluşma alanı ve devranı üzere ayrıntılarının ekli e-postada olduğu belirtiliyor gelgelelim bu belgeyi açmak, Emotet makûs gayeli yazılımının kurban cihaza indirilmesine sebep oluyor.

Proofpoint

“Time’ın Yılın Şahsı 2019” armağanına sahip olan biri ismine gönderilen bir e-postada bulunmayacak çok sayıda yazım cürmü, eski bir .doc formatının kullanılması ve gibisi ipuçları bu e-postanın gerçek olmadığı hakkında ipuçları veriyor olsa da, pek çok kullanıcı bu kampanyaya kurban düşmüş üzere gözüküyor. Ayrıyeten global ölçekte gerçekleştiriliyor ve Japonya, Almanya, İtalya, BAE ve Avusturalya’daki kullanıcılar ana amaçlar.

E-postanın alıcılar tarafından iletilerek yayılmasının istenmesi, kampanyanın Yerküre umumunda süratli bir biçimde yayılması manasına da geliyor.

Yorum Ekle