Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Göz tansiyonu (Glokom) belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu tedavisi var mıdır? Göz tansiyonuna düzgün gelen kür…

Göz tansiyonu (Glokom) belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu tedavisi var mıdır? Göz tansiyonuna düzgün gelen kür…

Yavaş ilerleyen ve hiç bir belirti göstermeden aniden ortaya çıkan göz tansiyonu yani bilim literatüründeki ismi ile glokom marazı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Halk arasında karasu olarak da bilinen göz tansiyonuna erken müdahale edilmediğinde önemli sıhhat meselelerine yer hazırlar. Pekala göz tansiyonu (Glokom) belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu tedavisi var mıdır? Göz tansiyonuna düzgün gelen kür nasıl hazırlanır? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Beğenilen ve gözü besleyen sıvının boşalmaması sonucu; gözün içindeki basıncı yükseltmesi ile göz tansiyonu yani glokom illeti ortaya çıkar. Bu durum hudutların zarar görmesi ile görme kaybına sebebiyet verir. Yapılan araştırmalarda eksperler, göz tansiyonunun genetikle bir kontağı olabileceği vurguluyor. Başkaca görme kaybı yüksek olan kimselerin birden çokça geninde bozukluk varsa da bu illete yakalanma riski ziyadedir. Gözün çevresel faktörlerden ötürü önemli hasar alması sonucunda da göz tansiyonu meydana gelebilir. Tıpkı hengamda guatr ve şeker marazları da bu illete yakalanma riski artırır. Miyop olan bireyler, kortizon kullananlar ve ağır göz iltihabı yaşayan kimselerde de göz tansiyonunun görülme ihtimali vardır. Hastalık öbür marazlarla bir arada ortaya çıktığından teşhis edilmesi zordur. Bu yüzden detaylı tetkikler yapılır. 

 GÖZ TANSİYONU (GLOKOM) NEDENLERİ NELERDİR?

Sinsi sinsi ilerleyen bu hastalık kimilerinde aile hikayesinde bulunduğu için birden ortaya çıkar.

Göz içindeki vitamin ve mineraller azaldıkça likit orantısı değişir. Bu da çoklukla ilerleyen yaşlarda yaşanır. İleri yaşlardaki kimselerin bu yüzden sıklıkla göz tansiyonunu ölçtürmesi tavsiye edilir.

Şeker hastalarının kullandığı ilaçlardaki kortizonda vücut içerisindeki likit orantısını etkilediği üzere gözü de tesirler. Buna bağlı göz tansiyonun yaşanma riski artar.

Retinanın kimi nedenlerden ötürü incelmesi göz tansiyonuna taban hazırlar. Özellikle  lens kullanan gelgelelim gerekli göz bakımını yapmayan kimselerde göz tansiyonun çıkma nispeti yükselir. 

Doğuştan ya da sonra da çıkan görme kaybı da tansiyona neden olabilir.

Göz içi iltihaplanma göz kanallarının tıkanmasına neden olur. Gerekli müdahaleler yapılmadığında tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkar. 

Daha evvel yaşanmış ağır bir göz marazı da buna neden olabilir.

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyandığınızda yaşanan şiddetli göz ve baş ağrıları,

Bulanık görme sıklığının artması,

Karanlıkta ışıklı halkaların ve hallerin belirmesi,

Kızarıklık ve yaşarma,

Aniden ortaya çıkan görme kaybı,

Göz kabağının düşüklüğü yani uykulu görünüm,

izlerken aniden gelen göz krampları üzere durumlar göz tansiyonun belirtileri arasındadır. 

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Basınca neden olan göz içerisindeki sıvının orantısı düşürülmeye çalışılır. İlaç tedavisi ile denetim altına alınmaya çalışılan bu metot işe yaramadığında cerrahi müdahale ile gözün içerisindeki likit boşaltılır. Nükseden bir hastalık olduğundan hasta büsbütün bu durumdan kurtulmaz. Sinsi bir hastalık olduğundan mütehassıslar mutlaka her yıl nizamlı olarak göz tansiyonunun ölçtürülmesini tavsiye ediyor.

Dr. Feridun Kunak, doğal yolla da göz tansiyonunun düşürülebileceğini anlattı. Kunak, gül yaprağını üç dakika kaynatıp üç dakika demledikten sonra süzüp soğuduktan sonra dilimlenmiş patatesleri gül suyuna batırıp göze uygulanması gerektiğini, böylelikle göz tansiyonuna güzel geleceğini belirtti.

Yorum Ekle