Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google’ın Yapay Zekasından Kanser Algılama Başarısı

Google’ın Yapay Zekasından Kanser Algılama Başarısı

Google’ın 2014’te aldığı İngiltere merkezli DeepMind, bir müddettir göğüs kanserinin teşhisine odaklanıyor. Hatunlarda en sık rastlanan kanser tipi olan göğüs kanserinin teşhisi, yanlış olumlular (kanser olmadığı halde kanser teşhisi konulması) nedeniyle güç.

DeepMind’ın geliştirdiği yapay zeka modeli, daha az yanlış müspet ve yanlış negatif (kanser olduğu halde fark edilmemesi) ile teşhis koymaya imkan tanıyor. Firma, yapay zekayı ABD ve İngiltere’deki hastaların kimlik haberi içermeyen verisiyle eğitti. Bu sayede ABD’de yanlış olumlular yüzde 5,7 azalırken yanlış negatiflerde yüzde 9,4’lük bir düşüş gözlendi.

Değişik biçimde İngiltere’deki isabet nispetinde daha kısıtlı bir isabet artışı gözlendi. Devlete ilişkin datalarda yanlış olumlular yüzde 1,2 ve yanlış negatifler yüzde 2,7 güzelleşti. Buradan ABD’deki algılama sisteminin İngiltere’deki şu anki sisteme nazaran daha düşük bir isabete sahip olduğu anlaşılıyor.

Hastaların geçmişine ve daha evvelki mamogramlarına erişimi olan insan eksperlerin tersine yapay zeka, her hastanın yalnızca en son mamogramına erişim sağlayabildi. Yapay zeka buna karşın kişilerden daha yüksek bir isabet nispeti sağladı.

Yapay zekayı geliştirenler, araştırmanın şimdi birinci aşamalarında olduğunu ve yaygın olarak kullanılması için daha çok araştırmanın ve ortak çalışmanın yapılması gerektiğini vurguluyor.

DeepMind daha evvel göz illetlerini, çocuklarda böbrek illetlerini algılamak üzere tıbbi maksatlar için daha evvel de kullanmıştı. Fakat DeepMind ile ilgili kimi tartışmalar da var. 2017’de İngiltere’nin Ulusal Sıhhat Sistemi’nin DeepMind ile kanunlara mütenasip olmayan bir biçimde done paylaştığı, firmanın direkt isteği olmayan 1,6 milyon hastanın verisine eriştiği ortaya çıkmıştı.

Yorum Ekle