Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Göz alerjisi neden olur? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne yeterli gelir?

Göz alerjisi neden olur? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne yeterli gelir?

cemre düşmesinden sonra havaların değişmesiyle bir arada alerjenik illetler ortaya çıkar. Bunlardan biri de göz alerjisidir. Uzun mühlet televizyon, telefon ve bilgisayar üzere teknolojik aletlere bakmak gözlerin kızarmasına ve sulanmasına neden olur. Lakin bunun pek çok farklı sebebi de vardır. Pekala göz alerjisi neden olur? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne yeterli gelir? İşte dertlerin cevabı:

Havada uçuşan polenler yalnızca üst teneffüs yolları hastalıklarına neden olmaz. Tıpkı devranda göz hastalıklarına da yer hazırlar. Göz içinde ince bir zar halinde bulunan konjunktivaya bulaşan polenler iltihaplanmaya sebebiyet verir. Bu durum ekseriyetle iki beğenilen de yaşanan ve önemli sıhhat sıkıntılarına taban hazırlar. Alerjik konjuktiva denilen göz alerjisi göz kapaklarını şişirir ve göz içinin kızarmasına neden olur. Kimi bireylerde ise görme kaybına bile neden olur. Zira iltihap kısa vadede dışarıdan içeri de girer. Görmeyi kuvvetlendiren hücre ve hudut hücrelerini deforme eder. Alerji her kimsede ortaya çıkmaz. Çoklukla göz içinde azalan vitamin ve mineraller zararlı hücrelerin rahatlıkla çoğalmasını sağlar. Mevsimsel göz illeti olarak yaşanan konjuktiva, gerekli müdahale edilmediğinden ilerleyen vakitlerde önemli ve kalıcı rahatsızlıklar yaşanır. Bu alerjik durum birtakım şahıslarda körlük riskine bile sebebiyet verir. Mütehassıslar bilhassa lens kullanan şahısların bu mevsimlerde lens kullanmamalarını tavsiye ediyor. Zira lens ve konjuktivaya yerleşen iltihaplanma kirpik dibi iltihaplanmasına neden olur.

GÖZ ALERJİSİ NEDEN OLUR?

Hayvan tüyleri, toz zerreleri ve yabani otlara karşı alerjik reaksiyonu olan şahıslar de göz alerjisi yaşanabilir. 

Hassas bir yapıya sahip olan göze temas ettirilen kimyasal makyaj materyalleri hudut ve damar dokularına hasar verebilir. 

Rutubetli ya da köy alanındaki sabanlıklar üzere sahalarda olan virüsler göze yerleşebilir. Bu da göz alerjisine sebep olur.

Birtakım göz illetlerin başlangıçları da alerjiye yer hazırlar. Son yıllarda artış gösteren sarı nokta hatalığının da bir belirtisidir. 

Gerilim ve depresyon üzere ruhsal bozukluklarda göz alerjisine taban hazırlar. 

GÖZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıklıkla yaşanan temel belirtiler kızarıklık, yanma, şişme ve yaşarmadır.

Göz kapanıp açıldığında şiddetli ağrılar

Göz kapağının göz içine batması 

Tıkanan göz yaşı borusunun akabinde gelişen burun akıntısı

Göz kemiklerinde sızıntılı sancılar

Yüz ağrısı

Göz kapayıp açmada zorlanma 

Işık önünde hassasiyetin artması

Gözün bulanıklaşması ve görme kaybı

Göz içerisinde mütemadi iltihap kitlelerinin çıkması üzere belirtiler göz alerjisine işaret eder.

GÖZ ALERJİSİNE NE UYGUN GELİR?

Buz kompresi göz şişmesini indirmede hayli tesirlidir. Gelgelelim uzun mühlet hazırladığınız buz torbalarını göz üzerinde tutmayın. Zira bu göz damarlarına ölçüsüz hasar verir.

Bahar aylarında haneler ekseriyetle güvelenmesin diye boyalanır. Bu boyalarda su bazlı boya tercih eder. Konutun alması sağlanır. Böylelikle alerji olma ihtimali düşer.

Lensle dışarı çıkmak ya da güneşe bakılmaması bilirkişiler tarafından önerilir. Başkaca bu aylarda lens paklığında normalinden daha çokça dikkat edilmesi gerekir.

Siyah çay torbaları iltihabi kurutmada nispeten tesirlidir. Bu yüzden ılık sıcak siyah çay torbalarını gözlerinizin üzerine koyup yarım saat bekletiniz. 

Gün içerisinde havuç ve ıspanak üzere göze uygun gelen tüketerek göz içerisindeki vitamin ve mineral pahalarını artırın. Bu sayede göz illetlere karşı daha sağlıklı olur. 

Yorum Ekle